18. apríla sa v bratislavskom PKO odohrá micro.Wilsonic. Menší, no ani náhodou nie slabší, brat festivalu Wilsonic slovenskému publiku predstaví Michaela Fakescha a Tapprikka Sweezeeho, DJ Fooda, Hexstatic, El Rakkas, Boy 8-Bita, Even The Hills Have Eyes a slovenský projekt Foolk.

Michael Fakesch je legenda. Nech sa k tomu postavíte akokoľvek, jedno neodškriepite: pôsobiť na scéne skoro dve desaťročia znamená, že čosi robíte správne. Rozprávame pritom o elektronickej scéne, kde trendy vydržia tak pol roka a už sa o nich vraví ako o spráchnivenej minulosti. Ak však dokážete prichádzať so zaujímavou a inovatívnou hudbou tak dlho ako Fakesch, asi viete viac, než len vcítiť sa do práve populárnej vlny.

Už začiatkom deväťdesiatych rokov Michael Fakesch organizoval prvé techno párty v Nemecku. Práve tam spoznal Christiana de Lucu, s ktorým v roku 1996 vytvárajú projekt Funkstörung. Zrazu sa rodí kapela s príklonom k inteligentnej tanečnej hudbe a glitch music. Dôvodom je možno rozdielna hudobná orientácia oboch umelcov, možno však chuť reflektovať aktuálny zvuk progresívnej elektroniky.

Nasledujú remixy, napríklad pre Björk či Wu Tang-Clan. V roku 1999 podpisujú zmluvu s prestížnou značkou !K7 Records. Ich debut 'Additional Productions' je zozbieraním práve týchto remixov. Riadny debut 'Appetite for Distruction' nasledoval o rok neskôr.

Funkstörung v tom čase spolupracujú s rôznymi MCs, spevákmi a speváčkami. V roku 2005 oslavujú albumom 'The Return to the Acid Planet' desaťročie svojich releasov. O rok neskôr projekt však Funkstörung končí a Michael Fakesch znovu pokračuje sólo. Akoby sa v ňom zase ozvali jeho metalové korene.

Fakesch svoju aktuálnu produkciu, ktorú pripravil na nový album, predstaví aj na micro.Wilsonicu. Album sa volá jednoducho: 'dos' a spolupracuje na ňom s Tapprikkom Sweezeem a bubeníkom Johannesom Vogtom, s ktorými pricestuje aj do Bratislavy. Práve Tapprikk je ten hlas, ktorý môžete počuť na novom albume. A že to Fakeschovi stále "búcha", o tom sa môžete presvedčiť 18. apríla.

Hexstatic patria k podobným veteránom tanečnej hudby. Už v polovici deväťdesiatych pôsobili Stuart Warren Hill a Robin Brunson ako vídžeji labelu Ninja Tune, konkrétne klubovej noci Stealth. Už vtedy spolupracovali napríklad s pánmi Blackom a Moreom alias Coldcut. Svoj prvý audio-vizuálny album 'Rewind' však Hexstatic vydali až v roku 2000. V spájaní vizuálnej a hudobnej zložky odvtedy patria k najprogresívnejším na scéne. Minulý rok v júni vydali album 'When Robots Go Bad', a ak ste ho počuli, viete, že na micro.Wilsonicu sa v ich podaní odohrá inteligentná párty s myšlienkou. Navyše, Hexstatic momentálne plánujú DVD plné rarít a remixov.

Hexstatic, to je disko nového tisícročia. Pop miešaný s elektrom, okorenený hip-hopom, acid houseom a breakbeatom. Trochu toho, trochu tamtoho a trochu MCs a vokalistov. Ak už viete, čo znamená slovo mashup v hudbe, v prípade Hexstatic sa naučíte rozoznávať mashupy aj vo vizuálnej zložke. Môžete sa tešiť aj na skladbu-video Timber, ktorú vytvorili spoločne s Coldcut. Možno si ju pamätáte z predminuloročnej Pohody. Práve v spolupráci s festivalom Pohoda prichádzajú Hexstatic v apríli na micro.Wilsonic.

Ak chcete vedieť, ako znie aktuálna hudba, prídite 18. apríla na micro.Wilsonic. Najvýhodnejšie lístky kúpite v predpredaji výhradne na oficiálnej stránke festivalu Wilsonic a podujatí micro.Wilsonic. Ceny začínajú už od 399,- Sk. Ďalej bude ich cena rásť podľa počtu predaných kusov, postupne na 499,- Sk a 599,- Sk. Ak ste však zákazníkom spoločnosti O2, môžete rátať s 10 percentnou zľavou na dva kusy.

micro.Wilsonic je síce predskokanom festivalu Wilsonic, nie je však menej. Počas roka prináša niekoľko ďalších príležitostí stretnúť sa s tým najzaujímavejším z oblasti advanced & electronic music. Svojou unikátnou dramaturgiou a nepodliehaním masovému vkusu je podobne ako festival Wilsonic zárukou kvality.

Informácie pre Hudba.sk poskytol Marian Mitaš, PR podujatia.