Hudba dokáže navodiť dobrý pocit, ktorý pozitívne ovplyvňuje cievny systém. Zistil to americký lekár a rockový hudobník Mike Miller z medicínskeho centra na Marylandskej univerzite v Baltimore, ktorý dlhé roky študuje vplyv pocitu šťastia na srdce.
Výsledky Millera neprekvapili. "Vnútorná výstelka cievy sa uvoľnila, otvorila a vyprodukovala chemikálie chrániace srdce," povedal. Keď však účastníci počúvali hudbu, ktorá sa im nepáčila, "cievy sa začali zatvárať," a to je presne to, čo spôsobuje stres, dodal Miller.
Dlhodobý stres môže pôsobiť zničujúco na srdcovocievny systém a po čase môže viesť k stuhnutiu a neohybnosti ciev a zúženiu prietoku krvi. Keď ľudia začnú starnúť, problémom sa stáva artérioskleróza. Zúžené cievy môžu viesť k rastu krvného tlaku a riziku srdcového infarktu alebo mozgovej porážky. Stres môže zasiahnuť imunitný systém, prispieť k neplodnosti a impotencii, urýchliť proces starnutia a viesť k depresiám.
Hudba však dokáže zvrátiť vplyv stresu. "Dáva nám celkový pocit pohody, niekedy až eufórie," povedal Miller. Aj z najnovšej štúdie Univerzity v Stanforde vyplynulo, že u starších pacientov s diagnózou depresie zaznamenali zlepšenie stavu po terapii muzikou.
--
Zdroj: SITA
Obrázok: Alfred Gockel - Purple Heart 2 (www.gockelfineart.com)