Nu jazzoví dídžeji zo slávneho britského labelu Ninja Tune Skalpel, ale aj trojica mladých Iráncov Sehrang so ženským vokálom, ktorý je v krajine závojov prísne zakázaný, sa predstavia na festivale Zvuk for Štiavnica. Ten sa v meste uskutoční od 20. do 23. augusta.
Talentovaní dídžeji vtedy zahviezdili debutovým albumom Polish Jazz (2000), za ktorý získali nomináciu na Svetovú hudobnú cenu Gilla Petersona. Po piatich rokoch zaujali opäť - doskou Konfusion (2005). Oba albumy vydané pod uznávanou londýnskou značkou Ninja Tune vzkriesili zaprášeného ducha poľskej jazzovej hudby 60. a 70. rokov. Na pódiách duo prevetralo techniku s nórskymi jazzovými experimentátormi Jaga Jazzist, montrealským dídžejom Kid Koala či ďalšími zoskupeniami spadajúcimi pod spomínanú značku.
Objavovanie dedičstva
Skalpel sa v minulosti koncentroval výhradne na objavovanie zvukov bohatého poľského jazzového dedičstva. Mnoho nahrávok, z ktorých producenti čerpali, vzniklo poloilegálne v čase komunistického režimu a pre poslucháčov zo západnej Európy zneli exoticky. Posledný počin Transit (2014), ktorý vyšiel pod hlavičkou ich vlastného vydavateľstva Audio Plug, však mieri ešte ďalej - do Ameriky, naprieč Áziou, ale aj za melanchóliou východnej Európy a teplom Stredozemia s jeho širokou zvukovou paletou. Tá spadá pod experimentálnu, soundtrackovú, ambientnú ale aj new age hudbu.
"Transit je o pohybe z jedného žánra do druhého, z hudby založenej na samploch, až po programovanie a elektronickú produkciu. Od čiernej a bielej k úplnej farebnosti, od temnoty k svetlu, od nízkej kvality zvukových nahrávok, až po kvalitu vysokú," uvádza dvojica o albume.
Štiavničania si tento zážitok užijú aj za prítomnosti bubeníka Rafala Dutkiewicza, ktorý patrí k súčasnej poľskej bubeníckej špičke. Poľskými médiami býva často označovaný aj ako top bubeník newyorskej školy Drummers Collective, ktorá má reputáciu "svetovej triedy". Atmosféru koncertu podčiarkne VJ Spectribe aj samotný priestor koncertu - štiavnický Starý zámok. Na rovnakom mieste odohrá svoj koncert aj spomínaný iránsky projekt Sehrang.
Iný pohľad na jazz
Zvuk for Štiavnica nadväzuje na Štiavnické kultúrne leto a jeho známy festival Jazznica. Ten takmer zanikol, avšak po zmene tímu pokračoval pod upraveným názvom Mini Jazznica, odkazujúc tak na svoju históriu. Festival sa pod novým a mladým vedením rozšíril zo sakrálnych priestorov do celej Štiavnice, bližšie k ľuďom.
Mesto svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO okrem formácií Skalpel a Sehrang tento týždeň zažije aj vystúpenia ďaších hudobníkov ako sú Joachim Mencel Artisena Band (PL), Clarinet Factory (CZ), Frankie Kimono (SK), Ostrich Quartet (CZ) či Hanka Gregušová Band (SK). "V rámci afterpárty prekvapia experimentálni NUKKU (SK), ale aj elektronický Herzog Herzog (SK). Na Slovensko pricestuje 18 hudobníkov z Česka, Rakúska, Iránu, Holandska i Poľska," informovala za organizátorov Marianna Sádecká.
"Jazzové festivaly často upadajú do stereotypov a jazz prezentujú len v jednej žánrovo prijateľnej podobe. Prinášajú kvalitu, ale aj neustále sa opakujúce mená a jediný správny pohľad na tento hudobný žáner. Naším záujmom bolo priniesť nové, netradičné mená, ale aj kapely, ktoré dokážu tento žáner zaujímavo namiešať s inými," uviedla spoluorganizátorka festivalu Júlia Šimková.
Program festivalu bude obohatený aj o Jazzovú poviedkareň, diskusie na tému súčasnej jazzovej hudby, improvizovaný hlasový workshop, hudobný workshop pre rodiny s deťmi a priestor pre voľnú hudobnú, literárnu či divadelnú improvizáciu. Jednotlivé programy sa uskutočnia v troch typoch priestorov - klubových, sakrálnych a industriálnych. Festival tak "rozozvučí" dvestoročný kostol, kluby, kaviarne, starý zámok, divadlo, ale aj banské priestory.
Informácie pre Hudba.sk poskytla Júlia Šimková. Článok bol doplnený o ďalšie podrobnosti zo spravodajského servisu TASR.
Foto: Roland Okon (titulná fotografia), Róbert Szabó (vizuál festivalu)