Nový projekt Pretty Girls vznikol v spolupráci speváčky Celeste Buckingham a hudobnej manažérky a dizajnérky Kristy Mohr s občianskymi združeniami IPčko a Liga za duševné zdravie. Spoločenské predsudky, ktoré zasahujú do vnímania ženskej identity, krásy a úspechu, sú dnes vážnym problémom, ktorý ovplyvňuje duševné zdravie mnohých dievčat a mladých žien.

Podľa štatistík HBSC na Slovensku trpia až dve tretiny dievčat od 13 rokov rôznymi psychickými problémami. Celeste Buckingham a Kristy Mohr sa preto spojili s IPčkom a Ligou za duševné zdravie s cieľom prispieť k otvoreniu diskusie o tejto problematike a upriameniu pozornosti širokej verejnosti na citlivé veci, o ktorých sa doposiaľ mlčalo alebo hovorilo len veľmi málo.

"Nápad sa zrodil úplne spontánne počas výletu s Celeste. Oslovila ma s ideou vyrobiť videoklip inšpirovaný 18. storočím. Ako sme rozoberali životy žien z tej doby, prišli sme na myšlienku dať nášmu projektu nielen estetickú hodnotu, ale aj hlbší význam. Obe nás trápia úzkosti a cítime tlak spoločnosti, ktorá stále diktuje, ako by ženy mali vyzerať a správať sa. Preto sme sa rozhodli ísť cestou, ktorá má zmysel. Momentálne sme obe v bode, kde sme spokojné s tým, kým sme. No vidíme, ako mladé dievčatá bojujú s vlastnou identitou. Chceme im ukázať, že nie sú samé a že môžu nájsť pomoc a podporu," vysvetlila spoluautorka projektu Kristy Mohr.

Organizácia IPčko v online prostredí pomáha mladým ľuďom s ich problémami. Bezplatne im poskytuje anonymnú psychologickú i sociálnu pomoc, takže aj z vlastnej praxe majú veľa skúseností s tým, ako tlak spoločnosti vplýva na mladé ženy a dievčatá.

"Túžba zapadnúť, patriť niekam a byť prijaté je najmä pre dospievajúce dievčatá veľmi silná. O to zraniteľnejšie sú pod vplyvom sociálnych sietí a online sveta, kde sú každý deň vystavené dokonalým postavám a zdanlivo bezchybným životom. Zažívajú pocity menejcennosti a nedostatočnosti, ktoré môžu viesť až k sebapoškodzovaniu či k poruchám príjmu potravy," hovorí odborná poradkyňa z IPčka Zuzana Juráneková. Sebapoškodzovanie je tretia najčastejšia téma, ktorú táto organizácia rieši pri pomoci mladým ľuďom. Len za prvý polrok 2024 mali jej pracovníci 6 500 krízových a pomáhajúcich intervencií v tejto oblasti.

Do projektu Pretty Girls sa zapojilo šesť ambasádoriek Každá z nich v projekte symbolizuje konkrétny spoločenský predsudok alebo problém, s ktorým sa pasujú mladé ženy. Celeste Buckingham reprezentuje "fame", čiže tlak na slávu a úspech. Modelka a šéfredaktorka Liberty Simon, ktorá sa angažuje v boji za práva žien a inakosť, stelesňuje tému identity a hľadania seba samej. Ďalšími postavami sú moderátorka Oli Džupinková, ktorá zosobňuje tému hodnotenia ženskej postavy a influencerka Klaudia Maniak, ktorá stelesňuje krásu. Speváčka Anabela Mollová reprezentuje prelínanie rôznych kultúr a hudobná manažérka Kristy Mohr predstavuje strach. Do projektu sa zapojil aj jeden muž, ktorý predstavuje metaforu pre spoločnosť.

nakrúcanie videoklipu Pretty Girls, 2024 Zdroj: Jozef Buhaj

Celeste Buckingham: Každá z nás je "pretty girl"

Rovnomenná skladba Pretty Girls je len jednou zo súčastí, ktorá má zvýšiť povedomie o projekte. Celeste Buckingham o téme spoločenského tlaku vie svoje, keďže sama kvôli tomu prešla ťažkým obdobím a musela sa vyrovnať sama so sebou, aby mohla pokračovať ďalej v kariére. Hlavnou ideou skladby je podpora žien, aby v sebe našli lásku k sebe samým a nenechali na seba vplývať tlak spoločnosti a očakávaní iných ľudí.

"Pieseň Pretty Girls som napísala, keď som mala 19 rokov a pracovala som v Spojených štátoch. Dlhé roky som ju nevydala, ale potom som ju prerobila na môj album LIFE (2022). Keď prišiel nápad na tento projekt, rozhodli sme sa, že táto pieseň je tou správnou voľbou na vyjadrenie toho, aké posolstvo sa snažíme odovzdať všetkým dievčatám a ženám – že každá z nás je "pretty girl" a každá si zaslúži cítiť sa milovaná a milovať samu seba presne takú, aká je. Text piesne hovorí aj o rôznych tlakoch a očakávaniach, ktoré spoločnosť na ženy kladie. Od toho, ako by mali vyzerať, až po to, ako by sa mali správať," prezradila Celeste o vzniku a posolstve skladby, pod ktorou sú okrem nej autorski podpísaní aj Earl Cohen a Jeffrey Guieretey.

"Princeznovský" videoklip k pesničke vzišiel z jej nápadu. "Napriek tomu, že boli ženy v minulosti spoločnosťou limitované a často vnímané ako menejcenné v porovnaní s mužmi, prekonávali a zmenili svet a ľudí okolo seba a robia to dodnes. To, že sme empatické a láskavé k sebe a ostatným, nás robí schopnými úžasných vecí. Dúfam, že toto posolstvo budem môcť prostredníctvom klipu a pesničky Pretty Girls zdieľať so všetkými dievčatami a ženami," hovorí speváčka.

nakrúcanie videoklipu Pretty Girls, 2024 Zdroj: Jozef Buhaj

Videoklip sa nakrúcal na prekrásnom barokovom zámku Schloss Hof v Rakúsku neďaleko slovenských hraníc. "Sme veľmi poctené, že sme mohli nakrúcať na zámku Schloss Hof. Nielen kvôli krásnym priestorom, ale aj preto, že to bolo letné sídlo Márie Terézie a vnímame ju ako žiarivý príklad mocnej a spoločensky aktívnej ženy tej doby, kedy to bolo zriedkavé. Vďaka ženám, ako je ona, sa vzdelanie stalo dôležitou súčasťou našej spoločnosti," dodala Celeste.

Angažovanie populárnej speváčky a ďalších ženských osobností v projekte Pretty Girls vyzdvihla aj Liga za duševné zdravie. Organizácia dlhodobo podporuje destigmatizáciu tém duševného zdravia v priestore médií, verejného a súkromného života. "Z rôznych výskumov opakovane vyplýva, že duševné zdravie žien a dievčat dnes čelí mimoriadnemu tlaku zvonka. Tejto problematike sa venujeme aj v rôznych vzdelávacích a podporných projektoch, preto vítame možnosť pripojiť sa k dielu, ktoré pomôže tému posúvať ďalej a dávať jej ľudský a umelecký rozmer," uvádza Liga za duševné zdravie vo svojom oficiálnom vyhlásení.

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Andrea Čurná. Správu sme upravili.