BRaK – Bratislavský knižný festival tento týždeň opäť privíta domácich aj zahraničných autorov a autorky. Medzi inými napríklad Didiera Eribona, Rosellu Postorino, Marthu Batalhu, Daniela Majlinga s Kateřinou Tučkovou či Andrewa McMillana. Tešiť sa môžete aj na zaujímavý hudobný program a ďalšie sprievodné podujatia.
Bratislavský knižný festival (BRaK) sa minulý rok po niekoľkých ročníkoch strávených v Novej Cvernovke vracia do historického centra Bratislavy. "Knihy podľa nás patria do centra diania. Je úžasné, že to naše malé veľké mesto umožňuje," uvádza riaditeľ a hlavný dramaturg BRaK-u František Malík.
Mesto bude 12. ročníkom tohto obľúbeného podujatia žiť od 29. mája do 1. júna, pričom už prvý deň prinesie verejnú konferenciu o zákulisí vydávania kníh a začiatok verejného programu. Od piatku 30. mája do nedele 1. júna bude festival pokračovať predajnou výstavou knižnej produkcie na Hlavnom námestí. Spojená je so široko koncipovaným kultúrnym programom, v ktorom sa svet literatúry spája s ďalšími druhmi umenia.
"Novinkou je samostatná komiksová časť programu – Pálffyho palác Galérie mesta Bratislavy prepojený s Vysokou školou výtvarných umení bude počas celého festivalu venovaný komiksom," hovorí Zuzana Bujačková, dramaturgička BRaK-u. Ako dodáva, tento rok sa v porovnaní s tými predošlými rozrastá aj hudobný program festivalu.
Koncerty a vystúpenia sa uskutočnia najmä v historickom centre a následne vyvrcholia v sobotu večer na lodi Pink Whale. Pesničkár Zabiť Františka pokrstí svoj druhý album (recenzia), raper Karlo predstaví nový projekt Schop1hauer a vystúpia napríklad aj mezi patry klid či Dominik Prok s dídžejským setom.
Facebook event Hudba na BRaK-u 2025
Predajná výstava bude priamo na Hlavnom námestí a jednotlivé body programu nájdu návštevníčky a návštevníci bezprostredne v jeho okolí. Ide napríklad o Františkánske námestie, Rómerov dom a Bielu 6, či priestory Mestskej knižnice, Mirbachovho a Zichyho paláca, Českého centra a ďalších inštitúcií. Chýbať nebude ani program pre malých čitateľov a čitateľky. Samostatná detská zóna v priestoroch nádvoria Múzea mesta Bratislavy bude výborným miestom na oslavu Medzinárodného dňa detí.
Vzácne stretnutia s autormi a autorkami
Festival aj tento rok privíta výrazné mená domácej a zahraničnej literatúry. Hosťom bude napríklad francúzsky filozof a sociológ Didier Eribon, na podujatí festival uvedie jeho knihu Život, staroba a smrť ženy z ľudu. Na Slovensko prvýkrát zavíta Jean-Claude Mourlevat, francúzsky autor a držiteľ Ceny Astrid Lindgrenovej, ekvivalentu Nobelovej ceny pre detskú literatúru.
Návštevníci sa môžu tešiť aj na poľského novinára Zbigniewa Rokitu, ktorý sa vo svojej knihe Králové střelců venuje vzťahu politiky a športu v sovietskom Rusku a za železnou oponou. Medzi hosťami sú aj brazílska spisovateľka Martha Batalha, talianska autorka Rosella Postorino či britský básnik Andrew McMillan.
Na svoje si prídu aj fanúšikovia a fanúšičky pôvodnej slovenskej literatúry. V programe má totiž svoje miesto napríklad aj večer s Lukášom Cabalom, nominovaným na Cenu Európskej únie za literatúru 2025, neskoré raňajky s Annou Gruskovou, autorkou knihy Tichý pobyt, ktorá predstaví svoje najnovšie dielo Desať jeleňov, alebo diskusia s Veronikou Cosculluelou aj o jej reportážnej knihe Scvrknutý svet z portfólia vydavateľstva Absynt.
Podrobný program Bratislavského knižného festivalu 2025 je dostupný na webovej stránke brakfestival.sk.
Výzva k solidarite
Témou tohto ročníka festivalu sú väzby. BRaK podľa slov Františka Malíka od začiatku pracoval s témami, ktoré inšpirovali – či už to boli Krajiny za zrkadlom, teda literárna cesta do ríše fantázie, Exil a samizdat, ktorá sa zamerala na disent a exilovú literatúru, alebo Nová doba, ktorá vznikla v reakcii na covid a nečakaný svet pripomínajúci sci-fi.
"Keď sa obzrieme späť, vidíme, že naše témy postupne smerujú k spoločenským otázkam – presahujú literatúru a spájajú ju so širším svetom, nielen umením, ale aj so spoločnosťou ako celkom. Práve o tom hovorí tohtoročná téma. Väzby sú odpoveďou na dianie okolo nás," pokračuje.
Za grafickou identitou stojí talentovaný Matúš Hnát, ktorý kníhviazačskou niťou "zašil" deravé písmená. Lingvistický žartík s imperatívom Väzbi! je výzvou k aktivite, solidarite a vytváraniu spojení, ktoré sú v súčasnej situácii také dôležité pre prežitie našich kultúrnych inštitúcií i individuálnu slobodnú tvorbu.
Podujatie vzniká aj vďaka spolupráci s viacerými mestskými inštitúciami. "Tie festivalu poskytujú nielen priestory, ale zapájajú sa aj do jeho organizačnej a programovej prípravy a pomáhajú s technickým zabezpečením," uzatvára Zuzana Bujačková.
Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka festivalu Veronika Hubinská. Správu sme upravili.