Slovenský hudobník a skladateľ Radoslav Chrzan tento rok vydal svoj v poradí už siedmy štúdiový album s názvom Green Samadhi. Prichádza tri roky po jeho predchodcovi a je návratom k rockovejšiemu zvuku plnému gitarových riffov.

"Hneď po vydaní môjho posledného albumu Resonate (2021) som premýšlal nad tým, akým smerom ďalej hudobne pokračovať. Zostal som jeden týždeň doma sám, prerobil som našu obývačku na nahrávaciu miestnosť a začal som zaznamenávať momentálne nápady, buď na cigar box gitare alebo na piane. V priebehu toho týždňa bolo na svete asi trinásť skíc piesní, ktoré som potom doaranžoval. Niektoré skladby z tvorby albumu Resonate, ktoré boli rockovejšie, som dopracoval tiež," prezrádza Rado Chrzan.

"Oproti predošlému albumu Resonate, kde som sa viac sústredil na čisté gitary a piesne boli skôr jemnejšie na novom albume som sa vrátil ku rockovému a v niektorých piesňach metalovému zvuku, no sú tam aj ethno piesne, ktoré sú meditatívnejšie. Zároveň sú na albume aj dve inštrumentálne skladby," dodáva.

Album obsahuje dvanásť skladieb, pričom piesne Wake Up SongBirds in the Cage, Flow a Lake na svojom Youtube zverejnil ešte pred jeho vydaním. Skladba Flow bola dokončená ako prvá z tohto albumu a jej text, ktorý napísala Victoria Moralez, je o vzťahu človeka k prírode. "Texty vychádzajú z toho, čo ma najviac emočne zasiahlo, alebo nad akými témami sa zamýšľam v tejto realite," hovorí RCH.

"Skladba Wake Up Song je o mojom postoji k politikom a politike ako takej. Je to zároveň protivojnová pieseň. Na tomto animovanom videu som pracoval dokopy štyri mesiace po nociach. Na albume je aj balada Lake, ktorú sme vymysleli pred 22 rokmi s mojim mladším bratom Marekom, ktorý ju aj krásne naspieval. Až teraz po rokoch vyšla na svetlo sveta," približuje ďalšie piesne, ktorý predstavil ešte pred albumom.

Spolupráca s Bárou Basikovou

V troch skladbách hosťuje legenda českej, resp. československej hudobnej scény Bára Basiková. "Pri vymýšľaní aranžmánov som cítil, že niektoré skladby potrebujú aj ženskú energiu a prístup a rozhodol som sa osloviť pani Báru Basikovú. Cítil som, že sa k týmto skladbám bude hodiť jej farba hlasu a celkový výraz. Oslovenie k spolupráci dopadlo veľmi dobre, poslal som jej pracovné verzie a ona zareagovala veľmi pozitívne. Takže sme si zladili termíny a stretli sa v štúdiu Golden Hive v Prahe. Nakoniec spieva v troch skladbách, z ktotrých mám veľkú radosť."

"Pieseň Birds in the Cage bola nahrávaná ako prvá v rámci našej spolupráce. Text pojednáva o zamyslení sa nad existenciou človeka ako súčasti sociálnej skupiny, a zároveň o individuálnej potrebe duše byť slobodná. Pieseň Tatanka Wakan nemá slová, a s Bárou sme hľadali rôzne varianty ako uchopiť vokály. Do orchestrálnej podoby ju zaranžoval Oskar Rózsa," približuje spoluprácu RCH.

Ďalší muzikanti

Na nahrávanie bicích nástrojov hudobník oslovil svojho stáleho hosťa, bubeníka z Texasu Jasona Meekinsa, v ďalších piesňach bubnujú Morgan Agren, Štepán Smetáček a David Koller a do štyroch skladieb si Chrzan nahral bicie sám. Orchestrálne a klávesové party mal na starosti Oskar Rózsa, v jednej skladbe nahral hammondy Eugen Vizváry a Rhodes nahral Martin Wittgruber.

S niektorými gitarovými partami Radovi pomohli dlhoroční priatelia, gitarista Olda Krejčoves a Mišo Kovalčík. Na albume hrajú aj saxofonisti Jørgen Munkeby (nórska kapela Shining) a Dana Colley (americká kultová kapela Morphine), kontrabasista Jaromír Honzák, flautista Martin Čech a dánsky vibrafonista Morten Grønvad.

Album si môžete vypočuť a podporiť kúpou na Bandcampe.

Redakciu Hudba.sk informoval Rado Chrzan. Správu sme upravili a doplnili.