Už od začiatku patrí Jordan Smith medzi najväčších ašpirantov na víťaza deviatej americkej série súťaže The Voice. Hudba.sk vám ho predstavila ešte len keď debutoval na verejnosti so skladbou Chandelier austrálskej speváčky Sie. Odvtedy sa nebál siahnuť ani na tvorbu dív ako Beyoncé, Adele či Jessie J, čím len potvrdil kvality svojich speváckych schopností.

Rodák z mesta Harlan v štáte Kentucky si za svoju hlavnú misiu v súťaži okrem výhry kladie aj to, aby ukázal, že je v poriadku byť iným. Spievajúci mladík totiž v detstve trpel nedostatkom sebavedomia, keďže sa len ťažko začleňoval do kolektívu. Teraz vyčnieva ešte viac, ale v úplne inom, tom najpozitívnejšom, zmysle. Syn pianistu a speváčky má zlato v hrdle, čo sa mu práve teraz zúročuje. Vďaka obrovskému hlasu sa stal novou "ľudovou" hviezdou Spojených štátov amerických.

Môže za to luster

Pesnička o lustri, konkrétnejšie hit Chandelier od austrálskej speváčky a skladateľky Sie, pozdvihla povedomie o tom, že existuje talent ako je Jordan Smith. Touto skladbou v kole nazvanom blind audition ("výber naslepo") totiž vyrazil porotcom dych. Vtedy oňho otočením svojich kresiel prejavili záujem Blake Shelton, Gwen Stefani, Pharrell Williams a po chvíľke aj najdlhšie váhajúci Adam Levine, v ktorého tíme mladý nádejný spevák napokon skončil.

V ďalšom kole musel čeliť v ringu kolegyni z tímu. Smith vyradil Reginu Love, keď zaspieval Like I Can od svojho menovca Sama Smitha lepšie ako jeho náprotivok. "Nemôžem uveriť tomu, čo do pekla z teba vyšlo. Nedáva mi to žiadny zmysel. Tvoj hlas je ako z inej planéty," zhodnotil spevákovo vystúpenie Shelton, kým Pharrell a Stefani chválili všeobecne súboj ako celok.


Od Adele k Beyoncé

V ďalšom predfinálovom kole si 22-ročný študent spevu na Lee University nastavil latku ešte vyššie. Proti spevákovi maďarského pôvodu Viktorovi Kiralyovi použil Set Fire to the Rain od Adele. Kiraly kontroval Aliciou Keys a If I Ain't Got You, no v tíme Adama Levinea sa práve pre Smithove kvality neudržal. Chlapec disponujúci s výnimočným hlasom tak postúpil do kôl vysielaných naživo.


Hneď v prvej "lajfke" vytiahol na poslucháčov a fanúšikov pomyselného "Krakena", keď zaspieval Halo z repertoáru jednej z ikon modernej pop music Beyoncé. Svojou verziou romantickej ódy na pravú lásku sa dokonca dostal aj do top 3 rebríčka najsťahovanejších skladieb v rámci služby iTunes. Samozrejme, v kole, kde postup medzi najlepších dvanástich zabezpečovali už "len" hlasy divákov, nemal žiadny problém ísť ďalej.


Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by Jordan Smith mohol začať nudiť a postupne upadnúť do nemilosti amerických divákov. Aj vo finálových kolách to skôr vyzerá tak, že má zabezpečenú stabilnú pozíciu. Za prvé dva večery predviedol opäť zimomriavky vytvárajúce čísla. Jedným z nich bolo aj odspievanie kresťanskej hymny Great Is Thy Faithfullness z pera Thomasa Chisholma, ktoré o týždeň neskôr vystriedala hymna pre nesebavedomých Who You Are od Jessie J. 

Hoci rodák z Kentucky nemá výzor typickej celebrity, naberá stále na väčšej obľúbenosti. Preto sa nemusí už viac zapodievať nedostatkom sebavedomia. Miluje ho celá Amerika, a to presne vďaka tomu, že je sám sebou.


Autor: Marek Majzon (NBC.com)
Foto: Facebook.com/jordansmithlive