Ukrajina si zvolila za svoju reprezentantku na tohtoročnej pesničkovej súťaži Eurovízia krymskotatársku speváčku Susanu Džamaladinovovú, vystupujúcu pod umeleckým menom Džamala, a jej skladbu s názvom 1944 o masových deportáciách Tatárov z Krymu za vlády Josifa Stalina.
Skladba odkazuje na rok, v ktorom Stalin nariadil deportáciu Tatárov z ich vlasti ako kolektívny trest za ich údajnú kolaboráciu s nacistickým režimom. V preplnených vlakoch boli presídlení do Strednej Ázie, pričom tisíce z nich cestu neprežili alebo po príchode zomreli od hladu. Na Krym sa mohli vrátiť až v 80. rokoch. "Ten strašný rok navždy zmenil život jednej krehkej ženy, mojej prastarej matky Nazylchan. Jej život už nikdy nebol ako predtým," uviedla Džamaladinovová, rodáčka z Kirgizska.
Text piesne sa nedotýka ruskej anexie Krymu spred dvoch rokov, no podľa agentúry AP môže spôsobiť Ukrajine problémy, keďže pravidlá Eurovízie zakazujú politické texty. Krymskí Tatári, ktorí tvoria turkickú a prevažne moslimskú etnickú skupinu, tvrdia, že od anexie tohto polostrova Ruskom sa ich útlak zintenzívnil.
Medzinárodné finále 61. ročníka Eurovision Song Contest za účasti účinkujúcich z celého svetadielu sa uskutoční 14. mája vo švédskom hlavnom meste Štokholm v hale Ericsson Globe.
Prečítajte si: Eurovízia bude mať nové pravidlá, majú zvýšiť napätie po hlasovaní
Zdroj: TASR
Foto: AP Photo/Sergei Chuzavkov