Legendárna americká rocková skupina R.E.M. po viac ako troch desaťročiach nečakane ohlásila koniec svojej činnosti. Prostredníctvom svojej oficiálnej webovej stránky Remhq.com o tom v stredu informovali samotní členovia hudobného zoskupenia. "Rozhodli sme sa to ukončiť," píše sa v ich vyhlásení. "Každému, koho naša hudba niekedy oslovila, patrí naša hlboká vďaka za to, že ju počúvali," dodávajú hudobníci.

Kapelu R.E.M. preslávili najmä hity, ktoré začiatkom 90. rokov vyšli na albumoch Out of Time (1991) a Automatic for the People (1992). Kapela dostala v minulosti viacero ocenení aj od kritikov, vrátane prestížnych Grammy Award. Albumy z posledných rokov však na predchádzajúce úspechy nadviazali len čiastočne. Tento rok v máji vyšla ich posledná, v poradí pätnásta štúdiovka Collapse Into Now.

"Jeden múdry človek raz povedal - najväčším umením pri návšteve oslavy je vedieť, kedy je správny čas na odchod. Vybudovali sme spolu niečo výnimočné. A teraz od toho spokojne odkráčame," napísal v oficiálnom vyhlásení na Remhq.com spevák, textár a líder skupiny Michael Stipe, ktorý však dodal, že ukončenie činnosti nebolo pre kapelu jednoduchým rozhodnutím. "Všetko raz musí skončiť a my sme to chceli urobiť správne, tak ako sme to cítili," uviedol.


R.E.M. - It Happened Today (z albumu Collapse Into Now, 2011)

Ostatní členovia kapely potvrdili, že sa rozchádzajú v dobrom. "Vždy sme boli skupinou v najpravejšom zmysle slova. Ako bratia, ktorí sa skutočne milujú a rešpektujú jeden druhého. Cítime sa tak trochu ako priekopníci v tomto smere - nie je tu žiadna disharmónia, žiadne vyhadzovačky, žiadni právnici. Urobili sme rozhodnutie spoločne, priateľsky a v najlepšom záujme každého z nás. Nastal ten správny čas," napísal v odkaze pre fanúšikov skladateľ a multiinštrumentalista Mike Mills, ktorý v skupine pôsobil najmä ako basgitarista.

"Mike, Michael, Bill (Berry, bubeník, pozn. red.), Bertis (Downs, právny poradca a manažér skupiny) a ja odchádzame zo scény ako skvelí priatelia. Viem, že sa s nimi budem v budúcnosti vídať, tak ako sa budem vídať s každým, kto nás nasledovala a podporoval počas celých tých rokov. Aj keď to bude už len v uličke s vinylmi vo vašom lokálnom obchode s hudbou, alebo vzadu v publiku na klubových koncertoch, kde budeme sledovať ako sa 19-roční fagani pokúšajú zmeniť svet," doplnil gitarista Peter Buck.

Bodkou za 31-ročným pôsobením R.E.M. na hudobnej scéne bude kompilácia s názvom Part Lies, Part Heart, Part Truth, Part Garbage 1982–2011, ktorá by sa mala objaviť na trhu už v novembri. Bude to prvá kompilácia, ktorá bude obsahovať ich nahrávky z ranej éry vo vydavateľstve I.R.S., kde v rokoch 1983 až 1987 vydali svojich prvých päť albumov, a zároveň aj z platní, ktoré neskôr vyšli pod hlavičkou Warner Bros. Records. Na výberovke by sa mali objaviť aj zatiaľ nezverejnené úplne nové skladby, ktoré skupina nahrala v posledných mesiacoch po dokončení aktuálneho albumu Collapse Into Now, ktorý je podľa odbornej kritiky ich najlepšou nahrávkou od vydania albumu Reveal (2001).

B I O G R A F I A

Skupina z amerického mesta Athens debutovala na scéne albumom Murmur (1983), ktorý obsahoval aj prvý hit Radio Free Europe z roku 1981. Magazín Rolling Stone ju neskôr zaradil medzi 500 najlepších skladieb hudobnej histórie. R.E.M sa v USA, vo Veľkej Británii i v kontinentálnej Európe presadili aj s ďalšími štúdiovkami Reckoning (1984), Fables of the Reconstruction (1985) a Lifes Rich Pageant (1986). Prvú platinu v Spojených štátoch amerických dosiahli s nahrávkou Document (1987), z ktorej vydali single It's the End of the World as We Know It, Finest Worksong a The One I Love. S poslednou menovanou skladbou sa po prvý raz dostali do Top 10 rebríčka Billboard Hot 100.


R.E.M. - The One I Love (z albumu Document, 1987)

Stipeove texty boli v tom čase často namierené proti konzervatívnej politike vtedajšieho amerického prezidenta Ronalda Reagana. Aj preto bola skupina považovaná za viac alternatívnu ako populárnu. Napriek tomu v roku 1988 podpísali kontrakt s veľkým vydavateľstvom Warner Bros. a prostredníctvom neho vydali album Green (1988). Táto nahrávka sa od tých predchádzajúcich v mnohých ohľadoch odlišovala, no skupina s ňou slávila úspech.

Naozajstný prelom v ich kariére znamenala ďalšia štúdiovka Out of Time (1990). Tento album R.E.M. katapultoval medzi najväčšie hviezdy 90. rokov a zaistil im miesto v hudobnej histórii. Kapela s ním dobyla americký i britský rebríček a získala prestížnu Grammy v kategórii Najlepší alternatívny album. Z albumu obsahujúceho hity ako Losing My Religion, Shiny Happy People, Near Wild Heaven alebo Radio Song na celom svete predali viac ako 16 miliónov kópií.


R.E.M. - Losing My Religion (z albumu Out of Time, 1990)

Skupina na tento úspech nadviazala ďalším mimoriadne úspešným počinom Automatic for the People (1992). Album bol nominovaný na Grammy v najprestížnejšej kategórii Album roka. Magazín Rolling Stone ho zaradil medzi 500 najlepších nahrávok histórie a podľa prieskumu britského NME je táto nahrávka 37. najlepším albumom v dejinách. R.E.M. z neho vydali šesť singlov vrátane hitov ako Drive či Everybody Hurts. Ďalšími úspešnými nahrávkami skupiny v 90. rokoch boli albumy Monster (1994), New Adventures in Hi-Fi (1996) a Up (1998). V roku 1999 mal premiéru film Muž na Mesiaci režiséra Miloša Formana s Jimom Carreym v hlavnej úlohe. Viac ako polovica skladieb na soundtracku pochádzala od R.E.M., vrátane titulnej skladby Man on the Moon.


R.E.M. - Drive (z albumu Automatic for the People, 1991)

Do ďalšieho desaťročia vstúpila skupina štúdiovkou Reveal (2001). Prvým singlom bola pieseň Imitation of Life, ku ktorej s využitím technológie pan and scan nakrútili pútavý videoklip. S nasledujúcimi dvoma albumami Around the Sun (2004) a Accelerate (2008) síce dobyli britský rebríček, no kritika mala na ne rôzne názory. R.E.M. sa navyše takmer úplne vytratili z rádií a televízií. Naďalej však koncertovali po celom svete, pričom v roku 2005 participovali aj na projekte Live 8 v Londýne. Poslednou, v poradí pätnástou štúdiovou nahrávkou formácie z Georgie je album Collapse Into Now (2011), z ktorej vyšli single Mine Smell Like Honey, Überlin a Oh My Heart.

Skupina R.E.M., ktorú za jeden zo svojich vzorov považoval aj Kurt Cobain z Nirvany, predala na celom svete viac ako 70 miliónov nahrávok. Získali množstvo ocenení vrátane troch cien Grammy a dvoch Brit Awards. V roku 2007 ich uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy.


R.E.M. - Man on the Moon (naživo Eddiem Vedderom pri uvedení do Rock'n'rollovej siene slávy, 2007)


R.E.M. - Imitation of Life (z albumu Reveal, 2001)


R.E.M. - I'll Take the Rain (z albumu Reveal, 2001)


R.E.M. - ÜBerlin (z albumu Collapse Into Now, 2011)

--
Zdroj: SITA, pm
Foto: AP Photo/Keystone/Steffen Schmidt