V hudbe sa dnes nemenia len hitparády, žánre a trendy. Pohyb sa dá vysledovať aj v poslucháčskych návykoch, distribúcii a pozícii hudby vo verejnom živote. Tržby za predaj CD neustále klesajú, vydavateľstvá, distribútori a predajcovia krachujú, zatiaľ čo počet nelegálnych downloadov stále stúpa. Z tejto zdanlivo bezvýchodiskovej situácie vychádza festival Audio Poverty venovaný ekonomike, recepcii a tvorbe hudby.

Počas troch dní, od 6. do 8. februára, budú v Berlíne "nový svet" hudobného priemyslu komentovať hostia ako napríklad DJ a producent Steve Goodman, spisovateľ Kodwo Eshun, bloger, DJ a producent Rupture, bloger Awesome Tapes From Africa, rakúska hudobníčka Gustav, teoretik sieťovej hudby Golo Föllmer, alebo senegalská MC Sister Fa.

Či už doslovne prostredníctvom prednášok, diskusií, rozhovorov, alebo nepriamo koncertami a DJskými setmi budú odpovedať na otázky dotýkajúce sa budúcnosti hudby: Aké nové spôsoby distribúcie sú použiteľné v hudbe? V akých reálnych a virtuálnych priestoroch sa počúva hudba? Kam dovedie internet kríza kritiky a žurnalizmu, v časoch blogov a internetových portálov ako nástrojov virálneho marketingu? Ako ovplyvní recepciu hudby otváranie hudobných archívov?

Diskusia sa uskutoční v troch blokoch. V centre úvah "Za teóriou Long Tail" budú zmeny v hudobnom priemysle a to, ako sa s poklesom významu hitparád a nárastom dát v hudobných archívoch a sociálnych sietiach vyrovnávajú malí vydavatelia a distribútori. Blok "Kritika kritiky" bude komentovať zmeny hudobého žurnalizmu pod vplyvom nových komunikačných kanálov. DJ Rupture a Awesome Tapes From Africa tu odprezentujú filozofiu svojich blogov prekračujúcich etnické hranice a zameniteľné produkty "world music", kým škótsky hudobník a žurnalista David Keenan bude rozprávať o "guerilla" stratégiách v hudbe. Tretí blok "Móda a zúfalstvo" vkladá názov festivalu (Audio Poverty - "Zvuková chudoba") do situácie hudobníka a pýta sa zástupcov "advanced" popu na budúcnosť hudobníkov na trhu.

Jednu z možných budúcich podôb koncertovania v popovej hudbe predstaví hrou na detské hračky anglický projekt The Modified Toy Orchestra. Ako sa na Nintende a starých syntetizátoroch naživo tvorí dubstep ukáže Japonec Quarta 330. Trojdňový event pochopiteľne prinesie aj mnoho ďalšieho.

Slovenskými zástupcami na podujatí budú redaktori a moderátori relácie DvaUnlimited z internetového rádia študentov TLIS, ktorí svoje dojmy, postrehy a zvukové záznamy po víkende prinesú jednak vo svojej relácii ako aj na blogu Dvaunlimited.tlis.sk.

Informácie pre Hudba.sk poskytol Michal Čudrnák z IRŠ TLIS.