Už v piatok 25. októbra zaznie úvodný koncert Bratislava Mozart Festivalu, ktorý sa tento rok koná po šiesty raz. V cykle štyroch koncertov sa predstavia špičkoví domáci a zahraniční umelci v pestrom hudobnom programe. Festival okrem iného pripomenie 200 rokov od smrti Juraja Družeckého a predstaví labutiu pieseň Johannesa Brahmsa na vzácnych historických nástrojoch.
Requiem je už tradičnou súčasťou festivalu (foto: Tomáš Kuša)
O dva dni neskôr si Bratislava Mozart Festival ďalším podujatím pripomenie 200. výročie úmrtia významnej osobnosti hudobných dejín - skladateľa Juraja Družeckého. Práve jemu a jeho súčasníkom je venovaný koncert s názvom Mozart & Družecký: Hobojové kvartetá, ktorý sa uskutoční 27. októbra o 19:00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca.
Juraj Družecký (1745 - 1819) za svoj život napísal veľké množstvo skladieb, medzi inými aj deväť hobojových kvartet. Na koncerte odznie Kvarteto č. 5 D dur, ktoré bude mať zároveň svoju novodobú slovenskú premiéru. Jedinečnosť tohto diela spočíva v skladateľovej práci s jednotlivými nástrojmi. Vytvára rovnocennú konverzáciu, ktorá je svojou farebnosťou veľmi nezvyčajná pre tento druh skladieb.
Koncert pripomenie aj ďalšiu výraznú osobnosť z obdobia prelomu 18. a 19. storočia. Rodák z Bratislavy a klavírny virtuóz Johann Nepomuk Hummel je autorom kompozície Sláčikové trio č. 2 G dur, ktorá v nedeľu večer zaznie. Hummel, inšpirovaný svojím učiteľom Mozartom, v tomto diele umne tká ľahké a radostné melódie sprevádzajúce takmer celú kompozíciu. Dokonca si dovolil aj drobný hudobný žartík v podobe citácií motívov z Mozartovej opery Čarovná flauta.
Wolfgang Amadeus Mozart mal vo svojom živote takisto vzácnu možnosť inšpirovať sa umením starších majstrov. Po vydaní cyklu Sláčikových kvartet, op. 33 Josepha Haydna sa Mozart rozhodol uctiť si svojho umeleckého kolegu a priateľa a venoval mu sériu šiestich vlastných sláčikových kvartet. V Loveckom kvartete B dur KV 458, ktoré na koncerte zaznie v úprave pre hoboj a sláčikové trio, predvádza dokonalé spojenie kontrapunktu a svojho typického bezstarostného hudobného jazyka. Všetky tri unikátne opusy predvedú hudobníci nemeckej formácie Grundmann-Quartett s hobojistom Eduardom Weslym.
Grundmann-Quartett (foto: Ida Zenna)
Brahmsova "labutia pieseň" zaznie v Brämerovej kúrii
Názov tretieho koncertu Bratislava Mozart Festivalu 2019 je inšpirovaný románom spisovateľky Francoise Saganovej a pýta sa: Máte radi Brahmsa? V stredu 30. októbra o 19:00 v Brämerovej kúrii (SNM - Hudobné múzeum, Žižkova ul.) predstavia svoje majstrovstvo klarinetista Róbert Šebesta a klavirista Ladislav Fančovič v labutej piesni Johannesa Brahmsa - Sonátach op. 120 pre klarinet a klavír. Jedinečnosť koncertu tkvie v mieste jeho konania, keďže Brämerova kúria nie je bežne využívaná na koncertné predstavenia, a v neposlednom rade tiež v tom, že umelci budú hrať na originálnych historických nástrojoch - klarinete značky Berthold (ca. 1890) a klavíri značky Blüthner (ca. 1910).
Hudba, ktorá v tento večer zaznie, má zaujímavý príbeh a nemusela vôbec vzniknúť. Johannes Brahms (1833 - 1897) sa totiž v roku 1890 rozhodol zanechať svoju kompozičnú činnosť. Jeho rozhodnutie však čoskoro zmenila fenomenálna hra klarinetistu Richarda Mühlfelda, ktorý ho opäť inšpiroval k tvorbe. V listoch Brahmsovej životnej priateľke Clare Schumannovej skladateľ píše, že ho Mühlfeldovo umenie celkom očarilo a vďaka delikátnosti jeho hry ho začal familiárne prezývať "Fräulein Klarinette" a "meine Primadonna" ("slečinka Klarinet" a "moja primadona"). Najskôr preňho skomponoval Trio op. 114 pre klarinet, violončelo a klavír, neskôr aj Kvinteto op. 115 pre klarinet a sláčikové kvarteto.
Vrcholnými dielami venovanými Mühlfeldovi sú práve dve Sonáty op. 120 pre klarinet a klavír, ktoré Brahms napísal počas pobytu v Bad Ischli v roku 1894. Oficiálna premiéra sa konala až 7. januára 1895 po sérií súkromných predvedení u viacerých prominentných osobností. Dobové kritiky sa rôznili v názoroch, ktorá zo sonát je lepšia. Jedni tvrdili, že rozkošnejšia a vrúcnejšia je prvá sonáta Es dur, druhí zastávali názor, že búrka emócií a vášní v druhej sonáte f mol nemá žiadnu obdobu. A návštevníci koncertu na Bratislava Mozart Festivale si tak 30. októbra môžu vybrať svojho vlastného favorita.
Ďalšie zaujímavosti ako aj všetky dôležité informácie o festivale nájdete na oficiálnom webe www.bratislavamozartfestival.sk.
Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za organizátorov Bratislava Mozart Festivalu poskytla Barbora Šebestová. Autorkou textu je Lenka Fišerová, správu sme upravili a doplnili.