Hlavná stránka

>

Správy

>

Monika Potokárová bola aj výbornou speváčkou. Takto spievala Modlitbu pro Martu

Monika Potokárová bola aj výbornou speváčkou. Takto spievala Modlitbu pro Martu

26.11.2019 - 09:10 | redakcia

Slovenskú umeleckú obec a verejnosť v pondelok zasiahla tragická správa o úmrtí herečky Slovenského národného divadla Moniky Potokárovej. Vo veku 27 rokov patrila medzi najväčšie divadelné hviezdy mladej generácie, navyše mala aj veľký hudobný talent. Pozrite si videá z jej vystúpení a spoznajte jej vlastnú hudobnú tvorbu s Marekom Kolenom.


Monika Potokárová vlani v septembri na divadelných cenách Dosky 2018 získala ocenenie za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla. Dostala ho za spevácky výkon v inscenácii Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu, kde napriek mladému veku vynikajúco stvárnila hlavnú postavu, jeden zo symbolov Nežnej revolúcie Martu Kubišovú. V komornom predstavení režiséra Matúša Bachynca spievala viacero piesní českej hudobnej ikony vrátane tej najznámejšej, ktorou je Modlitba pro Martu.

Najbližšie sa v tejto úlohe mala predstaviť v nedeľu 1. decembra, jej skvelý výkon si však už môžete pripomenúť iba na videu. Po nečakanom úmrtí mladej umelkyne, ktorá patrila k najobsadzovanejším herečkám SND, boli zrušené aj ďalšie predstavenia. Na konci článku nájdete aj krátku reportáž o predstavení Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu a ďakovnú reč pri preberaní ocenenia Dosky.


Hudbe sa venovala aj mimo divadla. S Marekom Kolenom, známym z tria S Hudbou Vesmírnou, tvorila už v roku 2013 duo Kryhy. Demonahrávky ich pesničiek, v ktorých spoločne zhudobnili básne slovenských velikánov ako boli Ján Botto, Samo Chalupka či Janko Kráľ, si môžete vypočuť na Youtube.

Dôkazom jej hudobného nadania je aj video, v ktorom spieva pieseň Mylord z repertoáru prvej dámy československého šansónu Hany Hegerovej. Vystúpila tiež na spomienkovom koncerte Marián Varga 70+1, ktorý sa konal v januári 2018 v Jezuitskom kostole sv. Františka Xaverského v Skalici.


Monika Potokárová sa narodila sa 30. júna 1992 v Prešove. Vyštudovala herectvo na Konzervatóriu v Bratislave, navštevovala ročník pantomímy na pražskej Hudobnej a tanečnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe a absolvovala herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia hosťovala v Činohre SND, ktorej členkou sa stala v októbri 2016.

V roku 2017 získala Prémiu Literárneho fondu za postavu Moniky v inscenácii hry Zo života ľudstva, v roku 2018 Cenu Dosky za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla za spevácky výkon v inscenácii Kabaret normalizácia alebo Modlitba za Martu a v tom istom roku Výročnú cenu Literárneho fondu za postavu They v inscenácii hry Hedda Gablerová, s prihliadnutím k postave Antigony v rovnomennej inscenácii a postave Nataše Rostovej v inscenácii dramatizácie románu Vojna a mier.

Monika Potokárová, 2017Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu (foto: Jozef Barinka, SND.sk)

27-ročná herečka mala aktuálne v repertoári v SND dvanásť postáv. Okrem vyššie spomínaných účinkovala v inscenáciách Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, Mercedes Benz, Rodáci, Cudzô, Rivers of Babylon, Ruské denníky, Vedľajšie účinky či Fyzici. Hosťovala tiež v iných divadlách, televízii či filme.

Zomrela v pondelok 25. novembra, podľa dostupných informácií spáchala samovraždu. "V Monike Potokárovej stráca naša kultúra a umenie jednu z najtalentovanejších predstaviteliek mladej hereckej generácie," uviedlo v pondelkovej správe o jej úmrtí SND. Potokárová bola manželkou herca Roberta Rotha. Dvojica, ktorú ste mohli vidieť aj v spoločných predstaveniach v SND, sa vzala bez pozornosti médií na jar tohto roka.


Z archívu TA3 a RTVS:


Text: Hudba.sk + SITA/SND.sk (biografia)
Foto: Jozef Barinka - SND.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti