Žilinský raper Majo Čuraj vydáva po skladbe Kocka svoj druhý singel, v ktorom vlastným pohľadom reaguje na súčasné dianie na planéte Zem.
"Rap je pre mňa život, rodina a priatelia," hovorí Majo Čuraj. Hoci je už na pohľad jasné, že nejde o typického predstaviteľa tohto žánru, Downov syndróm nepokladá za prekážku či niečo, čo by ho malo limitovať alebo definovať v umeleckom prejave. A rovnako to vníma aj jeho okolie, vďaka ktorému je Majova tvorba skutočne neprehliadnuteľnou.
O hudbu v novom singli Ako zachrániť planétu sa, tak ako v skladbe Kocka, postaral Miro Tóth. Slová Maja Čuraja dopĺňa svojským a nekompromisným podaním Tomo Michalčák, zakladateľ a líder experimentálnej kapely XCES.
Videoklip kameroval a strihal dokumentarista Marek Kuboš, druhým kameramanom bol filmár Peter Kotrha. Kostýmy vytvoril recyklovaním kartónových krabíc dizajnér Milan Stanco v spolupráci s dobrovoľníkmi z Nadácie Krajina harmónie. Tí zároveň vo videoklipe vystupujú.
Klip vznikol v priestoroch ikonickej architektúry – bývalej Športovej hale Žilina. Jednu z postáv si zahral aj architekt haly Ladislav "Lajo" Kupkovič, člen legendárnho umelecko-architektonického zoskupenia VAL. Celý projekt produkčne zastrešilo kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie vďaka podpore Nadácie Orange.
Videoklip vznikal počas spoločného tvorivého workshopu, ktorý nadviazal na dlhoročnú tradíciu žilinského festivalu tvorivosti a fantázie Jašidielňa. "Tento festival Nadácie Krajina harmónie pomáhal prepájať svet ľudí s postihnutím a majority, stieral predsudky a zbližoval. Darilo sa mu to vďaka workshopom, ktoré sa odohrávali priamo na ulici alebo vo verejných priestoroch. Na jeho princípy sme nadviazali aj počas tvorby videoklipu," dodáva Róbert Blaško z kultúrneho centra Stanica.
Na skladbe spolupracovali viacerí špičkoví hudobníci: majster Českej republiky v beatboxe PJ, speváčka Michaela Vašeková, ukrajinský basgitarista Rodion Sun Lion a bubeník Roland Uskovits. O nahrávku sa postaral Juraj Lehuta, mix a master vytvoril skladateľ Miro Tóth. Skladba vznikala počas umeleckej rezidencie Mira Tótha a Maja Čuraja na Stanici, ktorú podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
S videoklipom Ako zachrániť planétu vychádza v rovnakom čase aj videoklip Rytmus krvi od kapely Drť, kde rovnako napísal hudbu Miro Tóth a klip natočil Marek Kuboš. Videoklipy vzájomne medzi sebou komunikujú a nadväzujú na seba. Vystupuje v ňom rovnako XCES a pokračuje príbeh kartónových kostýmov.
Redakciu Hudba.sk informoval Róbert Blaško z kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie. Správu sme upravili a doplnili.