Avantgardný pop, experimentálny hip-hop, africké rytmy či pesničkárstvo. V Tabačke si túto jeseň príde na svoje každý, kto má rád nezávislú hudbu rôznych žánrov.
Jeseň sa v košickej Tabačke Kulturfabrik rok čo rok nesie v znamení divadla, klubových parties, koncertov domácich aj zahraničných mien alternatívnej scény a rôzneho iného kultúrneho programu, pre ktorý je sychravé jesenné počasie príjemnou kulisou. Inak tomu nebude ani v záverečnej časti roka 2023.
Hudobnému programu na najbližšie mesiace budú dominovať ženské mená, ktoré dokazujú, že úspešných žien v umení je mnoho a svojou tvorbou majú čo povedať celému svetu. Nie je náhoda, že sa Tabačka rozhodla venovať špeciálnu pozornosť práve výnimočným hudobníčkam. Za posledných desať rokov v známom hudobnom rebríčku Billboard Hot 100 Year-End Chart, ženy predstavovali len 12,7% autoriek textov a 3,9% producentiek. Problém pritom nie je v tom, že by svet nemal talentované ženy hudobníčky. Sú len mnohokrát prehliadané. Tabačka chce v najbližších týždňoch a mesiacoch ukázať, že sú prehliadané neprávom. Hudobníčky, producentky a raperky, ktoré túto jeseň predstaví v Košiciach, sú jedinečnými skvostami a profesionálkami v tom, čo robia.
Nasledovníčka Björk z Katalánska
Ako prvá sa predstaví už zajtra (27.9.) katalánska experimentálna hudobníčka Marina Herlop, ktorá si na svojom svetovom turné urobí zastávku aj v Košiciach. Pôjde o jej prvé a zatiaľ jediné vystúpenie na Slovensku. Marina svojimi vystúpeniami necháva publikum v nemom úžase a prináša si so sebou prívlastky ako "mladšia Björk".
"V popovej hudbe existuje tendencia neriskovať a spoľahnúť sa na vzorce, ktoré vieme, že fungujú. Hudba, ktorá je viac avantgardná, sa nebojí experimentovať s novými nástrojmi, novými zvukmi, novými harmóniami, ktoré môžu byť verné tomu, čo sa deje v súčasnom momente. Môžeme to nazvať futuristickým, ale nemyslím si, že je to skutočne futuristické. Myslím si, že to hovorí zároveň o prítomnosti a o pokračovaní tradície," povedala Marina Herlop o svojej tvorbe.
"Prvýkrát som si Marinu Herlop všimol, keď mala predskakovať Animal Collective v MeetFactory – zaujala ma. Potom som videl, že je súčasťou platformy Shape+, neskôr, že je ohlásená na všetky cool festivaly – Primavera Barcelona a Los Angeles, CTM, Mutek, Dekmantel a Le Guess Who? a vedel som, že je niečím výnimočná. Keď som ju mal konečne možnosť vidieť na tohtoročnom Eurosonic Noorderslag, okamžite sa stala mojou jednotkou na zozname a počas troch dní a asi 70 vystúpení, ktoré sa mi mihli pred očami, nič neprekonalo jej výkon. Kombinuje klasiku, jazz, elektroniku a pojmy producentka, skladateľka a autorka piesní tak hladko, že je možno práve teraz jednou z najunikátnejších a najprogresívnejších umelkýň v Európe," hovorí o Marine Herlop hudobný dramaturg Tabačky Marek Mikič.
My sme ju na Eurosonicu videli tiež (reportáž) a nemožno nesúhlasiť. Pozrite si krátky záznam z jej vystúpenia:
Na svojom hypnotizujúcom najnovšom albume Pripyat (2022) sa klasicky študovaná skladateľka, vokalistka a klaviristka zbavila tradičných prívlastkov svojich úspešných predchádzajúcich nahrávok Nanook (2016) a Babasha (2018), aby sa objavila v novej, polymorfnej podobe. Predvádza pritom unikátnu vokálnu akrobaciu, čerpá inšpiráciu z karnatickej hudby južnej Indie, a zároveň zasieva rozmanité zvukové semená, ktoré rozkvitajú v jej skvostnej záhrade chimérických kompozícií, tvorených výlučne elektronicky.
Jej vystúpenie v Tabačke doplní slovenský producent a skladateľ Isama Zing. Ten produkoval posledné albumy kapely Zrní či Zvířete jménem Podzim, spolupracoval s Katarziou, no je i oceňovaným skladateľom filmovej hudby k filmom Špina, Čiara či V síti.
Ženský rap z Afriky, nadžánrové experimenty aj Katarzia
Ženské zastúpenie bude mať aj večer afrických rytmov Nyege Nyege night organizovaný v spolupráci s rovnomenným ugandským vydavateľstvom/kolektívom. Na tomto jedinečnom tematickom večeri 12. októbra vystúpi raperka Aunty Rayzor, ktorá chŕli slová do tvrdých hip-hopoveých beatov, afrohousu či afrobeatu. Predstaví sa aj unikátna francúzsko-ugandská raperka a speváčka Pö, experimentujúca na debutovom albume Cociage s prvkami tradičného folku a západoafrického popu, ktoré spája s tvrdými noisovými zvukmi.
Ďalším jedinečným hudobným zjavom bude 21. októbra francúzska speváčka a dídžejka žijúca v Londýne Chloe Erika Jane Olivié, známa pod umeleckým menom Coucou Chloe. Na svojom pripravovanom projekte Fever Dream, ktorý vydáva sama a je po ňom pomenované aj jej európske turné, uvoľňuje celé spektrum svojich emócií.
"Nesnažím sa vytvoriť niečo, čo by znelo 'sviežo' alebo 'novo', chcem aby ľudia viac počuli môj hlas, pretože mám pocit, že sú veci, ktoré chcem vyjadriť slovami jasnejšie, ako som to robila predtým. Práve teraz je to to, kam sa zvukovo dostávam,: konštatuje Coucou Chloe.
Jej šou plnú temnej estetiky a rapu doplní duo Zaffer 9 na čele so speváčkou Helenou Hájkovou, ktoré kombinuje prvky witch house so žánrami ako je hyperpop, glitchcore či techno, čo vytvára bizarné stretnutie hravosti a temnosti. Lineup večera s Coucou Chloe uzatvára slovenská dídžejka wyme - zakladateľka queer safe-space klubovej noci xeno-, špecializujúcej sa na miešanie hybridných a globálnych klubových zvukov inšpirovaných rovnako popom a experimentom a kĺzanie medzi moderným tranceom, gqom a sviežimi závanmi z Južnej Ameriky.
V piatok 10. novembra v Tabačke v rámci svojho jesenného turné po českých a slovenských mestách vystúpi jedna z najvýraznejších súčasných domácich speváčok a hudobníčok Katarzia. Za pár rokov si prešla zložitým umeleckým vývojom od sólovej pesničkárky s gitarou, cez alternatívno-popovú frontmanku so špičkovými inštrumentalistami za chrbtom až po divu experimentálnej elektroniky.
Jej najnovší počin s názvom Štastné dieťa uzrie svetlo sveta 6. októbra a pôjde o akustický album. Piesne, z ktorých zatiaľ predstavila prvý singel Piesok, zložila primárne na klavíri a posúva sa od elektroniky späť k hudobným nástrojom. Vo svojich textoch opäť autenticky sprostredkúva aktuálne prežívanie žien cez obrazy medziľudských vzťahov v súčasnej spoločnosti, a zároveň sa dokáže s nadhľadom zasmiať sama sebe.
Spolu s Katarziou v tento večer vystúpi aj drum&bassovo-popový projekt Meowlau x Val, ktorý v roku 2022 vystrelil na slovenskej scéne vďaka debutovému EP Nevermind. Ženské duo Laura Jašková (Meowlau, basgitara/gitara) a Valentína Vlková (Val, spev) naživo dopĺňa bubeník Martin Miklis. Ich tvorba je plná silných atmosfér, ktoré spojení s energickými beatmi a anglickými textami vťahujú poslucháčov do deja.
"Veľmi sa teším, že s Tabačkou môžeme dať priestor výberu najzaujímavejších ženských hudobníčok na súčasnej európskej a africkej scéne. Taktiež sa veľmi teším, že vo väčšine prípadov ide o slovenské premiéry. Koncerty majú tú správnu atmosféru, len ak si ich má kto s interpretmi užiť a ak sa publikum nechá uniesť umelcom. Som si istý, že tieto ženy to dokážu, stačí prísť a naladiť sa na ich vlnu," teší sa na jesenné koncerty v Tabačke hudobný dramaturg Marek Mikič.
Hudobný program Tabačky bude počas najbližších mesiacov naozaj pestrý, no okrem koncertov prinesie jedno z najväčších kultúrnych centier na Slovensku omnoho viac. Tešiť sa môžete na novú sezónu spolupráce Medziscéna s Národným divadlom Košice, sériu diskusií, výstavy v Galérii Tabačka aj Majstrovstvá slovenska v slam poetry.
Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér Tabačky Kulturfabrik Martin Majdák. Správu sme upravili a doplnili.