V bohatom koncertnom kalendári mesiaca september má už vyše 20 rokov svoje pevné miesto medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie. Počas dvoch týždňov od 10. do 24. septembra prinesie 18 koncertov a okrem renomovaných domácich interpretov na ňom vystúpia aj výnimoční zahraniční umelci.
Sú nimi huslistka Isabelle van Keulen a klavirista Ronald Brautigam z Holandska či zástupcovia škandinávskej hudobnej scény – oceňované švédsko-nórske Trio Mediæval, nórsky trubkár Arve Henriksen a jeho krajan, huslista a skladateľ Nils Økland. Hudba, ktorá spája, bude tento rok okrem Bratislavy znieť aj v Žiline.
"Pripravili sme tri programové bloky, v ktorých sa prelína to, čo je pre festival typické: neformálna atmosféra, invenčná dramaturgia a projekty vytvorené špeciálne pre Konvergencie a samozrejme, vynikajúce interpretačné výkony domácich i zahraničných hostí. Úvod festivalu bude patriť vážnej a dôležitej téme holokaustu a príbehom ľudí, ktorých zasiahol," hovorí o aktuálnom ročníku umelecký riaditeľ festivalu, violončelista Jozef Lupták.
Konvergencie nezabúdajú
Festival otvorí v nedeľu 10. septembra rozprávanie v Drážďanoch žijúcej slovenskej muzikologičky, autorky knihy Maličká slzička, Dr. Agaty Schindler, ktorá sa ako jediná dlhodobo zaoberá skúmaním tvorby a osudov hudobníkov umlčaných fašizmom. Večer doplní program Piesne z lágru súboru Mojše band so skladbami väzňov koncentračného tábora Auschwitz Birkenau v aranžmánoch Michala Paľka.
Svedectvá preživších a židovskú hudbu v rozmanitej podobe prinesú Konvergencie v utorok 12. septembra do Žiliny a o deň neskôr do Bratislavy. Okrem koncertu Pressburger Klezmer Band (Korene) bude v žilinskej Novej Synagóge premiérovo uvedený projekt Voices of the Holocaust, ktorý pripravili Konvergencie spolu s autorkami Marilee Eckert a Marthou Smith. Piesňovo-slovný cyklus odznel v USA i v mnohých európskych krajinách. Na Slovensku zaznie v orchestrálnej úprave Daniela Rumlera v interpretácii Hilaris Chamber Orchestra, Evy Šuškovej (soprán), Matúša Šimka (tenor) a nórsko-amerického klaviristu Haakona Smitha.
Súčasťou bratislavského programu bude aj herecká manželská dvojica Eva Matejková a Marián Slovák v roli rozprávačov, ale tiež známy projekt Chassidic Songs (Chasidské piesne) rabína Barucha Myersa, violončelistu Jozefa Luptáka, akordeonistu Borisa Lenka a huslistu Miloša Valenta. Božidara Turzonovová a František Kovár doplnia hudbu čítaním z knihy Jiřího Langera Devět bran.
Hudba ako dobrodružstvo
Počas druhého festivalového víkendu (16. – 19. 9.) odznejú tri exkluzívne škandinávske multižánrové koncerty. Známeho nórskeho trubkára Arveho Henriksena a slovenského experimentálneho gitaristu Davida Kollara spája túžba objavovať nové miesta na pomedzí jazzu a súčasnej avantgardy, patria medzi výrazné postavy európskej hudobnej scény a ich spolupráca priniesla viaceré oceňované nahrávky. V sobotu 16. septembra odohrajú koncert Sense of Destiny v bratislavskom A4 – priestore súčasnej kultúry, kde vystúpi aj česko-slovenské kvarteto Škvíry & Spoje a pokrstí svoj debutový dvojvinyl.
V nedeľu (17.9.) sa Arve Henriksen predstaví znova, tentokrát so švédsko-nórskym vokálnym Triom Mediæval uvedú vo Františkánskom kostole program Rímur spájajúci škandinávsku duchovnú i ľudovú hudbu s improvizáciami. Trio, ktoré už vystúpilo na najprestížnejších pódiách sveta (Wigmore Hall, Concertgebouw Amsterdam, Vienna Konzerthaus, Carnegie Hall, Kennedy Center), absolvovalo tento rok turné po Európe a USA. V roku 2009 získalo nomináciu na Grammy, no širšia verejnosť môže hudobníčky poznať aj vďaka skladbe Davida Langa Just, ktorá sa objavila na soundtracku k filmu Paola Sorrentina Mladosť.
Hosťom nórsko-slovenského projektu Konvergencií Building Bridges je počas celého roka 2023 výnimočný nórsky improvizátor, skladateľ a huslista Nils Økland. "S Nilsom sme sa prvýkrát stretli minulý rok v Osle. Keď vytiahol hardangerské husle a zahral pár melódií, začali sme tušiť, že nás čaká ďalšie hudobné dobrodružstvo," približuje Jozef Lupták, ktorý projekt vedie a samozrejme v ňom účinkuje ako violončelista. Spolu s akordeonistom Borisom Lenkom a klarinetistom Braňom Dugovičom vytvorili koncert, ktorý stavia mosty medzi slovenskou, nórskou, rómskou, židovskou hudbou i autorskou tvorbou hudobníkov.
Ako hostia sa pripoja kontrabasista Robert Ragan a speváčky Gabriela Kováčiková a Åsne Valland Nordli z Nórska. Súčasťou večera bude aj prvotriedny nórsky jazz v podaní Nils Økland Band v zložení: Nils Økland (hardangerské husle, viola d'amore), Rolf-Erik Nystrøm (saxofón), Sigbjørn Apeland (harmónium), Håkon Mørch Stene (perkusie). Postu kontrabasistu sa ujme legendárny nórsky hudobník Arild Andersen, ktorého meno milovníkom jazzu netreba predstavovať.
Hudba ako sen
Tretí festivalový víkend bude patriť nadčasovej komornej hudbe i zriedkavo uvádzaným skladbám. V piatok 22. septembra počas obeda ponúkne festival spolu s kaviarňou Emil hudobno-gastronomický zážitok na nádvorí Mirbachovho paláca. Hudbu mnohých chutí predstavia huslista Ján Kružliak a cymbalista Ľubomír Gašpar.
Večer budú v Klariskách znieť Modlitby a sny – mystická hudba držiteľa ceny Grammy, argentínsko-amerického skladateľa Osvalda Golijova (Sny a modlitby Izáka Slepého) a francúzskeho klasika hudby 20. storočia Dariusa Milhauda (Jákobove sny). Náročný part Golijovovej kompozície naštudoval slovenský klarinetista Branislav Dugovič.
Bratislavská noc komornej hudby patrí už roky k festivalovým tradíciám, tento rok sa budú všetky jej časti konať v sobotu 23. septembra v Primaciálnom paláci. Maratón hudby opäť neunaví, ale prekvapí zriedkavými hudobnými zážitkami. Prvým koncertom budú kompozície laureátov 3. ročníka skladateľskej súťaže Konvergencií Juraja Gažmerčíka, Šimona Lučeniča, Mareka Fóru a Adama Štefunka. Nasledovať bude pocta géniovi hudby 20. storočia Györgymu Ligetimu (1923 – 2006) pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia na koncerte Beneš-Ligeti-Sollima. Večer uzavrú zriedkavo uvádzané komorné diela Franka Bridgea a Benjamina Brittena. Sólistami večera budú slovenská klaviristka Nora Skuta a španielsky hobojista Eduardo Martínez Caballer.
V programe festivalu nechýba koncert pre deti a rodičov – Jobusovky komorne komorné uvedú v nedeľu 24. septembra Branislav Jobus, Slavo Solovic a ďalší interpreti. Záverečným podujatím Konvergencií bude v ten istý deň v Moyzesovej sieni koncert svetoznámych holandských umelcov, huslistky Isabelle van Keulen a klaviristu Ronalda Brautigama, patriacich medzi najinšpirujúcejšie osobnosti sveta klasickej hudby. Husľové sonáty Césara Francka a Francisa Poulenca doplní v druhej časti koncertu nádherné Beethovenovo Klavírne trio č. 1 D dur, op. 70 "Geistertrio", v ktorom bude spoluúčinkovať violončelista a umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták.
Konvergencie budú opäť také, ako ich poznáte, a predsa, ako vždy, iné.
Konvergencie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Festival sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky pani Zuzany Čaputovej a aj pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.
Hlavní partneri: Hlavné mesto Bratislava, Západoslovenská energetika, a.s., Nadácia Slovenskej sporiteľne, Bratislavský samosprávny kraj
Partneri: SOZA, BKIS, Moyzesova sieň, Filozofická fakulta UK, Slovenská národná galéria, Galéria mesta Bratislavy, Nová Synagóga Žilina, A4 – priestor súčasnej kultúry a ďalší partneri a mediálni partneri.
Všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnej stránke www.konvergencie.sk.
Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Mária Hejtmánková. Správu sme upravili.