Už o týždeň, od 24. do 26. apríla, sa v bratislavskej Novej Cvernovke uskutoční siedmy ročník showcase festivalu a konferencie SHARPE, ktorý pravidelne predstavuje to najzaujímavejšie zo slovenskej a európskej hudobnej scény. Tento rok sa opäť stane miestom, kde sa spoja koncerty, inšpiratívne diskusie a vzácne príležitosti na profesionálne stretnutia. Konferenčná časť programu bude venovaná aktuálnym výzvam a trendom, ktoré formujú hudobný priemysel dnes aj v budúcnosti.
Festival SHARPE je miestom, kde sa stretávajú odborníci, umelci, promotéri, novinári, ale aj zástupcovia či zástupkyne kultúrnych inštitúcií, ktorí považujú za dôležité svoje skúsenosti a názory zdieľať, radi diskutujú o aktuálnych výzvach a hľadajú riešenia pre budúcnosť hudobného priemyslu. Tento ročník sa zameriava na to, ako môžu festivaly, kapely a organizátori čeliť neustále sa meniacim podmienkam v hudobnom svete.
Jednou z najnavštevovanejších častí konferenčného programu je každoročne keynote interview, v rámci ktorého sme v minulosti mohli bližšie spoznať osobnosti ako Kevin Cole z KEXP alebo svetovo uznávaný masteringový inžinier Vlado Meller.
Tento rok prinesie SHARPE inšpiratívny rozhovor so slovenským vizuálnym umelcom Ondrejom Rudavským, ktorého portfólio zahŕňa film, animáciu, videoinštalácie a digitálne umenie. Po emigrácii do USA v devätnástich rokoch strávil tri desaťročia v New Yorku a Los Angeles a v súčasnosti žije na Slovensku. Jeho diela boli vystavené v renomovaných múzeách a galériách ako MoMA v New Yorku, Bronx Museum of the Arts či na XLVII. Bienále v Benátkach. V rámci hudobnej scény spolupracoval s hviezdami ako Moby, Los Lobos, Dead Can Dance, Esperanza Spalding či Linkin Park.
Počas diskusie sa s ním o jeho širokej tvorbe, skúsenostiach zo sveta umenia a kreatívnych procesoch porozpráva novinár Oliver Rehák z Denníka N. Tento rozhovor ponúkne jedinečný pohľad na svet súčasného umenia, inšpiráciu a výzvy, ktorým Ondrej Rudavský čelí pri svojej práci.
Klíma ako čoraz zásadnejší faktor pri plánovaní festivalov
Jednou z výrazných tém konferencie je vplyv extrémneho počasia na organizáciu festivalov, čo sa stalo v posledných rokoch aktuálnou výzvou pre mnoho organizátorov a orgnanizátorky po celom svete. Panel s názvom In Tune with the Future: Festivals Beyond the Forecast ponúkne diskusiu o tom, ako môže byť klíma a počasie novým faktorom pri plánovaní festivalov.
O tejto téme budú hovoriť Paula Poštolková z Pohoda Festivalu, Rosa Räthel a Anne Runge z Fusion Festivalu a meteorológ Jozef Pecho. V diskusii sa podelia o svoje skúsenosti a odpovedia na otázky, ako zabezpečiť bezpečnosť návštevníctva a prispôsobiť formát festivalov tejto novodobej výzve. Okrem toho načrtnú praktické riešenia a výzvy, s ktorými sa stretávajú pri organizovaní podujatí. Diskutovať sa bude aj o environmentálnych a finančných výzvach, ktoré s týmito zmenami prichádzajú.
Riziká a výhody AI v hudbe
Ďalším panelom, ktorý sa bude venovať aktuálnym technologickým výzvam, je AI in Music: A New Era of Creativity or Cricis?. Tento panel sa zameria na to, ako umelá inteligencia mení spôsob, akým tvoríme, distribuujeme a spotrebúvame hudbu. Aké sú riziká a výhody AI v hudbe, a aký dopad má na autorské práva a tvorbu umelcov?
V tejto diskusii sa stretnú expert na AI Milan Novota a hudobný producent David Reiterer z rakúskej skupiny Lucy Dreams, ktorý využíva AI pri svojej tvorbe a zaoberá sa priesečníkom hudby a technológie. Z právneho uhla sa na AI a autorské práva pozrie Marián Jankovič z organizácie SOZA, ktorý rozoberie legislatívne a praktické výzvy, ktoré AI prináša do hudobného priemyslu.
SHARPE nezabúda ani na spoločenské hodnoty
Hudobníci po celom svete stále využívajú svoju tvorbu na boj proti útlaku, podporu demokracie a šírenie pozitívnych spoločenských hodnôt. Panel Songs of Resistance: Music's Political Power prinesie pohľad na hudbu ako nástroj politickej zmeny a aktivizmu v čase polarizácie a geopolitickej neistoty.
O tejto téme budú diskutovať Ana Marjanidze, hudobníčka a aktivistka z Gruzínska, známa ako 3AM, ktorá sa prostredníctvom svojej hudby a aktivít zameriava na podporu rovnosti žien v elektronickej hudbe. Okrem nej sa diskusie zúčastní aj nórska umelkyňa a aktivistka Nasra A. Omar a programový riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák, ktorý okrem samotného festivalu organizuje aj ďalšie aktivity a menšie podujatia – medzi nimi festival Doma dobre pre ľudí bez domova, sériu protitotalitných koncertov Slovenská krčma vo viac než 120 kluboch na Slovensku, sériu pro-LGBTI+ podujatí Slovenská Tepláreň vo viac ako 250 miestach po celej krajine, ako aj Koncerty pre Ukrajinu.
Dôležitou súčasťou showcase festivalov je vytvárať priestor pre networking a výmenu skúseností medzi zástupcami a zástupkyňami významných európskych festivalov a umelcami. Networkingový event Meet the International Festivals ponúkne účastníkom príležitosť stretnúť bookerov a zástupcov desiatich významných európskych festivalov, medzi ktorými sú aj ESNS, Waves Vienna, Off Festival v Poľsku, slovinský MENT Ljubjana, belgický BRDCST, český Pop Messe a ďalšie.
Konferenčný program na SHARPE 2025 ponúkne aj workshop Cracking the Gen Z Code, ktorý sa zameria na efektívne stratégie ako osloviť generáciu Z a prilákať ich na svoje podujatie. Pod vedením Laury Blažekovej sa účastníci dozvedia, čo poháňa generáciu Z, aké trendy a behaviorálne vzory ovplyvňujú ich preferencie a ako vytvoriť autentickú komunikáciu, ktorá zaujme mladších návštevníkov. Tento workshop je ideálny pre organizátorov podujatí, festivalov a manažérov miest, ktorí chcú vytvoriť trvalý a hodnotný vzťah s touto generáciou.
Jedinečné príležitosti zažiť hudbu inak
Na festivale SHARPE 2025 budú mať účastníci konferenčnej časti možnosť zúčastniť sa dvoch Listening Sessions, ktoré ponúknu jedinečný pohľad na hudbu a tvorivý proces.
- Listening Session: Full Moon 15
Český hudobný magazín Full Moon oslavuje 15 rokov existencie a pri tejto príležitosti vydáva dvojalbumovú kompiláciu Full Moon 15, ktorá obsahuje 21 unikátnych, doposiaľ nezverejnených skladieb. Viac než polovica umelcov na kompilácii sa už zúčastnila predchádzajúcich ročníkov SHARPE a dvaja z nich vystúpia aj tento rok. Účastníci budú mať možnosť počuť skladby ako prví, ešte pred oficiálnym vydaním. Počas celého festivalu SHARPE si budú môcť návštevníci pozrieť aj špeciálnu výstavu Full Moon 15.
- Listening Session: Artists at SHARPE 2025
Táto session ponúkne hodnotenie nahrávok desiatich vybraných umelcov, ktorí vystúpia na tohtoročnom Sharpe. Medzinárodní novinári, agenti a bookeri festivalov budú zdieľať svoje názory a hodnotenia na ich skladby, čo poskytne zaujímavý pohľad na súčasnú hudobnú scénu a tvorivý proces.
Súčasťou SHARPE bude aj poľská recepcia Poland In Sound!, kde Music Export Poland predstaví najnovšie hity poľskej hudobnej scény a nový festival Music Week Poland, ktorý sa uskutoční v júni vo Varšave.
Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnom webe Sharpe.sk, novinky môžete sledovať aj na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a Facebook evente.
Vypočujte si Youtube playlist s tvorbou kapiel a projektov z tohtoročného lineupu
Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka festivalu Linda Durkáčová. Správu sme upravili.