Jedna z najvšestrannejších umelkýň českej hudobnej scény, violončelistka, skladateľka a speváčka Terezie Kovalová, vydala pred pár dňami (20.5.) svoj dlho očakávaný debutový sólový album s názvom ZINKA. Nahrávka, ktorá vznikla v spolupráci so slovenským producentom Jonatánom Pastirčákom (Pjoni, Isama Zing), predstavuje intímnu sondu do autorkinej duše a vyvrcholenie jej niekoľkoročnej cesty za vlastným hudobným hlasom. Album dopĺňa unikátny vizuálny štýl a odráža silné prepojenie česko-slovenskej nezávislej scény.

Terezie Kovalová je držiteľkou niekoľkých Cien Anděl, Českého leva za hudbu k filmu Arvéd a participovala na viac než stovke projektov – spolupracovala s menami známymi aj slovenským poslucháčom ako David Stypka, Boris Carloff, Lenka Dusilová či Zvíře jménem Podzim. Sólovým albumom ZINKA umelkyňa vstupuje do novej etapy. Po rokoch, keď svojím talentom sprevádzala rôznorodých hudobníkov, prichádza s hlboko osobnou výpoveďou, ktorá je zároveň jej sólovou premiérou.

Terezie Kovalová, foto k albumu ZINKA, 2025 Zdroj: Lucie Drlíková

Sonografia bolesti a nádeje

Album ZINKA je výsledkom procesu transformácie, počas ktorého sa Terezie vyrovnávala s vyhorením, rozvodom a hľadaním autenticity. Nahrávka je nielen hudobným dielom, ale aj "sondou do útrob smútku a pochopenia" a "láskavým listom malej Terezke", ako sama naznačila počas príprav albumu. Samotný názov nahrávky odkazuje na jej detstvo – Zinka je skratka zdrobneniny jej mena, Terezinka.

Vydanie albumu predznamenali single Orfeus, ktorý sa po prvom týždni v hitparáde Veľká Sedma Rádia 1 vyšplhal na prvé miesto, a česky spievaná skladba Chrám, ktorá celý album otvára. Spolu s albumom vyšiel aj výnimočný videoklip k tejto piesni, ktorý režírovala Lucie Desmond a ktorý bol natočený v rodinnej kaplnke rodu Lobkowicovcov.

Slovensko-česká spolupráca

Hudobne ZINKA predstavuje unikátny crossover modernej klasiky, atmosférickej elektroniky a pesničkárstva. Emotívny zvuk violončela sa prelína s českými i anglickými textami a citlivou produkciou slovenského hudobníka a producenta Jonátana Pastirčáka (Pjoni, Isama Zing) a Ondřeja Mikulu (Aid Kid).

"Nahrávali sme na troch rôznych miestach – v malej drevenici na Beskydách, v hotelovej izbe horského hotela na Portáši v zime a v podkrovnom byte Terezie v Prahe. Každé to miesto veľmi formovalo album a má svoj podiel na jeho atmosfére," hovorí Pastirčák.

Unikátnym aspektom produkcie je, že prakticky všetky zvuky na albume boli vytvorené pomocou violončela – vrátane všetkých perkusívnych a elektronických prvkov. "Na začiatku sme si s Ondrom povedali, že by bola super výzva čo najviac používať violončelo ako zdroj zvukov," vysvetľuje slovenský producent, ktorý sám svoju hudobnú kariéru začal ako hráč na violončelo v experimentálnom projekte Tucan. Tvorivý tím využíval netradičné techniky – napríklad elektronický beat v singli Orfeus vznikol hádzaním zápaliek na napnuté struny nástroja, čím vznikol celkom nový, originálny zvuk.

Kolektívne financovaná katarzia

Vznik albumu sprevádzali aj nečakané prekážky, ktoré sa podarilo prekonať vďaka podpore fanúšikov – v úspešnej crowdfundingovej kampani na Donio prispelo 286 podporovateľov celkovou sumou 450 901 Kč.

"ZINKA je pre mňa absolútne kľúčový album," zveruje sa Terezie Kovalová. "Je to odtlačok mojej cesty za vlastným hlasom, plný jaziev, ale aj nádeje. Verím, že hudba má silu spájať a liečiť, a dúfam, že si v Zinke každý nájde kúsok svojho príbehu."

Živé predvedenie albumu a jeho slávnostný krst prebehne 12. septembra v pražskom Paláci Akropolis. Ako špeciálny hosť vystúpi projekt Kittchen, ďalej Vladivojna la Chia, hudobník Adam Vopička z dua Calm Season, či Augustine zo Silver Spoons. Plánuje však aj koncerty na Slovensku.

Pozrite si krátky dokument o albume ZINKA:

Redakciu Hudba.sk za Teréziu Kovalovú informoval Vítězslav Bečka. Správu sme upravili. Viac sa dozviete na oficiálnom webe hudobníčky tereziekovalova.com a jej profiloch na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.