Hlavná stránka

>

Správy

>

Marta Kubišová oslávila 30 rokov slobody koncertom v Lucerne a albumom Depeše

Marta Kubišová oslávila 30 rokov slobody koncertom v Lucerne a albumom Depeše

18.11.2019 - 11:30 | redakcia

Tridsiate výročie udalostí novembra 1989 oslávila Marta Kubišová ojedinelým návratom na koncertné pódium v pražskej Lucerne, ktorý sa uskutočnil v sobotu 16. novembra, a tiež novou kompiláciou s názvom Depeše. Nachádza sa na nej aj novo nahratá verzia jednej z najpamätnejších skladieb z obdobia totality Modlitba pro Martu.


Súhrn speváčkinej mimoriadnej umeleckej tvorby vychádza na CD aj na vinylovej LP. Výberovka Depeše obsahuje single zo šesťdesiatych rokov, ukážky z albumu Songy a balady, najlepšie nahrávky z obdobia po roku 1989 a tiež tohtoročnú novú nahrávku legendárnej piesne Modlitba pro Martu, ktorá vznikla po takmer 50 rokoch od nahratia pôvodnej verzie.

Marta Kubišová tento rok pesničku naspievala nanovo a nová je aj hudba s krásnym orchestrálnym aranžmánom, o ktorý sa postaral klavirista, skladateľ a kapelník Petr Malásek. Ako dlhoročný spolupracovník, ktorý je veľkým znalcom Kubišovej repertoáru, zároveň s jej požehnaním vybral pesničky na výberovku.

Speváčka si pri príležitosti vzniku novej verzie zaspomínala aj na nahrávanie v roku 1968. "Modlitbu sme točili niekedy okolo 23. augusta. Ako mi bolo, sa nedá ani rozprávať. Samotná pieseň, komponovaná už dávno pre Rudolfa (televízny seriál Píseň pro Rudolfa III., pozn. red.), mi výborne sadla. K tomu tie okolnosti. Myslela som, že sa snáď zrútil svet. Na ulici som ale videla našich statočných ľudí, počula rozhlas, cítila ten nerudovský kváder, a iba som si povedala, že musím byť z kremeňa."


Posolstvo výberového albumu Depeše, ktorý vychádza na značke Supraphon, je o zásadnej umeleckej aj ľudskej jedinečnosti Marty Kubišovej, podporenej sériou piesní so spoločenským presahom. Aj keď jej neľútostné životné zákruty vzali takmer dvadsať rokov skvelo rozbehnutej kariéry, predsa je jej dôležitosť v histórii českej populárnej hudby nepochybná.

"Výnimočný piesňový obsah, nový zvukový remastering, fotografie Otta Dlabolu a grafika Luďka Kubíka vytvárajú z tohto takmer 20-položkového CD a štýlovo vyzerajúceho LP poctu veľkej speváčke a pripomienku prelomovej doby pred 30 rokmi. Dokonalá depeša i pre tento rok 2019," poznamenáva šéfproducent Supraphonu Karel Deniš. Zoznam skladieb na CD a LP nájdete na konci článku.

Upútavka kompilácie:


Koncertovať už nechce, v sobotu urobila výnimku

Samotný sobotný koncert s názvom Samet 30 v Lucerne bol výnimočnou príležitosťou vidieť speváčku naživo. Pred dvoma rokmi totiž v deň svojich 75. narodenín ohlásila koniec kariéry. K 30. výročiu revolúcie, s ktorou je jej meno nerozlučne spojené, však urobila výnimku, pričom koncert venovala pamiatke Václava Havla. Speváčka sa vyjadrila, že išlo o ojedinelé vystúpenie a návrat na scénu neplánuje.

"Dúfam, že to bude naozaj definitívne moje posledné vystúpenie. Ja som skončila už pred dvoma rokmi, ale všetky tie výročia mi dali zabrať. Ľúto mi to určite nebude," povedala médiám pred koncertom. Počas neho potom priznala, že "v životě nespievala v takom fyzickom rozklade". Okrem nej sa na pódiu v Lucerne predstavili aj Jan Křížek a Vojtěch Dyk, s ktorým Kubišová na záver koncertu zaspievala českú i slovenskú hymnu.

Pozrite si krátky záznam z vystúpenia Marty Kubišovej v Lucerne:


Zoznam skladieb na výberovke Depeše:

CD:

1. Loudá se půlměsíc
2. S nebývalou ochotou
3. Cesta
4. Lampa
5. Ring-o-ding
6. Magdalena
7. Jesse, pojď spát
8. A to mě trápí
9. Nepiš dál
10. Modlitba pro Martu
11. Nechte zvony znít
12. Depeše
13. Dobrodružství s bohem Panem
14. Já dovedu lhát
15. Nechci být ta druhá
16. Hey, Jude
17. Mamá
18. Cestá tvá má být tvůj cíl
19. Modlitba pro Martu 2019

LP:

Strana A: 1. Loudá se půlměsíc, 2. S nebývalou ochotou, 3. Lampa, 4. Magdalena, 5. A to mě trápí, 6. Nepiš dál, 7. Modlitba pro Martu.

Strana B: 1. Nechte zvony znít, 2. Depeše, 3. Hey, Jude, 4. Mamá, 5. Cestá tvá má být tvůj cíl, 6. Modlitba pro Martu 2019.

Vypočujte si kompiláciu na Deezeri:Zdroj: Supraphon/Adriána Čahojová + iDnes.cz
Foto: Otto Dlabola


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti