Svetovo úspešné zoskupenie, založené slovenskými virtuózmi, Janoska Ensemble sa 11. septembra vracia do Bratislavy. Fanúšikom na Slovensku odkazuje, že má pre nich pripravené niečo špeciálne. Na vystúpenie na tohtoročnom festivale City Sounds si štvorica virtuózov pozvala priateľa a kolegu, jedného z najrešpektovanejších jazzových saxofonistov sveta, Tonyho Lakatosa.
Ako členovia the Janoska Ensemble priznávajú, popri koncertovaní po celom svete sa vždy špeciálne tešia, keď sa môžu vrátiť do Bratislavy, hrať pre svoje domovské publikum a predstavovať práve tu svoje nové projekty a programy. Fanúšikovia na Slovensku tak budú mať už čoskoro príležitosť vidieť, aké hudobné inovácie prinesie kombinácia Janoska Ensemble a Tonyho Lakatosa – jedného z najvýznamnejších jazzových hudobníkov súčasnosti. Samotní Jánoškovci novú kolaboráciu opisujú ako "vzrušujúcu dobrodružnú výpravu k hraniciam, kam doposiaľ žiadny hudobník nezašiel".
Exkluzívna koncertná premiéra nového projektu
Blížiaci sa bratislavský koncert bude o to hodnotnejší, že Janoska Ensemble sa rozhodli kolaboráciu s Tonym Lakatosom predstaviť v exkluzívnej koncertnej premiére práve na Slovensku. Ako prezradili, spolupráca s Tonym je aktuálne ich obľúbeným projektom, prostredníctvom ktorého chcú ukázať, že nielen ich "Janoska Style", ale tiež hudba vo všeobecnosti nepozná hranice a nové cesty sa objavia všade, ak ich hľadáme.
V piatok 11. septembra sa v Starej tržnici stretnú na jednom pódiu klasika a jazz. Zaznejú diela velikánov Johanna Sebastiana Bacha (Double Violin Concerto) či Ludwiga Van Beethovena (Sonáta pre klavír č. 8, známa ako Sonata Pathétique – pocta pri príležitosti tohtoročného 250. výročia jeho narodenia) a chýbať nebudú jazzové štandardy i nové kompozície z dielne the Janoska Ensemble a Tonyho Lakatosa. Aby toho nebolo málo, pre svojich fanúšikov si Janoska Ensemble pripravili ešte jedno prekvapenie – ako špeciálny hosť na koncerte vystúpi tiež ich najstarší brat, spevák Arpád Janoška.
Revolucionári klasickej hudby
Zoskupenie The Janoska Ensemble založila trojica bratov z Bratislavy - huslisti Ondrej a Roman Janoška a klavirista František Janoška spoločne s ich švagrom Juliusom Darvasom (double-bass). Formácia sa usídlila vo Viedni, odkiaľ pravidelne vyráža na koncerty do celého sveta. Pred štyrmi rokmi suverénne vstúpili na scénu debutovým albumom Janoska Style (Deutsche Grammophon 2016), ktorý vzápätí získal Zlatú platňu a zadefinoval ich nezameniteľný žáner a hudobný rukopis. Je to neuveriteľné, no hoci sa zrod formácie datuje len pár rokov dozadu, do roku 2013, títo mladí hudobníci sa dnes už môžu pochváliť spoluprácami s tými najzvučnejšími menami sveta ako Anna Netrebko, Bobby McFerrin, Al Jarreau či José Careras.
V marci 2019 The Janoska Ensemble vydal nový album Revolution, ktorý aktuálne predstavuje na koncertoch. Táto albumová novinka je ukážkou technickej muzikantskej zručnosti a tiež majstrovstva prearanžovať do svojského originálneho štýlu diela umelcov akéhokoľvek žánru. Na tracklist albumu sa dostali klasické diela Figarova svadba (Le nozze di Figaro, K. 492 – Overture) Wolganga Amadea Mozarta či Orchestrálna suita č.3 - Air (Orchestral Suite No. 3 in D Major, BWV 1068 - 2. Air) Johanna Sebastiana Bacha i skladby ďalších veľkých mien vážnej hudby.
Okrem toho Janoškovci pridali na album tiež výber vlastných autorských kompozícií.
Posledným prvkom žánrovo pestrofarebnej palety nahrávky Revolution sú prearanžované hity legendárnej kapely Beatles (Yesterday, Let It Be či Penny Lane), ktoré sú poctou hudobnej legende z Liverpoolu. "Nechceme sa neskromne porovnávať s Beatles," vysvetľuje v mene formácie Julius Darvas. "Snažíme sa dosiahnuť na poli klasickej hudby to, čo oni na poli pop music. The Beatles zrevolucionalizovali pop music a my by sme radi priniesli revolúciu do klasickej hudby: chceme vzkriesiť ideu improvizácie v našej interpretácii klasických diel, niečo, čo bolo samozrejmosťou v ére Baroka," dodáva.
Uznávaný saxofonista Tony Lakatos sa narodil v Budapešti do hudobníckej rodiny, jeho talent pre dychové nástroje vyrástol po boku dvoch huslistov - otca a brata Robyho. Ako 6-ročný začal hrať na husle a v pätnástich rokoch sa rozhodol pre saxofón. V roku 1977 zvíťazil v národnej jazzovej súťaži a o dva roky nato promoval v odbore jazz na Konzervatóriu Belu Bartóka v Budapešti. Odvtedy Tony Lakatos odohral nespočetné množstvo koncertov a svojou hrou na saxofón prispel už na viac ako 280 LP a CD štúdiových nahrávok.
Koncert Janoska Ensemble feat. Tony Lakatos prináša festival City Sounds. Kapacita koncertu je obmedzená a vstup na koncert je povolený iba s rúškom. Podujatie sa uskutoční v súlade s aktuálnymi vládnymi nariadeniami súvisiacimi s minimalizáciou šírenia koronavírusu. "Na koncerte nebudú chýbať stojany s dezinfekciou, samozrejmosťou je väčší rozostup medzi jednotlivými radmi i sedením. Namiesto jedného koncertu s kapacitou tisíc hostí, sa v daný deň uskutočnia koncerty dva, oba pre päťsto fanúšikov. Prestávku medzi koncertmi využijeme na dôkladnú dezinfekciu prostredia – dodržať všetky nariadenia je to najmenej, čo môžeme urobiť, v záujme toho, aby kultúra na Slovensku mohla fungovať aj naďalej. Návštevníkov prosíme iba, aby si nezabudli so sebou priniesť rúška a ostatné veci zabezpečíme my," odkazujú svojim priaznivcom organizátori koncertu.
Festival City Sounds podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Nadácia Bratislava, SOZA a Kultminor.
Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Adriána Čahojová z agentúry Soul for Show. Text správy sme upravili.
Foto: Andreas Bitesnich