Blíži sa finále 54. ročníka autorskej súťaže Eurovision Song Contest 2009, ktoré sa uskutoční 16. mája v moskovskej Olympic Indoor Arene. Slovensko sa v ňom objaví po 11 rokoch a budú ho reprezentovať víťazi domáceho finále - duo Nela Pocisková a Kamil Mikulčík.
Veľkému finále Eurovison Song Contest podľa pravidiel predchádzajú dve semifinálové kolá, z ktorých sa vyberie 20 postupujúcich krajín. Prvé je 12. mája a súťažiť v ňom budú aj naši českí susedia, ktorí si za zástupcu zvolili skupinu Gipsy.cz. Keďže je Česká republika zaradená do inej skupiny než Slovensko, nebude možné vzájomné posielanie si hlasov, ako tomu bolo v minulosti. Súťažiť s nimi budú Fínsko, Švédsko, Belgicko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Island, Bulharsko, Izrael, Turecko, Švajčiarsko, Andorra, Arménsko, Bielorusko a Macedónsko.
Dvadsať krajín postupujúcich do medzinárodného finále doplní Rusko ako víťaz predchádzajúceho ročníka a krajiny "Veľkej štvorky“ Veľká Británia, Francúzsko, Španielsko a Nemecko, ktoré sú najväčšími sponzormi súťaže.
Eurovision Song Contest je každoročná súťaž pesničiek organizovaná od roku 1956 Európskou vysielacou úniou. Zúčastniť sa jej môže každý aktívny člen únie a okrem tohto členstva musí byť i súčasťou európskeho vysielacieho priestoru, alebo členom Rady Európy. Historicky prvým víťazom súťaže bola speváčka Lys Assia reprezentujúca Švajčiarsko s piesňou 'Refrain', ostatným je Rus Dima Bilan, ktorý si v roku 2008 v Belehrade získal srdcia divákov skladbou 'Believe'.
Od svojho vzniku má Eurovízia stanovené pravidlá, ktoré počas jej trvania prešli viacerými úpravami. Jedným z nezmenených je, že spev musí byť naživo. Jazyk je od roku 1999 ľubovoľný, televízia na národnej úrovni má však právo stanoviť si ho. V slovenskom národnom kole tak bola podmienkou účasti slovenčina. Dĺžka prezentovanej piesne bola v roku 1962 stanovená na tri minúty. Počas vystúpenia je na pódiu povolených maximálne šesť ľudí, pričom každý musí mať viac ako 16 rokov. Zmena nastala pri rozhodujúcom výbere účastníkov, kedy okrem SMS hlasovania bude rozhodovať aj prítomná porota.
Slovensko sa po prvý raz do súťaže Eurovision Song Contest zapojilo v roku 1997, skupina Elán sa však do finále nekvalifikovala. Druhý pokus nasledoval o rok neskôr, keď nás reprezentovala kapela Tublatanka so skladbou 'Nekonečná pieseň'. Po dvojročnej pauze Slovensko zastupoval spevák Marcel Palonder s piesňou 'Kým nás máš' a zatiaľ poslednou reprezentantkou bola speváčka Katarína Hasprová s piesňou 'Modlitba' v roku 1998. Najväčší úspech zaznamenala Tublatanka, ktorá sa umiestnila na 19. mieste.
Jedenásť rokov Slovensko nevyslalo žiadneho ďalšieho reprezentanta, až kým v novembri minulého roka nevyhlásila Slovenská televízia národné kolo Eurovízie. Po prvý raz v histórii Eurovízie na Slovensku sa uskutočnil transparentný výber interpretov, verejné semifinálové kolá, v ktorých diváci hlasovali prostredníctvom SMS za "sekudovania" poroty.
"Chceme, aby sa do hlasovania zapojili aj diváci, ale do národného finále by sme chceli prizvať aj odbornú porotu. Do veľkého finále musíme poslať to najlepšie. Tu už nejde len o nášho národného víťaza, ale o nášho dôstojného národného reprezentanta," povedal programový riaditeľ STV Roman Lipták na novembrovej tlačovej konferencii pri vyhlásení súťaže. Tým sa stala dvojica Nela Posicsková a Kamil Mikulčík, o ktorých sa viac dočítate v nasledujúcich riadkoch.
B I O G R A F I E
Nela Pocisková sa narodila 4. októbra 1990 v Bratislave, kde aj vyrastala. Školu zvládala bez väčších problémov, nikdy však nebola čistá jednotkárka. Najmä matematika nebola jej silnou stránkou. Po prijatí na bratislavské Konzervatórium sa tým prestala zaoberať. Odmalička mala blízko k hereckému prejavu a spevu, ktorému sa začala venovať už ako osemročná. Svoje hlasové schopnosti odvtedy rozvíjala pod dohľadom hlasovej pedagogičky z cirkevného Konzervatória, Miroslavy Marčekovej. Jej speváckymi vzormi sú speváčka Mariah Carey či americká popová diva Christina Aguilera. Medzi jej ďalšie záľuby patrí jazdenie na koni, karate, hra na klavíri, knihy alebo rekreačné snowboardovanie.
V 14-tich rokoch sa Nela Pocisková po prvý raz objavila na divadelných doskách, a to na Novej scéne v muzikáli Neberte nám princeznú. Účinkovanie v inscenácii, do ktorej ju obsadil choreograf a režisér Ján Ďurovčík, znamenalo prelom v jej kariére. Pôvodne v nej mala len predskúšavať, nakoniec odohrala druhú premiéru. Ján Ďurovčík sa stal potom i jej manažérom. Nela Pocisková ďalej vystúpila v divadelných hrách Fidlikant na streche (Chava, dcéra mliekara Tovjeho), Labuťko (mladá sólistka) a West Side Story (Mária). Naspievala aj postavu princeznej pre predstavenie Popolvár v podaní Baletu SND.
U televíznych divákov sa stala známou vďaka účinkovaniu v Ordinácii v ružovej záhrade ako modelka Nela Petrovičová. Pri jeho nakrúcaní sa stretla aj s hercom a spevákom Kamilom Mikulčíkom, s ktorým neskôr vytvorila úspešné spevácke duo v súťaži Eurovision Song Contest 2009. Napriek bohatému zoznamu aktivít jej mediálny úspech prinieslo práve toto víťazstvo. S piesňou 'Leť tmou' nás bude dvojica reprezentovať 14. mája v semifinále na medzinárodnom kole Eurovision Song Contest v Moskve.
Kamil Mikulčík sa narodil 18. novembra 1977 v Trnave. Absolvoval štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Počas neho paralelne študoval aj herectvo na VŠMU. Umelecké sklony po čase prevážili nad ekonomickými a tak sa dnes naplno venuje hereckej a speváckej kariére. Ako 20-ročný založil s Tomášom Maštalírom, Pavlom Buocikom, Katarínou Žitniakovou, Monikou Vyšňanovou a Jakubom Nvotom v roku 1997 Túlavé divadlo, ktoré pôsobí striedavo v Bratislave a Trnave. Divadlo, ktoré funguje na báze občianskeho združenia bez stabilnej "strechy nad hlavou“, je zložené z umeleckej skupiny Prepadlo, absolventov VŠMU (ročník 2001) a z kabaretného súboru Jakuba Nvotu a Kamila Žišku.
Profesionálne začiatky Kamila Mikulčíka spadajú do roku 2001, kedy začal pôsobiť v bratislavskom Radošinskom naivnom divadle. V tom istom roku si stihol zahrať aj menšiu rolu v americkej vojnovej dráme Za nepriateľskou líniou (2001) v réžii Johna Moora. Medzi najznámejšie divadelné hry, v ktorých tu účinkoval, patrí Jááánošííík (hráč na klavíri) ďalej Desatoro (Ja - učiteľ, Rozprávač) Generál (M. R. Štefánik), Stvorenie sveta (Ábel, Noe, hráč na gitare), Hra o láske (Dávid, On, Fotograf) alebo Sedem hlavných hriechov (Holcknecht). Svoj talent okrem toho uplatňuje v brnianskom Divadle Bolka Polívku, na Novej scéne, v divadle Aréna alebo Štúdiu L+S (hra Ja, Feuerbach po boku Stanislava Dančiaka). Je autorom hudby v mnohých predstaveniach a v súčasnosti pôsobí i ako korepetítor v Slovenskom národnom divadle. Zo zahraničných hercov sú mu blízke americké stálice Gene Hackman, Al Pacino alebo Robert De Niro.
Ako talentovaný hudobník ovláda hru na viacero hudobných nástrojoch. V rodine hral dedo aj otec na akordeóne. Keďže otec bol k hre na oslavách a karoch zväčša donútený, rozhodol sa svojho syna takého nátlaku ušetriť a tradíciu hry na akordeón v rodine prekonali. Napriek tomu Kamil Mikulčík nepotlačil svoje nadanie a postupne sa naučil hrať na klavíri, gitare, kontrabase, flaute a dokonca aj na akordeóne. Je členom hudobnej formácie Fragile, ktorá pri interpretácii skladieb nevyužíva žiadne hudobné nástroje, ale iba ľudský hlas. Spolu s Braňom Kostkom, Soňou Norisovou, Svetlanou Rymarenkovou, Slavom Košeckým, Janou Golisovou, Helenou Krajčiovou a Viliamom Csontosom nahrali aj CD Fragile Voice Mail (2007). Hudobné vzory nemá, vypočuje si však rád kapelu Yes, speváka Princa alebo dobrý džez.
Po divadelných skúsenostiach prerazil Kamil Mikulčík v roku 2008 aj na televíznej obrazovke. Prihlásil sa do speváckej šou Elán je Elán, kde sa prebojoval až do finálovej šestnástky. O rok neskôr už prišiel zatiaľ najväčší mediálny triumf, víťazstvo v slovenskom kole autorskej súťaže Eurovision Song Contest 2009. Spolu s muzikálovou speváčkou Nelou Pociskovou sa vďaka hlasovaniu divákov a výberu poroty dostali na prvé miesto a prekonali tak ostrieľaných hudobníkov a interpretov ako sú Peter Cmorik, Martina Schindlerová, kapela Smola a hrušky alebo prvá slovenská Superstar Katka Koščová.
--
Text: SITA
Zdroj: eurovision.tv, en.wikipedia.org, sk.wikipedia.org, archív SITA
Foto: STV.sk