Bratislavské jazzové dni aj tento rok prinesú to najlepšie zo sveta jazzu, funku, soulu a príbuzných žánrov. Vyniknú však aj domáce talenty a zahraničné prekvapenia, ktoré vystúpia na Pódiu mladých talentov. Okrem Bratislavy, kde sa návštevníci "džezákov" zídu tradične v PKO, sa môžu na kvalitný jazz tešiť aj fanúšikovia v ďalších štyroch mestách - Košiciach, Žiline, Komárne a v Nitre.
V Nitre (24.10.) a v Komárne (22.10.) sa ako hlavná hviezda predstaví formácia Tortured Soul, ktorá hrá funk a soul s výrazným vplyvom súčasnej tanečnej hudby. Okrem najväčšieho počtu miest, v ktorých sa Bratislavské jazzové dni tento rok uskutočnia, ponúka 36. ročník aj najväčšie množstvo koncertov. Na rozdiel od minulých ročníkov totiž v PKO budú fungovať obidve pódiá - v Spoločenskej sále aj v Estrádnej hale PKO - naraz.
Lizz Wright - Trouble
Estrádna hala sa na tri dni premení na Pódium mladých talentov dobrej hudby Nadácie SPP. Z kapiel, ktoré sa tu predstavia, vyberú návštevníci "džezákov" priamo na podujatí najlepšiu. Tá bude mať o rok možnosť zahrať si na hlavnom pódiu. Okrem slovenských súťažiacich kapiel sa na druhom stagei predstavia aj zaujímavé zahraničné projekty - spomínaní Tortured Soul, Bontas-Weinberger Quartet z Rakúska, Lukács Miklós Quintet z Maďarska, či španielsky unikát Hyperpotamus, ktorý je jedným z najväčších zvláštností tohto ročníka. (Nejazzový) hudobník, ktorý si na pódiu vystačí len so svojím hlasom a telom, sadou mikrofónov a loopovacou stanicou, sa minulý rok predstavil na elektronickom festivale Wilsonic a už po pár minútach sa stal miláčikom publika. Bude zaujímavé sledovať, či aj na džezákoch dokáže publikum strhnúť k rovnako spontánnym reakciám.
Hyperpotamus - The Unhappy Hedonist
Program Bratislavských jazzových dní 2010:
piatok 22. október - Bratislava, PKO
A-stage:
Sisa Michalidesová a Zimní kúzelníci
Aga Zaryan (PL)
Richard Galliano Tangaria Quartet (FR)
Zap Mama (BE)
Pódium mladých talentov dobrej hudby Nadácie SPP:
Jazz & More
Sisterhood of Klangpedal
The Fifthe Season (SK, NL)
Bontas-Weinberger Quartet (AT)
sobota 23. október - Bratislava, PKO
A-stage:
Milo Suchomel
Roberta Gambarini (IT)
Trombone Shorty (USA)
Lizz Wright (USA)
Pódium mladých talentov dobrej hudby Nadácie SPP:
Illusion Trio
Katarína Koščová
Swing Society Orchestra
Tortured Soul (USA)
nedeľa 24. október - Bratislava, PKO
A-stage:
Gustav Brom Big Band
Christian Scott (USA)
Larry Carlton (USA)
Shakatak (GB)
Pódium mladých talentov dobrej hudby Nadácie SPP:
Groove Brothers
Hyperpotamus (ESP)
Silvia Fourporation
Lukács Miklós Quintet (HU)
Program satelitných koncertov:
piatok 22. október - Žilina, Holiday Inn
V8 band
Shakatak (GB)
piatok 22. október - Komárno, MsKS
Andrej Šeban
Lukács Miklós Quintet (HU)
Tortured Soul (USA)
sobota 23. október - Košice, Infiniti aréna
Jazz Funk Tribute
Lukács Miklós Quintet (HU)
Shakatak (GB)
nedeľa 24. október - Nitra, Synagóga
Andrej Šeban
Tortured Soul (USA)
B I O G R A F I E
Richard Galliano (FR) je nepochybne najslávnejším žijúcim akordeonistom, ktorý je hviezdou nielen jazzovej, ale aj klasickej a world music scény. Je jedným z mála umelcov, ktorí boli na BJD pozvaní druhýkrát - tento raz pricestuje s projektom The Tangaria Quartet. Richard Galliano opisuje svoj prvý koncert s Tangariou pred štyrmi rokmi ako jeden zo svojich najkrajších pódiových zážitkov. Práve preto skupina pokračuje ďalej, aj keď vystupuje iba výnimočne. Okrem Galliana sú členmi kvarteta huslista Alexis Cardenas, perkusionista Rafael Mejias, a Philippe Aerts na kontrabas. Publikum sa na ich koncerte ponára do oceánu rôznych hudieb - talianskej, stredomorskej, jazzovej, klasickej, či farby francúzskeho šansónu.
Richard Galliano sa narodil v roku 1950 v Cannes. Vďaka prenikavému talentu a pomoci otca hudobníka sa mu podarilo etablovať svoj nástroj v hudobných súvislostiach, ktoré predtým akordeón ignorovali - na jazzových festivaloch a klasických koncertných sálach. Na začiatku svojej kariéry spolupracoval s parížskymi hviezdami ako Charles Aznavour, Juliette Greco, či Georges Moustaki. V roku 1983 ho Astor Piazzolla osobne angažoval na miesto bandoneonového sólistu v Comédie Française do piazzolovského predstavenia hry Williama Shakespeara "Sen noci svätojánskej". Bol to začiatok dlhého priateľstva, ktoré trvalo až do smrti Astora Piazzollu.
Počas svojej tridsaťročnej kariéry Richard Galliano spolupracoval aj s ďalšími nesmrteľnými hudobníkmi, ako Gilberto Gil, Chet Baker, Ron Carter, Paolo Frešo, Wynton Marsalys, Gonzalo Rubalcaba, Charlie Haden, Mino činely, Biréli Lagr'ne, George Mraz, alebo Al Foster.
www.richardgalliano.com
Zap Mama (BE) je svetoznáma belgická speváčka, alter ego z Konga pochádzajúcej speváčky Marie Daulne. Jej osobné poslanie je byť mostom medzi Európou a Afrikou - spájať dve odlišné kultúry pomocou spevu a hudby. Zap Mama sa špecializuje na polyfónnu, harmonickú hudbu, koncerty prinášajú jedinečnú fúziu afrických nástrojov a inšiprácií súčasnou mestskou hudbou ako nu jazz, R&B a hiphop. Pri tom všetkom ale najdôležitejším hudobným nástrojom je samotný ľudský hlas. "Hlas je sám o sebe ten najoriginálnejší nástroj, zároveň aj najzákladnejší v histórií hudby," hovorí Marie Daulne. Spieva vo francúzštine a angličtine, no korene jej prejavu sú v Afrike.
Debutový album Zap Mama vyšiel takmer pred dvadsiatimi rokmi na legendárnej značke Luaka Bop. Speváčku pre svet objavil David Byrne, ktorý je dodnes jej veľkým fanúšikom. Za tie roky vydala sedem albumov, a spolupracovala s mnohými slávnymi umelcami z rôznych žánrov. Iba niekoľko mien z dlhého zoznamu: Al Jarreau, Bobby McFerrin, Manu Dibango, Miriam Makeba, Arrested Development, Hans Zimmer, The Roots, Erykah Badu, Talib Kweli, Common, DJ Krush, Sergio Mendes, G. Love, a Meshell Ndeogecello.
Aktuálny album ReCreation a súčasný koncertný prepertoár je vystavaný na prvkoch brazílskej hudby, nu jazzu a tzv. Philly soundu, čo je soulový a bluesový zvuk spájaný s umelcami z mesta Philadelphia. Koncertná podoba je obohatená africkými perkusiami, a ľahkými dotykmi elektroniky.
www.zapmama.be
Roberta Gambarini (IT) sa narodila v Turíne, v rodine milujúcej jazz. V osemnástich sa presťahovala do Milána, kde vyhrala národnú jazzovú súťaž, a tým aj odštartovala hviezdnu kariéru. Taliansko definitívne "prerástla" pred dvanástimi rokmi: presťahovala sa do New Yorku, kde sa ihneď zaskvela v speváckej súťaži Inštitútu Theloniousa Monka. Skončila na druhom mieste za Teri Thornton. Odvtedy popri sólovej kariére spolupracovala s menami ako Michael Brecker, Ron Carter, Herbie Hancock, Roy Hargrove, Jimmy Heath, Christian McBride alebo Toots Thielemans.
Jej spev sa vyznačuje inštrumentálnym prístupom a teplým zafarbením, perfektným načasovaním a krásnou intonáciou. Roberta Gambarini má až neuveriteľnú techniku spevu, ale aj prvotriedny scat a úžasné improvizačné schopnosti. Pred štyrmi rokmi bola nominovaná na Grammy Awards za svoj album Easy To Love, pred dvoma rokmi ju kritici mienkotvorného časopisu Downbeat zvolili za najväčšiu vychádzajúcu spvácku hviezdu jazzu. Väčšina jej tohtoročného koncertného repertoaru pochádza z ostatného albumu So In Love, ktorý spieva v doprovode fantastického tria. Roberta prekvapila už na nejednom festivale - už teraz je isté že aj v Bratislave jej pribudne množstvo fanúšikov. Za album So In Love bola Roberta Gambarini opäť nominovaná na cenu Grammy a časopis The Boston Globe ju nazval jedinou dedičkou trojice Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan, a Carmen McRae.
www.myspace.com/robertagambarini
Trombone Shorty & Orleans Avenue (USA)
Rodina Troya Andrewsa alias Trombone Shortyho je v meste New Orleans hudobnou ikonou - dedko Jessie Hill bol legendárny R&B spevák a v novom tisícročí viac ako tucet jeho vnukov hrá na rôzne nástroje v popredných jazzových kapelách v New Orleans. Samotný Trombone Shorty bol nezvyčajným talentom dokonca aj v takejto rodine - v siedmych rokoch vystupoval s bratovou kapelou, v deviatich už mal vlastnú profesionálnu skupinu. Narodil sa v roku 1986.
Po odchode z rodného mesta Shorty strávil istý čas po boku Lennyho Kravitza, ako šéf jeho dychovej sekcie. Troy Andrews neskôr spolupracoval s hviezdami ako Mos Def, Nicholas Payton, Harry Connick Jr, Bob Ezrin a U2, nedávno koncertoval s Dave Matthews Band. Ešte v roku 2005 založil projekt Orleans Avenue, s ktorým rozpútal obrovské jazz-funk-hip-hopové tornádo. Prestížny hudobný magazín Offbeat ho korunoval za nekonvenčného interpreta roka, neskôr od Offbeatu získal aj titul najlepší súčasný jazzový umelec. Jeho skladba sa nedávno stala ústrednou znelkou série MTV Real World.
Jeho šiesty štúdiový album Backatown vyšiel v roku 2010 na značke Verve Records, a ihneď sa ocitol na prvom mieste Billboard Jazz Chart. Backatown je takou nevídanou zmesou jazzu, rocku, funku, hip-hopu a soulu, že Troy Anderson musel vymyslieť vlastný výraz, ako opísať svoju hudbu: supafunkrock! Shorty je hráčom, aký príde maximálne raz za generáciu. Jeho ostatný album je najjasnejším dôkazom, že jeho umenie je rovnako jedinečné ako jeho surový talent.
www.tromboneshorty.com
Lizz Wright (USA) je napriek svojmu veku už niekoľko rokov obrovskou hviezdou súčasného amerického jazzu. Speváčka a skladateľka sa narodila sa v roku 1980 v malom mestečku v štáte Georgia. Už ako dieťa začala spievať gospel a hrať na klavír - podľa miestnych tradícií samozrejme v kostole. Ako členka speváckeho zboru obdržala National Choral Award. Na strednej škole objavila jazz a blues - spev potom študovala na prestížnych univerzitách najprv v Atlante, neskôr v New Yorku a vo Vancouveri.
Lizz Wright sa v roku 2000 (ešte počas štúdií v Atlante) pridala k vokálnemu kvartetu In The Spirit. S kvartetom stihla akurát tak ukázať svoj prenikavý talent - už o dva roky podpísala vlastnú nahrávaciu zmluvu s legendárnou značkou Verve Records, a stala sa súčasťou najexkluzívnejšieho katalógu. Debutový album Salt vyšiel v roku 2003, a dovtedy málo známa speváčka sa s ním dostala na druhé miesto Billboard Contemporary Jazz Chart. Vďaka svojej jedinečnej interpetácii soulu a jazzu ihneď získala priazeň publika aj kritikov, ktorí ju porovnávali so speváčkami ako Anita Baker, Regina Belle, Cassandra Wilson, a Tracy Chapman. Zrodila sa nová hviezda, ktorá navyše nielen spieva, ale je aj autorkou časti svojho repertoáru. Ďalšie albumy Lizz Wright Dreaming Wide Awake z roku 2005 a The Orchard z roku 2008 sa už dostali na prvé miesto Billboard Contemporary Jazz Chart.
Medzitým Lizz Wright hosťovala na albumoch velikánov ako Joe Sample, Toots Thielemans, David Sanborne a Amos Lee, a v rámci špeciálneho projektu na počesť skupiny The Band sa objavila v spoločnej skladbe s Jakobom Dylanom. Jej nový album dostal názov Fellowship, a sčasti naznačuje návrat Lizz ku svojim koreňom, ku gospelovej hudbe a k spirituálom. Na albume hosťujú Angélique Kidjo a Meshell Ndegeocello, hlavným spolupracovníkom ostáva skladateľ Toshi Reagon, známy aj z predošlých albumov Lizz Wright. Fellowship vyšiel v septembri, na BJD sa táto geniálna speváčka predstaví v rámci turné k albumu. Na bratislavské obecenstvo čaká "up-to-date" umelkyňa vo vrcholnej forme.
www.lizzwright.net
Tortured Soul (USA) sa zrodil z dobrodružného presvedčenia, že moderná tanečná hudba môže byť vykonaná kompletne naživo. Tortured Soul je z Brooklynu, tanečné parkety plní na celom svete. Trio so spievajúcim bubeníkom na čele hrá dychberúci mix jazzu, soulu a tanečnej hudby.
Tortured Soul zažiaril na začiatku nového tisícročia: v rokoch 2001 a 2002 sa objavili tri megaúspešné hitovky I Might Do Something Wrong, Fall In Love a How's Your Life. Ako živá kapela začala trojica hudobníkov fungovať až v roku 2003. Show Tortured Soul je medzitým už legendárna - ako jediná kapela na svete dokáže dokonale "rozbabrať" návštevníkov londýnskeho tanečného megaklubu Fabric aj pätnásťtisícové obecenstvo na Montreal International Jazz Festival.
Štýl Tortured Soul predpovedá budúcnosť na plné obrátky pri ozvene minulosti. Kombinujú starú školu funku a soulu s razanciou súčasnej tanečnej hudby. Ostatný album Did You Miss Me z roku 2009 ponúka surový soul a infekčný groove - podľa kultového jazzového DJa Gillesa Petersona sa budúcnosť tanečnej hudby volá Tortured Soul.
www.torturedsoulmusic.com
Larry Carlton (USA) je americký smooth a fusion jazzový, a rockový gitarista a spevák. Počas svojej sólovej kariéry získal tri ocenenia Grammy Awards, vrátane gramofónika za hudbu k seriálu Hill Street Blues. Carlton sa narodil v roku 1948 v Kalifornii. Ako šesťročný začal pravidelne hrať na gitaru. Zaujímal sa hlavne o jazz, na strednej škole jeho štýl hrania ovplyvnili Wes Montgomery, Barney Kessel, a BB King. Jeho hrdinom bol ale predovšetkým John Coltrane.
V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch Carlton bol vychyteným session hráčom v Los Angeles - ročne stihol aj niekoľko sto nahrávok. Objavil sa na albumoch takých mien ako Steely Dan, Joni Mitchell, Billy Joel, Michael Jackson, Quincy Jones, Four Tops, Barbra Streisand a mnohých ďalších. Jeho sólo v pesničke Kid Charlemagne od Steely Dan bolo uvedené v Rolling Stone Magazine ako tretie najlepšie gitarové sólo všetkých čias. V rokoch 1971 až 1976 bol Larry Carlton členom fenomenálnej jazz-rockovej skupiny The Crusaders. V roku 1977 podpísal zmluvu s Warner, a začal svoju megaúspešnú sólovú karéru. Odvtedy vydal 25 albumov. Posledné dva nahral vo dvojici s ďalšími gitarovými velikánmi: v roku 2007 Live In Tokio s Robbenom Fordom, v roku 2010 Take Your Pick s japonskou najprv rockovou, neskôr jazzovou legendou Takom Matsumotom z kapely B'z. Pred rokom sa opäť objavil na niekoľko koncertov aj v zostave Steely Dan.
Na Bratislavské jazzové dni Larry Carlton zavíta ako člen originálneho, a nielen hudobne jedinečného tria: na basu bude hrať jeho talentovaný syn Travis Carlton, na bicie jeho rovesník Gene Coye, ktorý hrával s Carlosom Santanom a skupinou Ozomatli.
www.larrycarlton.com
Shakatak (GB) prežíva nepretržite úspešnú kariéru, aká sa len málokedy vidí. Netýka sa to iba dĺžky jej trvania, ale aj počtu a kvality nahrávok a koncertov, a predovšetkým špičkovej hudobníckej a skladateľskej kvality. Shakatak je neobyčajná skupina - fanúšikovská základňa je obrovská, napriek tomu silno pretrváva aj kultový status, neobvyklý jav v prípade jazz-funkových kapiel. Paradoxov by sa našlo aj viac - Shakatak je pevnou súčasťou svetového hudobného dedičstva, zároveň ide o dodnes veľmi aktívnu kapelu, ktorá od svojho založenia vydáva albumy každý rok, a neustále intenzívne koncertuje.
Shakatak debutovali v roku 1981, odvtedy ich albumy aj single kapely vstupujú do jazzových aj popových hitparád viac než pravidelne. Za ten čas sa podpísali pod viac ako päťdesiat albumov, z nich takmer desiatku živých. Aktuálny štúdiový album z roku 2009 sa volá Afterglow. Najznámejšími hitmi Shakatak sú Night Birds, Down on the Street a Day by Day - v poslednej menovanej pesničke hosťuje magická spevácka megahviezda Al Jarreau.
Shakatak sa zároveň pevne etabloval ako pulzujúca, prvotriedna živá kapela, kombinujúca špičkové hudobnícke kvality so zmyslom pre zábavu. Na Bratislavských jazzových dňoch už vystupovali hviezdy ako Level 42, Matt Bianco, Spyro Gyra alebo Candy Dulfer - koncert Shakatak je ďalším vystupňovaním pozývania umelcov, ktorí popri parádnom hudobnom zážitku ponúknu odľahčenejšiu nedeľnú atmosféru a rozhýbu obecenstvo festivalu.
www.shakatak.com
Hyperpotamus (ESP) je pseudonym španielskeho umelca, ktorý pomocou loopovacieho pedálu a štyroch mikrofónov sám "vytvára" celú kapelu. Výsledok je pozoruhodne muzikálny a plný. Bicie, basové linky a mnohovrstvové vokály podáva Hyperpotamus naživo, nič nie je prednahrávané. Napriek netradičnému jednočlennému line-upu ide o melodickú hudbu vychádzajúcu priamo zo srdca.
Hyperpotamus bol pôvodne bubeníkom a klavíristom, čo dodnes cítiť na jeho hudbe. Univerzálnosť a jedinečnosť Jorgeho Ramireza-Escudera (tak sa volá Hypepotamus pre colníkov a daňový úrad) dokazujú aj špeciálne miesta, na ktorých rád koncertuje. Hral v berlínskom squate, na mrakodrape v Los Angeles, pod varhanmi v Belfaste, pod schodmi v Amsterdame, na obrovskej diskotéke v Lisabone, v najstaršom newyorskom bare, v jaskyni v Andalúzii, aj v domove dôchodcov v Bilbau. V Bratislave ste ho mohli vidieť na festivale Wilsonic 2009. Jeho najlegendárnejší koncert trval 20 hodín, uskutočnil sa na španielskej edícií festivalu Creamfields.
www.myspace.com/hyperpotamus
Redakciu Hudba.sk informovala Silvia Turnerová, PR manažérka Bratislavských jazzových dní 2010. Viac informácií, podrobný program a ďalšie biografie účinkujúcich nájdete na www.bjd.sk.
--
Foto: Lizzwright.net
Súvisiaci interpreti: Lizz Wright