Organizátori 21. ročníka multižánrového festivalu Pohoda, ktorý sa bude konať od 6. do 8. júla na letisku v Trenčíne, dnes zverejnili mená ďalších troch potvrdených účinkujúcich. Dvoch z nich môžeme pokojne označiť za legendy vo svojich žánroch, tretím je kapela, ktorá je na scéne síce len desať rokov, no už stihla vydať rovnaký počet albumov.

Fanúšikov alternatívneho rocku asi najviac poteší 52-ročný americký hudobník a spevák Mark Lanegan, jedna z najvýraznejších postáv grungeu, a zároveň prvý spevák zlatej éry toho žánru, ktorý vystúpil na Slovensku. V roku 2012 odohral nezabudnuteľný koncert v bratislavskom Klube za zrkadlom. Účinkoval v kapelách Screaming Trees a Mad Season (so spevákom Alice in Chains Laynom Staleym), neskôr aj v Queens of the Stone Age a spolupracoval s Nirvanou, PJ Harvey, Mobym, či Isobell Campbell (Belle and Sebastian). Pre jeho chrapľavý, hlboký hlas a podmanivo temnú atmosféru jeho skladieb ho porovnávajú s Tomom Waitsom, Leonardom Cohenom či Nickom Caveom. Akékoľvek prirovnania sú však zbytočné. Lanegan je jedinečný, rovnako ako každé jeho vystúpenie.


Na spomínanom koncerte v roku 2012 predstavil na Slovensku svoj album Blues Funeral. Odvtedy nahral tento mimoriadne produktívny umelec ďalšie tri sólové albumy Imitations (2013), Phantom Radio (2014) a Houston Publishing Demos 2002 (2015), popri ktorých stihol aj viaceré spolupráce. Lanegan je žiadaným umelcom najmä pre svoj charizmatický prejav a hlas. Ako o ňom napísal Matthew Murphy z Pitchforku: "Drapľavý ako trojdňové fúzy a zároveň pružný a ohybný ako koža mokasín - z Laneganovho hlasu sa vyvinul pozoruhodný nástroj, taký, aký sa nedá zaslúžiť ľahkým životom." Vybrať z jeho tvorby to najlepšie je takmer nemožné, no pokúsil sa o to napríklad magazín Esquire v tomto Top 10 playliste.

Legenda IDM aj punk pre 21. storočie

Ďalším nováčikom v programe je 42-ročný anglický hudobný vizionár Squarepusher. Tento vynikajúci hráč na bezpražcovú basgitaru, elektronický multiinštrumentalista a inovátor spája jazz a elektronickú tanečnú hudbu v kompozíciách prešpikovaných virtuóznymi partami. Legendárny predstaviteľ Warp Records, vlastným menom Tom Jenkinson, sa k hudbe dostal vďaka svojmu otcovi, ktorý bol jazzovým bubeníkom. Aj preto medzi umelcami, ktorý najviac ovplyvnili jeho hudobné smerovanie, spomína ľudí ako Miles Davis, Charlie Parker, ale aj významnú osobnosť reggae a dubu Augusta Pabla.

Svoju hudobnú dráhu začínal hrou na organe v miestnej katedrále. Prešiel si gitarou a basgitarou (ako 12-ročný začal hrať v thrash-metalovej kapele), až začiatkom 90-tych rokov zakotvil pri elektronických žánroch house, hardcore, acid a techno. Odtiaľ presedlal cez experimentálny drum&bass a jungle k pokojnejším elektronickým jazz fusion. V polovici dekády spojil svoje sily s legendárnym vydavateľstvom Warp Records, aby sa v krátkom čase stal jedným z jeho najvýraznejších mien. Dodnes na tejto značke vydal 16 albumov a okrem toho množstvo EP, kompilácií a remixov.


Krátko po debute Feed Me Weird Things vydal svoje najzásadnejšie veci: album Hard Normal Daddy a EP Big Loada. "Zlatá éra" Squarepushera pokračovala albumom Music Is Rotted One Note. Na začiatku nového tisícročia hrával už aj na najväčších festivaloch v USA (Coachella) či v Ázii (Fuji Rock). Návrat k akusticko-inštrumentálnej hudbe priniesol album Ultravisitor, koncerty s London Sinfonietta či album Solo Electric Bass 1 zložený z improvizácií na basgitaru. V roku 2009 prišiel s ďalším výnimočným projektom Shobaleader One, kde sa predstavil ako spevák, muzikant a líder kapely. Návrat k elektronike prišiel s albumom Ufabulum (2012) a napokon s najnovším Damogen Furies z roku 2015. Medzitým ešte nahral bol zaujímavý minialbum Music for Robots (2014). S producentom Kenjirom Matsuom totiž vyprodukoval hudbu pre kapelu zloženú z robotických muzikantov, napríklad z gitaristu so 78 prstami či klávesáka, ktorý hrá laserom. 

Na Pohode však predstaví svoju elektronickú tvorbu, najmä spomínaný posledný album Damogen Furies. "Týmto albumom som chcel čo najviac preskúmať halucinačnú, desivú, surovo-vnútornú kapacitu elektronickej hudby," povedal. Skladby ako Kontenjaz a Baltang Arg sú melodicko-rytmicko-virtuóznou odpoveďou pre všetkých odporcov elektronickej hudby. Pre potreby albumu zostrojil vlastný hardware a software, ktorý mal pomôcť naplniť jeho kompozičné i performačné ciele. Squarepusher už vyše dve desaťročia posúva hranice žánrov. Pri koncertoch kombinuje elektronické premeny zvuku s hrou na bicie, strunové i klávesové nástroje. Vďaka tomu jeho koncertné "one man show" nachádzajú obdivovateľov aj medzi ľuďmi, ktorí sa neradia medzi milovníkov elektroniky.

Aktualizácia (31.1.): Squarepusher sa na Pohode predstaví sólovo aj s projektom Shobaleader One.


Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na anglické duo Sleaford Mods, v ktorom pôsobia Jason Williamson a Andrew Fearn. Reprezentujú štýl, ktorý by sa dal opísať ako "kybernetický punk-rap pre 21. storočie". "Počítač v úlohe minimalistickej kapely, obsluhovaný jednoduchým enterom, žiadne predstieranie, žiadne zbytočné čudlíkovanie, len priame, šľapajúce podklady a do nich guľomet textov, ostrých a nekompromisných, zastretý hlas, ktorému veríte každé slovo. Všetko funguje presvedčivo, podmanivo, parádne. Po tejto kapele sme po prvom počutí poľovali ako na tú najdravejšiu zver, trvalo to niekoľko rokov, ale je tu ten čas, kedy môžeme hrdo povedať, že ich máme na zozname trofejí pre budúci ročník Pohody," hovorí riaditeľ festivalu Michal Kaščák.

Podľa Guardianu sú Sleaford Mods "najnahnevanejšou kapelou Británie, ktorá vo svojom brutálnom náklade opisuje nespokojnosť robotníckej triedy a krivdy voči nej". V textoch kritizujú aj popkultúru, celebrity, zlé pracovné podmienky, hovoria o nezamestnanosti a mnohých ďalších sociálnych problémoch. Jason Williamson spieva a píše texty, hudbu má na starosti Andrew Farn, ktorý v roku 2012 nahradil Simona Parfrementa (ten naďalej spolupracuje s kapelou ako jej fotograf a kontakt pre médiá).

Ich prelomovým albumom je Divide And Exit (2014) a doposiaľ najúspešnejším bol pre kapelu rok 2015. V spolupráci s The Prodigy nahrali skladbu Ibiza na album The Day Is My Enemy, s ďalšou elektronickou legendou Letfield spravili pieseň Head and Shoulders. Následne vydali album Key Markets, ktorý mal mimoriadne pozitívne ohlasy vo všetkých veľkých britských médiách a vyniesol im aj nomináciu na IMPALA Award.


Začiatkom januára Sleaford Mods zverejnili singel B.H.S. z pripravovaného albumu English Tapas. Je o miliardárovi Philipovi Greenovi, ktorý predal sieť svojich obchodov, pričom prišlo o prácu 11-tisíc ľudí, ktorí navyše prišli o 571 miliónov libier z penzijného fondu. Green si v tom čase nechal vyplatiť 400 miliónov z dividend a kúpil si tretiu luxusnú jachtu. To, čo o ňom naspievali Sleaford Mods, sa rozhodne nedá označiť za "love song". V podobnom duchu sa má niesť celý album.

Hlavnou devízou Sleaford Mods sú však živé vystúpenia - monotónne sa kývajúci Andrew (väčšinou s pivom v ruke) a k tomu Williamsonov valiaci sa slovný útok. Môžeme potvrdiť, ich koncert na minuloročnej Primavere patril k jej vrcholom. Sleaford Mods na Pohode 2017 ukážu, čo znamená v ich podaní "rave rant".


Účasť na Pohode už skôr potvrdili Alt-J, Ylvis, Birdy, Beardyman's Dream Team, Jake Bugg, Slaves, Machinedrum, Charlie Winston, Dillon, Beak, Ho99o9, C Duncan, Elektro Guzzi, Resisters, Maya Belsitzman & Matan Ephrat, Egopusher, The Hydrant, Salut c'est cool, The Wilderness alebo Chiki liki tu-a. Priestor dostane aj koncertné prevedenie albumu Bolo nás jedenásť (1981), v rámci ktorého sa predstavia Milan Lasica, Dorota Nvotová, Martin Valihora, Marek Minárik alebo Dano Salontay.

Jeden z festivalových dní bude patriť aj spomienke na Pohodu 1997. Na jednom pódiu sa totiž predstavia interpreti, ktorí vystúpili na festivale pred 20 rokmi. Patria medzi nich Auktyon, Garage, Laura a její tygři, MCH Band, Polemic, Chór vážskych muzikantov, projekt Flow spoluzakladateľa Pohody Mária Michnu a Bez ladu a skladu, kde spieva Michal Kaščák.

Zdroj: Pohoda PR + archív SITA

Súvisiaci interpreti: Mark Lanegan, Squarepusher