Albánsky prezident Bajram Begaj udelil v nedeľu britskej popovej speváčke Due Lipe albánske občianstvo za to, že svojou hudbou prispieva k šíreniu medzinárodnej slávy Albáncov. Speváčka sa narodila v Londýne albánskym rodičom, ktorí sa do Británie prisťahovali z Kosova.


Bajram Begaj vyhlásil, že Dua Lipa získala svoje druhé občianstvo v predvečer pondelkového 110. výročím nezávislosti Albánska od niekdajšej Osmanskej ríše. Prezident dodal, že to považuje za česť, pretože 27-ročná speváčka preslávila Albáncov po celom svete.

"Už budem Albánkou aj v dokladoch," povedala Dua Lipa pred tým, ako na radnici v albánskom hlavnom meste Tirana zložila čestný sľub a prijala albánske občianstvo. "Mám neopísateľnú radosť z takéhoto prijatia a lásky," dodala. Následne jej zhotovili úradnú fotografiu, odobrali odtlačky prstov a umelkyňa podpísala žiadosť o vydanie albánskeho občianskeho preukazu a cestovného pasu.


Jednu z najväčších popových hviezd súčasnosti, ktorá začala spievať ako päťročná, hudobne ovplyvnil jej otec, bývalý spevák a gitarista rockovej skupiny. Keď mala 14 rokov, začala zverejňovať svoje piesne na Youtube. Jej prvý štúdiový album vyšiel v roku 2017.

Spolu so svojím otcom založila v roku 2016 nadáciu Sunny Hill Foundation, ktorá každoročne organizuje koncerty v Kosove na pomoc ľuďom vo finančných ťažkostiach. Dua Lipa je držiteľkou troch cien Grammy a množstva ďalších ocenení.

Dnes večer speváčka ukončí svoje svetové turné koncertom na Skanderbegovom námestí v Tirane, kde si spolu s fanúšikmi zároveň pripomenie Deň nezávislosti Albánska.

Zdroj: TASR (The Guardian)

Súvisiaci interpreti: Dua Lipa