Organizátori festivalu Rainbow (26. 7., Nové Zámky) sa tento rok rozhodli zakomponovať do prehliadky elektronickej hudby aj niečo, čo bude pre bežného návštevníka klubov vytŕčať z normálu. Nepodceňujúc umenie DJov, avšak oceňujúc hudbu, ktorá sa deje a žije priamo na pódiu. Živé vystúpenie má jedinečnú príchuť. Práve pri ňom to naozaj žije, práve tam to vibruje - ten pocit pozná každý umelec a každý človek pod pódiom...
Le Pneumatiq (CZ)
Le Pneumatiq je jednou z najinovatívnejších live kapiel hrajúcich elektronickú hudbu v Českej Republike. Na začiatku bol producent a DJ menom Howska, ktorý sa dostal do povedomia širokej verejnosti vďaka hraniu na pražských koncertoch kapiel Underworld, Kosheen, N.O.H.A či Lonaloop. Je tiež dvorným Djom skupiny Skyline ale aj autorom hymny futbalového klubu Slávia Praha.
Keď sa Howska rozhodol založiť live kapelu, požiadal o spoluprácu MC-ho Adrenalina a k nemu si na bicie prizval Armyho. Neskôr sa k Le Pneumatiq pridala druhá vokalistka - speváčka Boruvka (Miss Blueberry), ktorá už mala skúsenosti z účinkovania v úspešnej rapovo-popovej formácii. A tak sa začal ich príbeh.
Dnes je skupina Le Pneumatiq jednou z najčastejšie hraných českých kapiel na nezávislom pražskom rádiu 91.9 Radio 1. Jan Muchow, zakladateľ skupiny Ecstasy of St. Theresa, dvojnasobný víťaz Českého Leva (Jedna ruka netleská, Grandhotel) a dvojnásobný nominant na ČL (Samotári, Václav) v kategórii najlepšia hudba, si v minulom roku vybral 5 songov od Le Pneumatiq ako hudbu pre film Pusinky, a všetky boli aj vydané v Sony/BMG na soundtracku k filmu. Le Pneumatiq vydali na jeseň minulého roka aj svoj debutový album ‘Beat Safari’, ktorý zožal nadšené ohlasy u fanúšikov i u hudobných kritikov.
Ich vystúpenia sú stále jedinečné a inovatívne. Súčasťou ich skvelej pódiovej šou sú často prekvapenia ako tanečníci, herci, VJing a gagy. Popri progresívnej hudbe sú aj toto práve tie dôvody, prečo sú pravidelne bookovaní na prestížne a úspešné akcie v pražskom Roxy klube, v brnenskej Fléde a v ďalších kluboch. Kapela, ktorá minulý rok obrátila naruby celú českú klubovú scénu, bude mať festivale Rainbow open air svoju slovenskú premiéru. Nenechajte si ju ujsť!
Le Pneumatiq - 'Life'
Chiki Liki Tu-a
V júni 1994 sa v skúšobni v Prešove stretávajú traja chlapci (Martin Višnovský, Marián Ivan a Peter Šima) s minimálnymi vedomosťami o hudobných nástrojoch. Po prvotných pokusoch sa v septembri 1995 začína skladať nový koncertný program, už aj s klávesákom Tomášom Višnovským. Chiki Liki Tu-a štartuje.
Ďalej to už všetci dobre poznáte. Viac než 13 rokov na scéne, takmer 700 koncertov v 10 krajinách, nominácia na Aurela za „Najlepší alternatívny album“ roku 2006 (so svojou zatiaľ poslednou štúdiovkou Dvojkilometrový jeleň) a mnoho ďalších úspechov. Chiki Liki Tu-a, dnes v zostave Martin Višnovský - basgitara a vokály, Ľuboslav Petruška - gitara, Tomáš Višnovský - bicie, je tá pravá kombinácia rôznych hudobných štýlov a vtipných textov (charakteristických svojskou "nonsensovou" poetikou), ktorá je garanciou skvelej festivalovej zábavy.
Chiki Liki Tu-a - Monte Carlo Hodokvas 06
Green Smatroll (CZ)
Kapela vznikla v roku 2002 ako malý projekt v rovine jam session, v ktorej si jednotliví hráči zvykali na ostatné nástroje a vzájomnú súhru. V pomerne krátkej dobe se pridali ďalší hráči a koncom toho istého roka bola zostava kompletná. V zostave klávesy, gitara, basa, bicie, trúbka, tenor a alt saxofón sa zamerali na žáner ska.
Počas svojej pomerne krátkej kariéry se objavili na koncertných pódiách vedľa takých velikánov svetovej ska scény ako sú New York Ska Jazz Ensemble, Rotterdam Ska Jazz Foundation, Mr. T-bone All Star Band, Yellow Umbrella, Skalariak, Fast Food, Irié Revoltés a mnohých ďalších. Stali se tiež pravidelnými účastníkmi festivalov ako Skankin Pragga, Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session, Unite Fest, Sázava Fest a podobne. Medzi nezanedbateľné úspechy patrí tiež prvé miesto v súťaži kapiel na festivale v Nemecké Olesnici.
V priebehu roka 2003 natočili Green Smatroll svoj prvý album ‘Green perception‘ (2004, Jahquita records), ktorý obsahoval skladby z úplných počiatkov kapely ale aj najnovšie projekty. Album dokladuje vývoj kapely po stránke štylovej aj inštrumentálnej. Je na ňom jasne rozoznateľný postupný vplyv kapiel ako The Skatalites, Yellow Umbrella, Babylon Circus či New York Ska Jazz Ensemble, ale aj mnohých mnohých špecifických hudebných štýlov (balkánske a arabské motívy, klezmer,...).
V roku 2005 bola základná zostava doplnená o trombón a krátko na to kapela dokončila a vydala svoj druhý album 'So This Night...' (2006, Jahquita records). Album, na ktorom sa vo veľkej miere podieľal aj majster zvuku Pavel "Kuře" Hejč (Vitacit), obsahuje 9 piesní a jeden live bonus. Kapela album pokrstila vo svojom domovskom Klube 007 Strahov 22. júna 2006.
Po krste dosky 'So This Night...' začala pozvoľná, ale rozsiahla obmena zostavy. Tenor saxofonista odišiel do Španielska a gitarista kapelu taktiež opustil. Po viacerých personálnych zmenách v zostave v nasledujúcich mesiacoch, hrá kapela od januára 2007 v súčasnej osemčlennej zostave a naďalej zostáva jednou z najlepších českých koncertných ska kapiel.
SkaFander
Mladá dynamická skupina z Bratislavy, vznikla v roku 2006 a odvtedy naplno koncertuje. Tvorba skupiny SkaFander je ovplyvnená všetkými odnožami štýlu ska a jamajskej hudby, počnúc reggae, cez rocksteady, ska-jazz, 2tone ska až po street-ska. Inšpiráciu pre texty nachádzajú v najrôznejších kapelách a interpretoch od Altona Ellisa, cez Madness až po Tokyo Ska Paradise Orchestra. Vďaka saxofonistovi Peťovi sa do ich hudby dostáva veľa jazzových prvkov, ktoré dotvárajú jedinečný zvuk kapely.
SkaFander
Respect Vibration Sound System
Pôvodnú zpstavu trnavského Respect Vibration Sound Systemu tvoria dvaja selectori Muso a Love (momentálne v UK) a malá skupinka ľudí, ktorá od začiatku pomáha s transportom a zabezpečením koncertov. Prvé vystúpenia sa odohrávali na pravidelnej sobotnej akcii Easy Skanking Riders v trnavskej čajovni Mitote, kde za hojnej účasti rozoznievali svoj aparát v rytmoch ska, ska-punku, reggae a dancehallu.
Od roku 2003 sa „vibrácie“ za pomoci priatelov dostali aj za hranice Trnavy a ľudia tancovali za ich doprovodu na akciách v Nitre, Žiline, Velkom Krtíši, Šali, Košiciach, Senici, Púchove a Banskej Bystrici. Medzi najväčšie úspechy patrí viacnásobné účinkovanie na Hodokvase či Summer beach na Rudave. V roku 2005 sa do soundsystému namiesto odcestovaného Loveho postupne pridali dvaja noví selectori Potkan (hráva swing, twist a punk) a Ičo (balkan beats, ska, dancehall), ktorí dotvorili zaujímavé zvukové spektrum formácie. Ku koncu roka 2006 sa k bande Respect Vibration pridala aj selectorka Rastanna. Medzi sprieznené kapely a soundsystémy, ktoré možno spoločne s Respect Vibration často vidieť aj na klubových akciách a festivaloch patria Ska2tonics, Banda-Ska a SKAza soundsystem.
Rainbow open air 2008 sa uskutoční v sobotu 26. júla v areáli termálneho kúpaliska Štrand Emila Tatárika v Nových Zámkoch. Okrem živých kapiel prinesie už tradične to najlepšie zo svetového drum&bassu a špičku domácej hip-hopovej scény. Novinkou bude stage venovaný aktuálnemu britskému klubovému vírusu - dubstepu a grimeu.
Vstupenky vo výhodnej predpredajovej cene 299,- Sk si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal alebo vo vybraných predajniach v Nových Zámkoch (Darshan, CK Ruefa Reisen) a v ďalších mestách. Viac informácií nájdete na www.myspace.com/rainbowopenair.