Fanúšikovia symfonického metalu sa majú na čo tešiť! Popredná kapela tohto žánru, švédska stálica Therion, prinesie 18. októbra 2015 svoju výpravnú šou do bratislavského Majestic Music Clubu a postará sa o jeden z vrcholov jesennej koncertnej sezóny.

Vystúpenia Therion ponúkajú oveľa viac než bežné hudobné koncerty. Metalová energia skombinovaná s nádhernými ženskými opernými vokálmi a silným mužským tenorom, ktorý reprezentuje veľká švédska muzikálová a metalový osobnosť Thomas Vikström, sú okorenené veľkolepou scénou a divadelnými prvkami.

Na premiérovom slovenskom koncerte odznejú najväčšie hity skupiny ako Rise of Sodomah and Gomorrah, Lemuria, To Mega Therion, či francúzske básne a šansóny prerobené do metalovej podoby nachádzajúce sa na zatiaľ poslednom albume Les Fleurs Du Mal (2012). V súčasnosti kapela pracuje na novej štúdiovke aj na metalovej opere, z ktorej možno niečo predstaví aj slovenskému publiku. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na špeciálneho hosťa, ktorým bude poľská progresívna doom metalová legenda Lacrima.

Vstupenky:  Predpredaj.sk


Symfonický metal inšpirovaný mytológiou a históriou

Kapelu Therion založil v roku 1987 Christofer Johnsson, ktorý je dodnes jej tvorivým lídrom a mozgom celej kapely. Skupina najskôr vznikla pod názvom Blitzkrieg, neskôr bola premenovaná na Megatherion. Pôvod tohto mena je v starej gréčtine vo výraze "to mega therion", čo v preklade znamená "veľké zviera". Po krátkej dobe bol názov skrátený do súčasnej podoby. Prvé vydané demá a albumy Of Darkness (1991) a Beyond Sanctorum (1992) boli v znamení death metalu. Na ďalších albumoch Symphony Masses – Ho Drakon Ho Megas (1993) a Lepaca Kliffoth (1995) sa však už začali dostávať do popredia prvky vážnej a orchestrálnej hudby, či vplyvy perzskej a arabskej kultúry v kombinácii s death metalom. Kapela začala používať viac klávesov a na albume Lepaca Kliffoth už angažovala v troch piesňach aj operných spevákov.

V roku 1996 vydala kapela kultový album Theli, ktorý odštartoval ich symphonic-metalovú éru. Za túto nahrávku si Therion získali veľké množstvo fanúšikov po celom svete, zozbierali veľmi pozitívne hudobné kritiky a ovplyvnili ňou množstvo ďalších kapiel. Od vydania albumu uplynulo už 19 rokov a kapela medzitým vydala ďalších desať albumov, dve kompilácie a niekoľko koncertných nahrávok. Každá štúdiovka je pritom výrazne odlišná od predchádzajúcich a je inšpirovaná inou tematikou. Napríklad album Secret of the Runes (2001) je inšpirovaný severskou mytológiou, výborný album Gothic Kabbalah (2007) je pre zmenu venovaný mysliteľovi zo 17. storočia Johannesovi Bureusovi a božskej kabbale, a spomínaný posledný album Les Fleurs Du Mal (2012) je vo francúzskom jazyku a je poctou francúzskemu básnikovi Charlesovi Baudelairovi.

Tvorba Therionu je zároveň ovplyvnená rôznymi mytológiami, mágiou, históriou, kultúrami a tradíciami, pretože Christofer je členom magického rádu Dragon Rouge a jeho veľkou záľubou je práve história. Kapela je rešpektovaná nielen medzi metalovými fanúšikmi, ale aj vo sfére vážnej hudby. Na nahrávaní jej albumov sa zúčastňujú rôzne malé či väčšie orchestre, napríklad v prípade dvojice naraz vydaných albumov Lemuria a Sirius B (2004) sa zúčastnila aj Pražský filharmonický orchester. V roku 2006 skupina vystúpila v Palace Hall v Bukurešti s Rumunským národným orchestrom, koncert bol odvysielaný Rumunskou štátnou televíziou. V júni 2007 mal koncert pokračovanie, tentokrát v Miskolci v Maďarsku, kde skupina vystúpila v rámci operného festivalu s Maďarským symfonickým orchestrom. Z tohto koncertu bolo v roku 2009 vydané DVD + 2CD s názvom The Miskolc Experience.


Ako bonus pridávame aj bizarný aktuálny videoklip plný odhalených ženských hrudí:


Informácie a fotografie portálu Hudba.sk poskytol Pavol Urbanič. Článok bol upravený redakciou.

Súvisiaci interpreti: Therion