V novembri uplynie dvadsať rokov od Nežnej revolúcie a organizátori festivalu Bažant Pohoda toto výročie vo svojom programe nemohli opomenúť. "Ak by nebolo novembra 1989, nebolo by ani slobodných hudobných festivalov," tvrdí odjakživa riaditeľ Agentúry Pohoda Michal Kaščák. "Bez minulosti by sa dnes asi len ťažko mohlo diať to, čo sa deje. To sa týka aj hudby."

Aj preto vystúpi na festivale Marta Kubišová, jeden zo symbolov odporu proti komunistickému režimu. Kubišová bola v roku 1968 na vrchole československej hudobnej scény, no odmietla sa podvoliť totalitnému nátlaku, kvôli čomu nemohla dvadsať rokov verejne vystupovať.

Jej 'Modlitba pre Martu' sa stala nielen symbolom národného odporu počas Pražskej jari 1968 a následnej okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy, ale o viac než dve desaťročia neskôr aj nepísanou hymnou Nežnej revolúcie. Legendárna, dnes už 66-ročná speváčka, vystúpi na Pohode 2009 v piatok v ČSOB Aréne.

Na tom istom mieste a v ten istý večer sa predstaví aj pesničkár Vlasta Třešňák s nenapodobiteľným expresionálnym prejavom. Hovorí sa o ňom ako o "Hrabalovi folku", jeho debut 'Zeměměřič' označil známy hudobný kritik Jiří Černý za tretí medzník českého folku – po albume 'Bratříčku' od Karla Kryla a Mertových Baladách. Třešňák svoj názor na totalitný režim nikdy neskrýval, a tak v roku 1974 zákonite prišiel zákaz vystupovania. Rovnako ako Kubišová podpísal aj Chartu 77 a v roku 1982 bol prinútený emigrovať do Švédska.

O časoch minulých by vedel rozprávať aj Mikoláš Chadima, frontman skupiny MCH Band. Na hudobnej scéne sa po prvý raz objavil už v roku 1969, za sebou má mnoho projektov, napríklad vysokooceňovaný 'Extempore'. V roku 1982 založil MCH Band, s ktorým funguje až dodnes. Začiatky však boli kvôli jeho podpisu Charty 77 a ďalším občianskym aktivitám ťažké, kapela mohla vystupovať len v undergrounde a aj tu v snahe utajenia pred ŠtB neustále menila mená. MCH Band sa postupne stala živou legendou nabitej českej alternatívnej scény a po revolúcii si vychutnala triumfálny návrat na legálne pódiá. Chuť hrať a experimentovať zostala Chadimovi dodnes, o čom sa budú môcť diváci presvedčiť v sobotu v noci, keď bude uzatvárať program v Garnier Aréne.

Na festivale Bažant Pohoda lákajú čoraz viac divákov aj diskusie, vlani počúvalo prezidenta a dramatika Václava Havla okolo deväťtisíc divákov. V jednej z tohtoročných debát moderátora Štefana Hríba sa predstaví aj Fedor Gál, popredný predstaviteľ Novembra 89 a spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu. Václav Havel bude po minuloročnom triumfe na Bažant Pohode prítomný opäť, aj keď už nie osobne, tentoraz aspoň ako autor hry Vernisáž. Pod režisérskou taktovkou Andreja Kroba ho v slovenskej premiére uvedie Divadlo na tahu, ktoré už v minulosti odohralo v Trenčíne s veľkým úspechom dve predstavenia. Divadlo vzniklo v roku 1974, kedy naštudovalo Žebrácku operu vtedy zakázaného a perzekuovaného Havla a odvtedy sa špecializuje takmer výlučne na jeho hry.

Najkrajšou oslavou dvadsiateho výročia Nežnej revolúcie by však mal byť festival samotný. Ako priestor slobodných umelcov, slobodných názorov a najmä slobodných ľudí.

Informácie pre Hudba.sk poskytol Mário Gešvantner z Agentúry Pohoda. Podrobné aktualizované informácie o festivale nájdete na stránke www.pohodafestival.sk.

Foto: Kubisova.cz