Hlavná stránka

>

Správy

>

Štefan Štec vás roztancuje singlom Urvala sia struna. Vo videu ukázal vzácne kroje aj svojich najbližších

Štefan Štec vás roztancuje singlom Urvala sia struna. Vo videu ukázal vzácne kroje aj svojich najbližších

26.06.2020 - 15:00 | redakcia

Populárny folklorista Štefan Štec krátko po ohlásení letného turné predstavil videoklip k energickej pesničke Urvala sia struna, ktorá otvára jeho aktuálny album Duje vitor (2019). Ide o tradičnú svadobnú pieseň a keďže po uvoľnení opatrení sa konečne môžu robiť aj poriadne svadby, spevák sa rozhodol, že by mohla byť skvelým "nakopnutím" leta.


"Túto pesničku mám z archívov a je to svadobná skladba. Spieva sa v nej o tom, že sa roztrhla struna, asi pre veľké napätie, keďže v obci sa vydáva najkrajšia dievka. No a je trošku aj o smútku mládencov, že sa tak stalo. Opisuje prípravu svadby, spájanie rodín," vysvetľuje Štefan Štec.

Pieseň z úspešného albumu Duje vitor si vybral ako singel preto, že na ňu jeho fanúšikovia výborne reagujú, no má to aj symbolickú rovinu v súvislosti s aktuálnou situáciou. Aj preto sa rozhodol pre jednoduchý klip bez kulís, v ktorom hrá hlavnú úlohu tanec a krásne ľudové kroje. "Najprv som si myslel, že pôjdeme konkrétne po texte, čo sa tam spieva, ale napokon sme sa rozhodli, že by klip mohol byť symbolickým reštartom a nakopnutím do leta, folklórnej sezóny. Opäť sa začínajú organizovať svadby, tak sme sa rozhodli prevetrať naše kroje, ktoré máme v skrini a je ich tam naozaj dosť," sympatický hudobník.


Videolip režíroval Martin Krestian, ktorému sa dokonale podarilo naplniť predstavu folkloristov. "Števo mal predstavu úplne jednoduchého vizuálu, v ktorom by sa jednak odprezentoval ako tanečník a mohol tiež ukázať krásne kúsky krojov a doplnkov, ktoré sa mu podarilo za posledné roky zozbierať. Úpenlivo ich spolu s manželkou a kolegami strážia a snažia sa zachovať pre ďalšie generácie. Klip mal byť zároveň strihovo nadupaný, taký, ako aj pieseň samotná. Proste, ako keď sa urve struna, je to explózia, výbuch energie, pocitov," vysvetľuje Martin Krestian. 

Pesnička aj videoklip sú o láske, preto v ňom účinkujú aj dvaja ľudia, ktorí sú Števovi najbližší. "V rôznych krojoch z rôznych regiónoch sa pretancujem s viacerými tanečnicami až k tej poslednej a tou je moja manželka. V klipe s manželkou ukazujeme, že radi tancujme, napokon, pri tanci sme sa aj zoznámili. Na konci je aj náš synček. Ja to taký veselý tanečný klip. Verím, že bude pre ľudí vzpružením," uzatvára Štefan Štec. 

Obľúbeného speváka môžete vidieť a počuť naživo v auguste a v novembri v deviatich slovenských mestách.

14. 8. - Kamienka
16. 8. - Medzilaborce
21. 8. - Heľpa
23. 8. - Svidník

Vstupenky na letné koncerty v amfiteátroch

7. 11. - Martin
8. 11. - Trenčín
14. 11. - Stropkov
15. 11. - Vranov nad Topľou
21. 11. - Brezno

Vstupenky na jesenné klubové koncerty

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Eva Sládková z agentúry Propaganda House. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Martin Krestián


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti