Hudobné vydavateľstvo Opus počas prvého roka projektu Opus 100 vydalo 24 remastrovaných dvojalbumov z archívu vydavateľstva. Dvanásť z nich sa dostalo na trh na jeseň v troch vlnách po štyri nosiče a ďalšia dvanástka začala vychádzať na jar, pričom ostatné štyri sú v predaji od stredy. "Našou ambíciou je zmapovať to najzaujímavejšie z hudby a z hovoreného slova bez ohľadu na žáner," uviedol zástupca riaditeľa vydavateľského domu Forza/Opus Juraj Čurný.

DvojCD komplety vydaných, doteraz nevydaných alebo dlhodobo nedostupných CD slovenských interpretov, ktoré vyšli pod značkou Opusu od jeho vzniku v roku 1971, sa budú postupne dostávať k fanúšikom ešte tri roky. "Tento projekt nemá komerčný charakter, pre naše vydavateľstvo je to obrovská česť. Chceme pripomenúť novej generácii, že tu vzniká a vždy vznikala skvelá hudobná produkcia," dodal Čurný.

"Už to chvíľu vyzeralo, že sa všetka tá tvorba stratí. Preto ďakujem vydavateľstvu Opus," povedala slovenská džezová legenda Peter Lipa. "Som rád, že sú tu akceptované všetky hudobné žánre od klasickej hudby cez pop až po dychovú hudbu," prezradil umelecký vedúci Malokarpatskej kapely Adam Hudec. Záujemcovia si už v súčasnosti môžu na CD nosičoch zakúpiť reedície nahrávok Tublatanky, Lasicu a Satinského, Beáty Dubasovej, Marcely Laiferovej, Petra Nagya, skupiny Team, Karola Duchoňa, Petra Dvorského, Slobodnej Európy, Eugena Suchoňa a ďalších.

V závere štvrtkovej tlačovej besedy Marcela Laiferová poukázala na situáciu v slovenských rádiách, ktoré podľa jej informácií hrajú len sedem percent slovenskej hudby. "Každá krajina si svojich umelcov chráni, len Slovensko nie. Toto číslo je naozaj hanbou, je to katastrofa," uviedla Leiferová. Ako dodala, Slovensko má množstvo talentovaných hudobníkov, no pre tento problém sa časom nebudú môcť hudbe venovať, pretože ich neuživí. Apelovala na kompetentných, aby sa pokúsili situáciu zlepšiť a dali tak, ako vydavateľstvo Opus, tiež priestor domácej hudobnej scéne.

--
Zdroj: SITA