Známy sa stal svojimi ambicióznymi hudobnými projektmi, stál pri zrode rockovej opery, je rockovou hviezdou, ktorá píše beletriu. Jeho sugestívne písanie piesní mu prinieslo povesť vynaliezavého a intelektuálneho skladateľa rockovej hudby. Preslávil sa však najmä ako gitarista a jeden z kľúčových členov legendárnej britskej rockovej kapely The Who. V časoch jej najväčšej slávy v 60. a 70. rokoch minulého storočia zaujal okrem iného aj rozbíjaním gitár na pódiu.

Peter Dennis Blandford Townshend sa narodil 19. mája 1945 v londýnskej štvrti Chiswick ako prvé dieťa Cliffa Townshenda, ktorý pracoval ako profesionálny saxofonista v tanečnom orchestri britského Kráľovského letectva a Betty Townshend (rodenej Dennis), speváčky v orchestroch Sidneyho Torcha a Leslieho Douglasa.

V lete 1956 opakovane sledoval americký hudobný film Rock Around the Clock, v ktorom vystupovala rocková skupina Bill Haley and His Comets, čo u neho vyvolalo záujem o rockovú hudbu. Stará mama mu nasledujúci rok kúpila na Vianoce prvú gitaru. S hudobníkom Johnom Entwhistlom navštevoval strednú školu Acton County Grammar School a spolu sa pridali k niekoľkým kapelám, až sa napokon ocitli v skupine The Detours, ktorú viedol spevák Roger Daltrey. Tá sa napokon premenila na formáciu The Who.

Townshend sa v roku 1961 zapísal na umeleckú školu Ealing School of Art s cieľom získať titul v oblasti grafického dizajnu. V roku 1964 ale štúdium prerušil, aby dal prednosť hudobnej kariére. V tom istom roku sa ku skupine pridal bubeník Keith Moon. V rokoch 1965 až 1966 vydala skupina The Who viacero singlov vrátane I Can't Explain, Anyway, Anyhow, Anywhere, My Generation a Substitute.

V Británii kapela naďalej pútala pozornosť albumom The Who Sell Out z roku 1967 – priekopníckou koncepčnou platňou, ktorá kritizovala prílišnú komerčnosť šoubiznisu. Dvojalbum Tommy (1969) vyniesol skupinu The Who na výslnie, v podstate vytvoril koncept rockovej opery a priblížil jej hudbu širšiemu publiku.

Koncepčný album, ktorého ústrednou postavou je hluchý, slepý a nehovoriaci protagonista Tommy, ktorý prežíva traumu a založí nové náboženstvo, skúma témy, ktoré Townshend považoval koncom 60. rokov za aktuálne - napríklad drogovú kultúru, sexualitu a prchavú povahu verejnej pozornosti.

Townshend zložil väčšinu piesní na albume a naspieval hlavné vokály v niektorých skladbách vrátane 1921 a The Acid Queen. Na základe tohto albumu v roku 1975 vznikol film Tommy a v roku 1993 mal na Broadwayi premiéru muzikál The Who's Tommy. Townshend je označovaný za jedného z prvých rockových gitaristov, ktorý vo svojej hudbe zámerne využíval spätnú väzbu gitarového zosilňovača. Hoci jeho technika bola v porovnaní so štýlmi gitaristov ako Jimi Hendrix, ktorí používali spätnú väzbu, rudimentárna, Townshendove piskľavé spätné väzby otvorili nové možnosti ich použitia v rocku.

Pozornosť vzbudili aj performatívne aspekty Townshendovej hudby. Keď na koncerte v roku 1964 omylom rozbil svoju elektrickú gitaru, nadšená reakcia publika ho prinútila tento kúsok často opakovať. V roku 1967 zničil viac ako 35 gitár. Tento kultový a často napodobňovaný postup sa stal vizuálnym symbolom agresívneho a rebelantského ducha, ktorý poháňal niektoré jeho skladby.

Kapela zaznamenala úspechy aj v 70. rokoch vrátane kritikmi oceňovaného albumu Who's Next (1971), ktorý obsahoval rockové hymny Won't Get Fooled Again a Baba O'Riley, a tiež dvojalbumom Quadrophenia (1973) so skladbami The Real Me a Love, Reign o'er Me. Townshend vydal svoj prvý sólový album Who Came First v roku 1972. Kapela pokračovala albumami The Who by Numbers z roku 1975 a Who Are You z roku 1978.

Keith Moon zomrel v roku 1978 na predávkovanie drogami, nahradil ho bubeník Kenney Jones. Hoci sa Townshend snažil uctiť si Moonovu pamiatku tým, že po jeho smrti zostal v skupine The Who, formácia sa v roku 1982 rozpadla. Po zániku skupiny sa Townshend vybral sólovou dráhou. Vydal niekoľko sólových albumov, medzi nimi Empty Glass (1980), All the Best Cowboys Have Chinese Eyes (1982), White City: A Novel (1985), Pete Townshend's Deep End Live! (1986) a The Iron Man: The Musical by Pete Townshend (1989). V roku 1983 začal pracovať ako editor vo vydavateľstve Faber & Faber.

Townshend publikoval aj svoje vlastné texty. Medzi nimi napríklad zbierku poviedok Horse's Neck (1985), Lifehouse (1999), autobiografiu Who I Am (2012) a román The Age of Anxiety (2019). V rokoch 2005 až 2007 moderoval spolu s hudobníčkou Rachel Fullerovou hudobný webcastový seriál In the Attic. V roku 2012 oznámil, že všetky práva na svoje skladby predal hudobnému vydavateľstvu Spirit Music Group.

S ostatnými členmi skupiny The Who sa opäť stretol na príležitostných vystúpeniach, napríklad na benefičnom koncerte Live Aid v roku 1985 a na turné k 25. výročiu založenia skupiny v roku 1989. Od Entwistleovej smrti v roku 2002 absolvovali Townshend a Daltrey niekoľko turné ako The Who, pričom kapelu doplnili ďalší hudobníci.

V roku 1968 si Townshend zobral za manželku módnu návrhárku Karen Astley, s ktorou má tri deti. Rozišli sa v roku 2009. V roku 2016 sa oženil s Rachel Fuller, spolupracovníčkou z webcastového projektu In the Attic. 

Počas svojej kariéry získal množstvo ocenení a vyznamenaní. V roku 1983 to bola cena Brit Awards za výnimočný prínos pre hudbu ako uznanie za jeho celoživotné dielo v oblasti rocku. V roku 1990 uviedli Townshenda ako člena skupiny The Who do Rock'n'rollovej siene slávy. V roku 1993 získal cenu Tony za najlepšiu pôvodnú divadelnú hudbu k muzikálu The Who's Tommy a o rok neskôr prebral spolu s britským hudobným producentom Georgeom Martinom cenu Grammy za album z tohto muzikálu.

Zdroj: TASR