Kunsthalle/Hala umenia v Košiciach zažije 5. júla výnimočný koncert hudobnej legendy. Do Košíc pricestuje jeden z najvplyvnejších hudobníkov druhej polovice 20. storočia, svetoznámy americký skladateľ a klavirista Philip Glass. Spoločne s dvoma skvelými sólistami predvedie kompletné dielo svojich 20 klavírnych etúd.
Dokončil ju o takmer dve desaťročia neskôr a výsledkom je nahrávka The Complete Piano Etudes (1994-2013). Zbierka rôznorodých a zložito melodických etúd rozpráva dojímavý príbeh o skladateľovom vývoji, ale tiež o jeho hlboko osobnom vzťahu k tomuto nástroju. Premiérovo kompletnú zbierku etúd predstavil v rámci osláv svojich 75. narodenín v roku 2013.
Okrem Košíc si budú môcť priaznivci Philippa Glassa vychutnať jeho umenie aj v Bratislave. V Redute historickej budove Slovenskej filharmónie vystúpi 3. júla v rámci 11. ročníka festivalu Viva Musica!. Na oboch spomínaných koncertoch okrem Glassa predvedú projekt kompletných klavírnych etúd aj dvaja mladí virtuózi - japonská klaviristka Maki Namekawa a ruský klavirista Anton Batagov.
Vstupenky:
Hoci Philip Glass je skladateľom západnej klasickej tradície, nebráni sa vplyvom rôznych hudobných smerov. Inklinuje k ambientnej a elektronickej hudbe, ale aj k rocku či world music. Preto se teší obľube aj u mladšej generácie, čo sa dnes podarí iba máloktorému skladateľovi. Rodák z amerického mesta Baltimore počas svojej kariéry rozvinul hudobný smer v súčasnej vážnej hudbe zvaný "minimalizmus", ale tento termín nemá rád. Skôr o sebe hovorí jako o skladateľovi "hudby s opakujícími sa štrukturami" a označuje sa za novodobého klasicistu. Zdôrazňuje, že je vyškolený v harmónii a kontrapunkte a zdrojom jeho inspiracie sú Franz Schubert, Johann Sebastian Bach či Wolfgang Amadeus Mozart.
Glass je veľmi plodný skladateľ. Bohatá tvorba zahŕňa opery, symfónie, klavírne a divadelné skladby, skladby pre vlastný súbor, spoluprácu s poprednými hudebnými velikánmi rôznych žánrov a v neposlednom rade filmové soundtracky. Práve filmová hudba mu zaistila celosvetové renomé. Okrem iného napísal hudbu k strhujúcim umeleckým dokumentom producenta Godfrey Reggia - Qatsi Trilogy (Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi).
Tri z celovečerných filmov, ku ktorým zložil hudbu, boli nominované na Oscara. Svoju prvú nomináciu na najprestížnejšiu filmovú cenu, ale tiež Zlatý glóbus za najlepšiu hudbu, získal za životopisný film Kundun – Život dalajlámu (1997). Sošku Zlatého glóbusu si odniesol za hudbu k filmu Truman show (1998) s Jimmom Carreym. Hodiny (2002) s Meryl Streep, Nicol Kidman a Julianne Moore mu vyniesli opäť nielen nomináciu na Oscara a Zlatý globus, ale aj zisk ceny Britskej filmovej akadémie za najlepšiu filmovú hudbu. Najnovší film, ku ktorému zložil hudbu, bol Leviatan (2014) Andreja Zvjaginceva, ocenený Zlatým glóbusom v kategórii najlepší zahraničný film.
Redakciu Hudba.sk informoval Daniel Franko z organizácie K13 - Košické kultúrne centrá.
Súvisiaci interpreti: Philip Glass