Umelecká agentúra Imiko Slovakia, s.r.o., v spolupráci s nahrávacím štúdiom PJ Sound Studio a vydavateľstvom PJ Records vyhlásili začiatkom februára 2010 súťaž pre hudobné skupiny a interpretov z regiónu Banská Bystrica a okolie. Do súťaže sa prihlásilo niekoľko desiatok hudobných skupín, z ktorých odborná porota v zložení Peter Dobrík, Janka Kozáková, Andrea Pivarčiová, Rasťo Škrinár a Marián Paukov vybrala 15 víťazov. Prinášame vám krátke profily víťazných kapiel. Tie od polovice apríla pracujú s producentom Peťom Dobríkom a Jankou Kozákovou z kapely Mukatado na nahrávkach pre jedinečnú kompiláciu, ktorá bude následne prezentovaná v slovenských médiách.
Mladá post-rocková kapela Genevas z rozmedzia Banskej Bystrice a Zvolena vznikla v roku 2008. Genevas má za sebou desiatky koncertov po Slovensku a zahraničí, tvorba kapely je dostupná na EP 2008 a EP 2009. Skupinu tvoria traja hudobníci - každý s iným hudobným smerovaním - punk, rock a hardcore, čo sa odzrkadľuje aj na ich tvorbe. Viac informácii nájdete na stránkach Bandzone.cz/genevas a Myspace.com/bandgenevas.
Skupina hrá v zložení: Richard Bešťák (hlavný vokalista, piano, gitara), Juraj Oravec (vokál, basgitara, klávesy), Miroslav Spevák (bicie, produkcia)
Švepes
Kapela Švepes v súčasnom ružombersko–banskobystrickom zložení Hlavo, Kubro, Buko a Momo hrá už takmer dva roky. Odvtedy odohrali množstvo koncertov v kluboch a na festivaloch (napríklad Orange Music Summer Duchonka, Domaša, Ružiná, Orava, či festival Dohoda v Banskej Bystrici). Začiatkom roka 2009 nahrali EP s názvom 'Zemiaky'. V tom istom roku ešte stihli odohrať na jar v rámci FM_Tour de bar 009 sedemnásť koncertov s kapelami Tučnolist a Atraktívne Kamašle a na jeseň turné Ultimate Entertainment Tour 09 so švajčiarskou skupinou Downless. Viac informácii nájdete na stránke www.hudba.sk/svepes.
Pas de Pitie
Kapela Pas de Pitie vznikla v roku 2008 ako výber muzikantov z Banskej Bystrice inšpirovaných francúzskou hudbou. Medzi ich prvé úspechy patrí účasť vo finále posledných dvoch ročníkov "Súťaže vo frankofónnej piesni" organizovanej Alliance Francaise, v ktorej sa stali už po druhýkrát víťazom vo svojej kategórií. Zúčastnili aj tohtoročnej súťaže, obhájili svoje prvenstvo a postúpili do medzinárodného finále, ktoré sa bude konať v Ostrave. Viac informácii sa dozviete na stránke Facebook.com/pages/Pas-de-pitie/148791870259.
Rock Reunion
Kapela Rock Reunion vznikla na prelome rokov 2007 a 2008, snaží sa hrať moderný rock s prvkami punk rocku a rôznych variácií rockovej hudby. K najväčším úspechom určite patrí víťaztvo v celoslovenskej súťaži "Funrádio má talent", ktorú vyhrali s piesňou 'Zlodej duší'. V priebehu roka 2009 odohrali množstvo koncertov ako predkapela kapiel Desmod, IMT Smile či Horkýže Slíže, vystúpili aj na letných festivalich a v kluboch po Slovensku. Najnovšie sa môžu pochváliť hymnou, ktorú nahrali pre FK Dukla Banská Bystrica. Viac informácií sa dozviete na www.hudba.sk/rock-reunion a na oficiálnej stránke Rockreunion.sk.
Kapela hrá v zložení Milan Kováč (gitara, spev), Radovan Oravkin (gitara, vokály), Jakub Beňačka (basová gitara) a Tomáš Štrba (bicie).
Sexy Papučky
Kapela, ktorá hrá v zložení Vojtech Štědroň (gitara, spev), Martin Štědroň (basová gitara), Michal Holec (bicie) a Vladimír Holec (gitara), funguje od roku 2008. Zaujímavosťou je, že v kapele hrajú dva súrodenecké páry, ktoré sú ešte k tomu navzájom aj bratranci. Viac informácii sa dozviete na stránke Bandzone.cz/sexypapucky.
Reku synku
Kapela, ktorá funguje už od roku 2002, hrá pestrú zmes reggae a ska. V roku 2006 sa im podarilo vydať debutový album s názvom 'Reggaenerácia'. Ako sami tvrdia, to, čo burcuje ich hudobné zmysly je práve reggae. Chytľavý karibský rytmus, Bob Marley, revolúcia, protest, rum, ale aj ženy, slnko, zábava, tanec, voľnosť, sloboda dur aj mol, to všetko je reggae, to všetko je Reku Synku. Reku Synku sa v súčasnosti snaží čo najviac koncertovať a tvoriť nové skladby. Viac info sa dozviete na Bandzone.cz/rekusynku.
Členovia kapely: Miroslav Haľák (spev, gitara), Ivan Haľák (bicie), Michal Uram (perkusie), Vojtech Zelník (klávesy), Matej Jankura (gitara), Filip Kalický (basová gitara).
Fervido
Kapela, ktorej vznik sa datuje na jún 2006, hráva na koncertoch repertoár zložený z prevzatých, ale aj z vlastných skladieb. Po rôznych personálnych zmenách skupina v súčasnosti hrá v zložení Bohuš Binovský (gitara, trúbka), Tomáš Mastiš (basgitara), Jaroslav Debnár (bicie) a Ivan Petrík (klávesy). Viac informácií sa dozviete na oficiálnej stránke Fervido.sk.
Delicious
Kapela funguje od roku 2006, členovia tohto hudobného zoskupenia hrajú hudbu podobnú rocku z 80-tych rokov, ako napr. Aerosmith či Guns N' Roses. Momentálne sa aktívne venujú skladaniu nových pesničiek a cez leto ich určite uvidíte aj na koncertných pódiách festivalov. Viac informácii sa o skupine dozviete Bndzone.cz/delicious.
Delicious hrá v zložení Matt Lambcrow (spev, doprovodná gitara), Marco Júda (bicie, perkusie), Rikki Tempter (gitary, vokály), Michal Poliak alias Pupo (basgitara, vokály, klavír).
Trucki
Trucki - to nie je len netuctový hudobný a poetický prejav, ale aj trefné, originálne a glosátorské kulisy. Toto kabaretno–bluesovo–popové zoskupenie hrá podľa vlastných slov výlučne piesne zo života. Viac informácií o tejto kapele sa dozviete na stránke Myspace.com/trucki.
Kapelu tvoria Vincent Sýkorka (spev), Zdeno Bugáň (klávesy), MekKamión (gitara), Ricky Bartoš (basová gitara) a Vendelín Brčko (bicie).
Schody
Skupina vznikla v roku 1992, má za sebou množstvo klubových a festivalových vystúpení. Po viacerých personálnych zmenách hrá kapela momentálne v zložení Juraj Jamrich (gitara, a spev) Rasťo Kašiar (gitara), Hollub (bicie) a Martin Žiak (basová gitara). Bližšie informácie o tejto pomaly už bystrickej legende sa dozviete na stránke Bandzone.cz/schody.
The Toones
Kapela The Toones vznikla začiatkom roka 2009. Muzika a sound kapely sú absolútne zaradené do štýlu big beat a rock'n'roll 60. a 70. rokov alebo jednoducho označené ako "absolut vintage sound". Členovia The Toones su ovplyvnení veľkými kapelami a muzikantmi ako Led Zeppelin, The Beatles, Cream, Pink Floyd, Gov't Mule, John Lennon, BB King, Eric Clapton alebo Steve Winwood. Viac informácii nájdete na stránke Myspace.com/toonesmyspace.
Zloženie kapely: Kamil Mueller (sólo spev, doprovodná gitara), Filip Argay (spev, sólová gitara), Andrej Penička (bicie), Marek Herda (basgitara)
Pululu
V repertoári tejto "popovej alternatívy", ktorá vznikla v máji 2008, nájdete vlastné slovenské pesničky so závanom folklóru, ale aj pár anglických skladieb. Skupina momentálne trávi veľa času v skúšobni, ale hlavne sa teší aj na živé koncerty. Viac info o tejto zaujímavej bystrickej formácii sa dozviete na oficiálnej stránke Pululu.sk.
Kapela hrá v súčasnosti v zložení Nina Müllerová (spev), Tomáš Findra (vokály, klávesy), Ľubomír Vlček (vokály, sprievodná gitara), Ján Nemček (sólová gitara), Michal Badinský (sprievodná gitara), Martin Leškanič (basová gitara), Tomáš Hríbik (bicie, perkusie), Milan Slama (zvuk).
Got Blue Balls
Got Blue Balls je zmes ľudí, ktorí sa zišli s cieľom robiť "poriadny rock'n'roll". V každom členovi kapely prevláda láska k rockovej hudbe. Za svoju existenciu už stihli odohrať niekoľko koncertov s The Casualties, Zónou A, Slobodnou Európou či Lavagance. V dohľadnej dobe sa pripravujú na nahrávanie EP, natočenie videoklipu a potom hlavne koncertovať a koncertovať... Zatiaľ si na ich webovej stránke Myspace.com/gotblueballs môžete vypočuť live nahrávky a pozrieť video zostrihy z koncertov.
Kapela hrá v zostave Michal Minár (spev), Juraj Oravec (gitara, spev), Stanka Apfelová (basgitara), Richard Mikuš (bicie).
Iná vlna
Ide o novovzniknutú kapelu, ktorá je na hudobnej scéne od začiatku roku 2010. Tvoria ju však skúsení muzikanti, ktorí majú za sebou spoluprácu s viacerými zvučnými menami. Napr. bubeník Tono Benedek spolupracoval s Davidom Kollerom, Richardom Müllerom či skupinou Elán. Kapela momentálne trávi veľa času v skúšobni, kde pracujú na vlastných skladbách.
Zostavu tvoria Edo Majer (spev), Martin Číž (basová gitara), Erik Knižka (klávesy), Zdeno Ružička (gitara) a Tono Benedek (bicie).
220 V
Kapela vznikla na jar v roku 2008. Jej zakladajúcimi členmi boli Tomáš Dobrík a Martin Kubuš. Kapela sa orientuje výhradne na svoje piesne ako fúziu rôznych žánrov. Od jej začiatkov je hlavným cieľom nájsť vlastný štýl, ktorý by prezentovali a spájali rôzne hudobné vplyvy jej členov. Na jeseň roku 2009 do kapely natrvalo nastupil tretí člen Michael Dove. Tým sa
základná zostava skompletizovala, v súčasnosti sa venuje skladaniu pesničiek. Viac informácii sa dozviete na stránke 220v.sk.
Informácie a fotografie pre Hudba.sk poskytla Andrea Pivarčiová, manažérka projektu.