Už túto nedeľu (30.9.) vystúpi prvýkrát v Bratislave hlavný hrdina oscarového dokumentu Searching for Sugar Man - Sixto Rodriguez. Priebeh jeho kariéry patrí k najsilnejším príbehom v dejinách hudby. Kým jeho piesne sa na južnej pologuli kopírovali v miliónoch a inšpirovali bojovníkov proti apartheidu, on doma v USA pracoval na stavbách.

Pesničkár, ktorý začínal ešte na konci éry hippies a bol súčasníkom omnoho slávnejšieho Boba Dylana, sa napokon dočkal zaslúženého celosvetového uznania až o štyri dekády neskôr vďaka spomínanému dokumentu Searching for Sugar Man. Silný bol aj jeho príbeh s Pohodou. Trvalo šesť rokov, kým ho organizátori dotiahli na festival, a keď už raz prišiel, nechcel odísť.

"Namiesto letiska vo Viedni sa vrátil do areálu a stal sa posledným zahraničným účinkujúcim, ktorý opustil náš areál. Medzi rečou spomenul dve vypredané show v Royal Albert Hall a že by sa rád vrátil na Slovensko čo najskôr. Ku koncertu v jednej z najprestížnejších sál na svete tak pridá len jeden koncert - 30. septembra v Starej tržnici. Intímnu atmosféru jeho piesní si budete môcť vychutnať tak, ako ich zložil, nakoľko pôjde o výnimočné sólo vystúpenie," hovorí PR manažér festivalu Pohoda Anton Repka.

Predskokankou bude talentovaná slovenská skladateľka, klaviristka a speváčka Andrea Bučko. V roku 2012 vydala spolu s harfistkou Máriou Kmeťkovou prvý album In the middle of, o tri roky neskôr nasledoval jej sólový debut Polarity a túto jar jej vyšiel nový album Escape, ktorý napísala a nahrala počas takmer dvojročnej rezidencie v Paríži. Na mimoriadne intímnej nahrávke spolupracovala napríklad s irackým maliarom i politickým utečencom Mudim a nachádza sa na ňom aj duet so spevákom známej brazílskej kapely Vanguart Heliom Flandersom, s ktorým tento týždeň vystúpi na Waves Vienna a v bratislavskom Kafe Scherz.

Z USA do Južnej Afriky a celého sveta

Debutový album Sixta Rodrigueza Cold Fact (1970) koprodukoval  Dennis Coffey (pracoval s umelcami ako Marvin Gaye, Stevie Wonder alebo The Temptations). Druhý s názvom Coming from Reality (1971) produkoval  Steve Rowland (The Cure, Boney M). Rodriguezov pesničkársky talent prirovnávali k Bobovi Dylanovi a bývalý šéf legendárneho vydavateľstva Motown o ňom hovoril dokonca ako o jednom z piatich umelcov, ktorí sa ho najviac emocionálne dotkli.

Napriek tomu všetkému s prvým albumom neprerazil a druhý bol dokonca takým "prepadákom", že vydavateľstvo Sussex Records s ním rozviazalo zmluvu dva týždne pred Vianocami. V roku 1976 si kúpil v Detroite opustený dom za 50 dolárov, v ktorom žije dodnes. S hudbou postupne nadobro skončil a napriek tomu, že na univerzite vyštudoval filozofiu, sa živil prevažne ako nádenník na stavbách.

13-tisíc kilometrov juhovýchodne od jeho domova, v Juhoafrickej Republike, sa medzičasom stal kultom a jeho piesne inšpiráciou bojovníkov proti apartheidu. Piesne ako Establishment Blues a Sugar Man boli tŕňom v oku (uchu) cenzorov, ktorí ich zakazovali a systematicky likvidovali nosiče, na ktorých sa nachádzali. Jeho hudba sa však ďalej šírila nelegálnym kopírovaním a medzi fanúšikmi sa postupne šírili rôzne vymyslené legendy o jeho živote a smrti. Podľa jednej z nich svoj život ukončil samovraždou priamo na pódiu.


Všetko sa zmenilo, keď v roku 1997 objavila Rodriguezova dcéra stránku, ktorá pátrala po jej otcovi. Kontaktovala autorov webu, tí dohodli koncerty, pričom po príchode do Južnej Afriky Rodriguez každý jeden vypredal. Do krajiny sa následne niekoľkokrát vrátil, no napriek obrovskému úspechu vo viac než 50-miliónovej krajine doma zostával neznámy a v Detroite pokračoval vo svojom dovtedajšom živote v ústraní.

To je v skratke obsah dokumentárneho filmu švédskeho režiséra Malika Bendjelloula Searching for Sugar Man, ktorý získal Oscara i cenu BAFTA. Rodriguez sa po jeho premiére stal zo dňa na deň celosvetovým fenoménom - vystúpil v televíznych programoch ako Late Show with David Letterman, The Tonight Show with Jay Leno či v britskej Later... with Jools Holland a predstavil sa na festivaloch ako Glastonbury, Sasquatch alebo Montreux Jazz Festival. Tento rok mal slovenskú premiéru na Pohode a znovu svoje piesne slovenskému publiku zaspieva v Starej tržnici.

Program koncertu:

18:30 - otvorenie Starej tržnice 
19:30 - Andrea Bučko 
20:15 - Rodriguez 


Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér festivalu Pohoda Anton Repka. Tlačovú správu sme upravili. Všetky podrobnosti o koncerte nájdete na Facebook evente.

Foto: Michal Augustini

Súvisiaci interpreti: Sixto Rodriguez