Najväčší slovenský hudobný festival sa začne o týždeň, no už teraz je jasné, že sa v tomto ročníku opäť v mnohom posunie vpred. Organizátori sa snažia urobiť festival ešte ekologickejším, areál ešte príjemnejším a dávajú popri hudbe čoraz viac priestoru rôznym formám umenia.

Na letisku vzniká festivalové mesto

Na trenčianskom letisku sú v plnom prúde prípravné práce na festivale Bažant Pohoda 2012, ktorý sa začne už vo štvrtok, 5. júla. Do Trenčína sa tento týždeň presťahoval aj organizačný štáb, ktorý v areáli celkovo strávi takmer tri týždne. "Sme radi, že sme už tu. Práve teraz sa začína zhmotňovať všetko, na čom pracujeme celý rok," uviedol riaditeľ festivalu Michal Kaščák.

Na čerstvo pokosenom trenčianskom letisku je už vykolíkovaný celý budúci festivalový areál a stoja už aj prvé stavby – jedáleň pre organizačný tím a brigádnikov, časť Pohoda Centra a zázemie pre umelcov, vystupujúcich v Nay tanečnom dome. Tohtotýždňové zábery z letiska nájdete v galérii.

Celkovo bude na festivale stáť vyše 12 000 metrov štvorcových stavieb. "Je úplne iné prísť na letisko v čase, keď tu ešte nič nie je a vidieť, ako sa začína stavať celé mesto," porovnáva Martin Andráš. Hudobník z kapely Sounds Like This v minulosti pracoval na Bažant Pohode ako stage manažér hlavného pódia, teraz má na starosti produkciu.

V organizačnom tíme sú aj ďalší nováčikovia. "Väčšina z nás spoznala trenčianske letisko len vďaka festivalu. Vidieť, ako tu postupne vyrastá celý areál, je krásne. Väčšina návštevníkov už náš areál pozná, preto máme radosť, že pre nich opäť pripravíme niečo nové, niečo, čo ich prekvapí," pridáva za organizátorov Erika Kopáčová.

Horiaci muž na Pohode 

Organizátori veria, že príjemne prekvapení budú aj účinkujúci a ďalší vzácni hostia, ktorí na festival zavítajú prvýkrát. Je medzi nimi aj zakladateľ legendárneho festivalu Burning Man Larry Harvey a ďalší dvaja členovia organizačného tímu – Marian Goodell a Matthew Nelson. Dnes 64-ročný Harvey pripravil ešte v roku 1986 umeleckú performance na pláži v San Franciscu, pri ktorej spálil drevenú sochu človeka. Z tohto stretnutia slobodomyseľných ľudí a umelcov sa stala tradícia, ktorú napokon úrady zakázali. Burning Man sa potom presunul do nevadskej púšte Black Rock Desert, kde ho každoročne navštevuje vyše 70 000 ľudí.

Minulý rok vyskúšali jedinečnú atmosféru tohto umeleckého festivalu aj organizátori Bažant Pohody. "U nás bola v lete Marian, jedna zo šesťčlenného boardu Burning Mana a na oplátku nás pozvala do Nevady," hovorí riaditeľ Michal Kaščák. "Bol to jedinečný zážitok, vyprahnutá púšť sa na týždeň zmení na farebný a pulzujúci svet umenia a radosti. Je to naozaj zázrak v púšti."

Americkí hostia budú v sobotu o 14:15 v stane Dobrá krajina rozprávať o svojom festivale. "Je to jeden z bodov programu, ktorý by som chcel naozaj vidieť. Burning Man je úžasnou metaforou sily ľudského snaženia. Larry neporúča vetru ani dažďu, len ukazuje v púšti silu umenia a ľudskej vôle. Dokázal nadchnúť desaťtisíce ľudí náročným umeleckým projektom v náročných podmienkach. Určite odporúčam prísť sa nechať inšpirovať týmito vzácnymi ľuďmi," dodáva Kaščák. V programe tohtoročnej Bažant Pohody sú aj dva dokumenty o Burning Manovi – Voyage in Utopia a Beyond Black Rock.

Pre umenie je miesta dosť

Pohoda sa však festivalmi typu Burning Man inšpiruje už niekoľko rokov. Ani tentokrát preto nebudú chýbať umelecké inštalácie, ktoré sú také typické pre slávny festival v púšti. Druhý rok po sebe odprezentuje niekoľko diel Slovenská národná galéria – na Lúke SNG zorganizuje pod vedením kurátorky Vladimíry Büngerovej výstavu Nové drevo od mladých autorov Mariána Straku, Štefana Papča a Viktora Freša. 

Vystavovať bude aj fotograf Šymon Kliman a v Anglicku pôsobiaca výtvarníčka Mária Slováková, špeciálne dielo pre festival vyrobil Rudo Sikora – veľkoplošné Súhvezdie Havla bude jednou z viacerých aktivít, ktorými si organizátori pripomenú pamiatku bývalého česko-slovenského prezidenta Václava Havla.

Na betónové kvádre na Peknej lúke budú tento rok maľovať Július Činčár, Danglár, Juraj Oravec, Žltý, Igor Derevenec, Viktor Feher, Juraj Hubinský, Garnart, Irk, Weni, Zmes, Type, Carlos, R, Promin, Dominika Žáková, Katarína Sido, Filip Sabol, Alexandra Barth, Monika Vrancová, Peter Baláž, Peter Králik, Martin Lukáč, Maja Dančáková, Eva Ondová, Ján Vasilko, Dan Jurkovič, Stano Bubán a Miriam Schniererová. Študenti Strednej umeleckej školy v Trenčíne Stanislav Krajči, Juraj Hatlas, Martin Kyselica, Filip Ciho, Jakub Šípoš, Filip Taufer a Milan Pleva sa zase postarajú o výzdobu niektorých festivalových stavieb, ako napríklad podstavcov na solárne lampy alebo praktických špakovníkov.

Na trenčianskom letisku sa predstaví aj Trienále textilu – bez hraníc, do ktorého sa budú môcť zapojiť aj návštevníci festivalu. Stačí ak vo štvrtok a v piatok prinesú nejaký kus oblečenia, ktoré sa špeciálne spracuje do 25 metrov dlhej geotextílie, z ktorej bude vytvorená textilno-výtvarná inštalácia Zanechaj svoju stopu. Priamo na letisku zrealizuje veľkorozmernú inštaláciu aj berlínska výtvarníčka Irene Anton. Trienále textilu – bez hraníc sa v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne začína už v piatok 29. júna a návštevníci Bažant Pohody 2012 budú mať na výstavu voľný vstup.

Ekologický festival

Festival Bažant Pohoda bol v roku 2010 zaradený medzi 12 najekologickejších festivalov Európy podľa anglického servera Greenmystyle.com a organizátori sa naďalej snažia posilňovať ekologické riešenia a prinášať nové zelené aktivity. Novinkou na trenčianskom letisku budú tento rok solárne lampy, ktoré budú svietiť v stanových mestečkách, ale aj ďalších častiach areálu. "Vo večerných hodinách sa postarajú o bezpečnejší návrat do stanov a počas dňa ponúknu praktické využitie v podobe slnečníkov a slnečných hodín," spresňuje Ján Orlovský, hovorca spoločnosti Západoslovenská energetika.

Tá okrem ekologického osvetlenia prinesie na letisko aj elektromobil, ktorý budú môcť návštevníci vyhrať na víkend, stačí sledovať kódy na solárnych lampách a zapojiť sa do súťaže. "Oceňujeme prístup Západoslovenskej energetiky pre takéto ekoriešenie, ich nadšenie pre túto vec bolo nevídané. Sme radi, že vďaka nim je Bažant Pohoda priekopníkom využitia slnečnej energie na slovenských festivaloch," prízvukuje Eva Hegedušová Dudašková.

Už tradične sa na festivale separuje odpad – plasty, papier, kov, bioodpad, ale aj jedlé oleje, ktoré sa používajú v gastroprevádzkach. O separáciu odpadu sa stará zberná spoločnosť SITA Slovensko, spolu s Envipakom a, samozrejme, s pomocou návštevníov, sa pokúsia prekonať rekord v množstve vyseparovaného odpadu. K čistote areálu a zberu plastov prispieva aj generálny partner festivalu Zlatý Bažant, ktorý polmetra vyzbieraných plastových pohárov vymení za pollitra čapovaného piva.

Zeleným riešením je aj špeciálna festivalová doprava, na ktorú tento rok prispela spoločnosť Slovnaft. Vďaka jej dotácii stoja viaceré spiatočné spoje len 5 eur, pričom všetky vyzbierané peniaze z dotovaných liniek budú venované občianskemu združeniu Úsmev ako dar na podporu projektov pre deti z detských domovov. "Tento rok sa nám menej predávajú lístky na parkovanie, čo je dobrým znamením – návštevníci viac využívajú špeciálne autobusy. Len z Bratislavy pôjde minimálne osem spiatočných spojov," hovorí Ľubica Ščambová z agentúry Pohoda Festival. Slovnaft aj organizátori zriadili aj internetové aplikácie, vďaka ktorým si môžu ľudia ponúkať a hľadať odvoz na festival a prispieť tak k efektívnejšiemu využívaniu automobilov.

Návštevníci festivalu si budú môcť vyskúšať vďaka Bike Labu aj výrobu elektrickej energie na bicykli, deti v Škoda Family parku budú v aktivite Envidomu maľovať na použité elektrické spotrebiče a Divadlo Agapé im zahrá interaktívne predstavenie Nepatríme na smetisko, ktoré je zamerané na výuku o recyklácii odpadu a bielej elektroniky. Dospelí návštevníci sa zase v debate v stane .týždňa môžu zúčastniť diskusie zo série big fut na tému Kedy budú na cestách jazdiť iba elektromobily?.

V sektore neziskových organizácii budú prezentovať svoje zelené projekty napríklad KOZA, CHKO Biele Karpaty, Centrum environmentálnych aktivít, Sloboda zvierat, Greenpeace, Nadácia Ekopolis či Lesoochranárske zoskupenie VLK.

Redakciu Hudba.sk informoval Mário Gešvantner, PR manažér festivalu. Viac informácií o Bažant Pohode 2012 a jej program nájdete na stránke www.pohodafestival.sk.


Foto: Pohodafestival.sk