Dnes je to presne rok od vydania prvej kompilácie Ostrov hudby, ktorá prepojila niekoľko rešpektovaných nezávislých vydavateľov a vytvorila unikátnu vzorku slovenskej hudby pre domácich aj zahraničných poslucháčov. Myšlienka spájania scény, ktorá získala na Radio_Head Awards špeciálnu cenu za prínos do hudby, sa opäť zhmotní v najbližších týždňoch.

Ostrov hudby 2 by mal okrem online verzie prvýkrát vyjsť aj na CD nosiči. Organizátori projektu naňho vyhlásili verejnú zbierku prostredníctvom crowdfundingovej platformy StartLab a okrem samotnej kompilácie chystajú aj ďalšie aktivity na zviditeľnenie domácej tvorby. Konkrétne turné po štyroch mestách a dokumentárny film.  

Priestor aj pre nové tváre a vydavateľstvá

Dramaturgia Ostrova hudby ostala aj v tomto roku v réžii štyroch vydavateľstiev Gergaz, Deadred Records, ajlavmjuzik a Slnko Records, v spolupráci s občianskym združením LALA Slovak Music Export a hudobnou značkou Real Something, ktorá zastupuje skupiny ako The Ills, nvmeri či Tolstoys.

Výsledkom je opäť pestrý mix 18 skladieb od známych mien slovenskej nezávislej scény, ako sú Autumnist, Bulp, Petijee, Katarína Máliková, Jimmy Pé či vyššie spomínané kapely z Real Something. Tak ako v prvom ročníku, aj teraz platí, že nejde o výberovku už vydaných skladieb - väčšina zaradených pesničiek sú úplné novinky. Priestor dostávajú aj menej známe zaujímavé mená ako Nightlines, Sisa Fehér alebo žánrovo odlišnejšie kúsky od Stroona (nahrávky vydáva napr. na značke Exitab) a Satin Lead (skladba vyjde vo vydavateľstve Real Music House v rámci projektu Supernova Sessions).

"Premýšľali a diskutovali sme, akým smerom sa vydať pri druhom ročníku Ostrova hudby. Všetci sme sa zhodli, že chceme zachovať sviežosť kompilácie v tom, že bude obsahovať prevažne nové skladby, aby bol album atraktívny aj pre domácich hudobných fanúšikov. Zároveň sme chceli vytvoriť zaujímavú vzorku slovenskej hudby pre zahraničie a chceli sme trochu otvoriť náš výber aj pre tých, ktorí sú zastúpení inými vydavateľstvami alebo vydávajú nahrávky úplne nezávisle, tzv. DIY."

"Nakoniec túto kategóriu reprezentujú projekty Stroon, Purist a Satin Lead. Sme tomu veľmi radi, lebo každý z nich obohacuje nahrávku z inej stránky. Stroon prináša experimentálnosť, Purist popovejšiu elektroniku a Satin Lead, ako srdcový projekt Ľuba Petrušku z Chiki Liki Tu-a, zase trochu retra," vysvetľuje proces vzniku druhého dielu kompilácie Alexander Čerevka, spoluzakladateľ občianskeho združenia LALA Slovak Music Export, ktoré je koordinátorom a vydavateľom Ostrova hudby.

S podporou ľudí kompilácia môže vyjsť aj na CD

Ostrov hudby 2 vyjde, podobne ako v minuloročnej premiére, vo formáte MP3 na webe musicexport.sk a tiež na streamingových službách. Avšak ešte predtým, ako sa tak stane, sa chcú organizátori a kurátori kompilácie pokúsiť o naplnenie zbierky na vydanie Ostrova hudby na CD nosiči. Crowdfunding už spustili na stránke Startlab.sk.


Fanúšikovia si môžu album predobjednať za 10 eur a do "košíka" si pridať aj ďalšie odmeny ako tričká LALA Slovak Music Export s ilustrovaným dizajnom, vstupy na Ostrov hudby Tour 2018 na Slovensku, prípadne aj výjazd na najväčší európsky showcase festival Eurosonic Noorderslag v roku 2019.

Všetky príspevky na kompiláciu budú použité na podporu vzdelávania, networkingu a mobility slovenskej hudobnej scény. LALA Slovak Music Export tiež na svojom webe zverejnila odpočet všetkých aktivít, ktoré občianske združenie uskutočnilo aj vďaka prostriedkom z prvého ročníka Ostrova hudby. Patria medzi ne napríklad vzdelávacie programy pre hudobníkov v Bratislave, Prešove a Košiciach v spolupráci s autorskou organizáciou SOZA, či partnerstvá s festivalmi Waves Vienna, MENT Ljubljana a Nouvelle Prague, ktoré umožnili zástupcom slovenskej scény zúčastniť sa zahraničných odborných podujatí zdarma alebo za zníženú cenu.

Turné Ostrov hudby a dokument o domácej scéne

"Radi by sme kompiláciu tento rok posunuli o krok ďalej. Fyzické vydanie bola prvá vec, ktorú sme hneď preberali, a veríme, že okrem digitálu ľudia budú mať záujem držať druhé vydanie Ostrova hudby v ruke. Druhou aktivitou, ktorú plánujeme, je Ostrov hudby Tour 2018. Mestá a dátumy sú už známe a program ešte ladíme," hovorí Alexander Čerevka s tým, že model podujatí bude mať vždy rovnakú formu - v každom meste vystúpi dvojica účinkujúcich z Ostrova hudby 2 a nehudobnú časť programu doplní diskusia o stave slovenskej hudobnej scény doma a v zahraničí.

Termíny Ostrov hudby Tour 2018: 

26. 1. 2018 - Banská Bystrica, Záhrada (line-up TBA) 
27. 1. 2018 - Prešov, Wave Club (line-up TBA) 
08. 2. 2018 - Bratislava, Nová Cvernovka (line-up TBA) 
16. 2. 2018 - Žilina, Stanica Žilina-Záriečie (line-up TBA)

Ďalšou novou ambíciou tvorcov Ostrova hudby je zachytiť slovenskú hudobnú scénu v koncepčnom videodokumente s rovnomenným názvom. Cieľovou skupinou však majú byť najmä zahraniční diváci, promotéri a vydavatelia, preto bude celý v angličtine a s mnohými zahraničnými hosťami. Tím okolo tohto projektu opät skladá Richard Čermák (zakladateľ vydavateľstva Gergaz), ktorý si na režisérsku stoličku pozval talentovanú Martinu Slovákovú.

"Sme v úvodnej fáze natáčania a skladáme tím. Celý dokument by sme chceli dokončiť do konca roka 2018, no na druhej strane, nikam sa nechceme hnať. Radi by sme totiž čo najdôveryhodnejšie zachytili slovenskú hudobnú scénu a predstavili ju zahraničným divákom. Chceme im ukázať ludí, hudobné médiá, ale aj našu krajinu," hovorí Richard Čermák, ktorý stál minulý rok pri zrode myšlienky Ostrova hudby.

Jej aktéri pokračujú v odkaze hudobného publicistu Juraja Kušnierika a jeho snahe spojiť slovenskú scénu pre jeden cieľ. Redaktor časopisu .týždeň neúnavne podporoval domácu hudobnú tvorbu recenziami, rozhovormi, knižnými publikáciami a nespočetnými návštevami koncertov na celom Slovensku. 13. novembra 2015 zomrel na milovanom Islande (napísal o ňom knihu Hudba ostrova) na zlyhanie srdca. Jeho odkaz však aj vďaka Ostrovu hudby môže žiť ďalej.

Vypočujte si minuloročné prvé vydanie kompilácie Ostrov hudby na Deezeri:Redakciu Hudba.sk informoval Alexander Čerevka z LALA Slovak Music Export. Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach občianskeho združenia www.musicexport.sk, www.facebook.com/slovakmusicexport a www.instagram.com/lalamusic_sk.

Foto: artwork / Matúš Hnát