Najväčší medzinárodný knižný festival na Slovensku vstupuje do druhej dekády. Na už tradičnom mieste konania v bratislavskej Novej Cvernovke sa počas neho od piatka 2. júna do nedele predstavia desiatky vynikajúcich knižných vydavateľstiev a návštevníkov čakajú hodiny starostlivo vyberaného programu pre všetky vekové kategórie – autorské čítania, diskusie, koncerty, divadlá, performancie či workshopy.
Prvý júnový víkend bude v Novej Cvernovke vďaka 10. ročníku Bratislavského knižného festivalu BRaK patriť krásnym knihám. Od 2. do 4. júna podujatie prinesie bohatý program, pričom chýbať nebudú ani zaujímavé koncerty.
Už v piatok privíta návštevníkov zástupkyňa alternatívneho popu Zea. Pod týmto umeleckým menom sa skrýva krásna a talentovaná speváčka, herečka a modelka Alžbeta Ferencová, ktorú od tohto roka vďaka jej účinkovaniu v seriáli Iveta pozná na Slovensku snáď každý. Jej hudobná tvorba vás prekvapí svojou vyzretosťou, výbornou angličtinou a elegantným štýlom na hranici akustického indie popu a súčasného R&B, ktorý sa vymyká bežnej slovenskej produkcii.
V sobotu sa na BRaKu predstavia český raper MC Gey, ktorý je jedným z najoriginálnejších zástupcov českej hip-hopovej scény (spozornieť by mali najmä fanúšikovia Prago Union), funková stálica slovenskej nezávislej scény, kapela Sto múch, a pesničkári Petiar a Džumelec.
Z histórie BRaKu
V centre záujmu Bratislavského knižného festivalu BRaK je samozrejme od začiatku kniha a všetky činnosti súvisiace s jej vznikom. Program festivalu sa však už počas prvej dekády prirodzene rozvinul do podoby multižánrového festivalu, ktorý si za desať rokov existencie vybudoval nezastupiteľné miesto na kultúrnej mape Slovenska.
V minulosti sa konal na niekoľkých miestach v Bratislave ako napr. v Pisztoryho paláci, Divadle Aréna, Zichyho paláci a v posledných rokoch je pevne usídlený v kultúrnom centre Nová Cvernovka s ideálnym zázemím pre rôzne druhy programu. Za prvých 10 rokov existencie BRaK navštívili svetové literárne hviezdy ako Alberto Manguel, Jean-Michel Guenassia, Jurij Andruchovyč, Jón Kalman Stefánsson a uskutočnili sa koncerty hudobníkov a kapiel ako Lubomyr Melnyk, Kafka Band, Agon Orchestra, Bert & Friends a mnohých ďalších.
Knihy + čas, rekapitulovať a nekapitulovať
V rámci predajnej výstavy kníh budú na BRaKu v ponuke tisíce krásnych publikácií od 60 slovenských, českých a jedného ukrajinského vydavateľstva. Organizátori si veľmi vážia a je pre nich nesmiernou cťou, že nad podujatím tento rok prevzala záštitu aj prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.
Po témach ako melanchólia, nový folklór, nerast či za zrkadlom, je tento rok ústrednou témou festivalu humor. Ani zďaleka nie výlučnou, ale opäť sa odrazí v niekoľkých programových bodoch aj v tohtoročnom vizuále. "Jubilejný 10. ročník sme chceli trochu odľahčiť – neviem, či sa nám to podarilo. Nejde však o to rezignovať či zatvárať oči, ale využiť humor ako stratégiu prežitia," hovorí riaditeľ festivalu František Malík.
BRaK 2023 symbolicky otvorí diskusia o príbehu dnes už kultovej knihy Tisíc a jeden vtip, ktorá je súčasťou slovenských domácností už niekoľko desaťročí. O tom, ako režim ovplyvňoval jej (ne)vydanie, ako vplýval na autora a aké miesto má v tunajšej kultúre smiechu, budú diskutovať Julia Sherwood, dcéra autora knihy Jána Kalinu, a Dušan Taragel, ktorý napísal doslov do nového vydania knihy Tisíc a jeden vtip po 50 rokoch.
"Okrúhle výročie nám pripomína aj cestu, ktorú BRaK prešiel. Veríme, že sa nám počas uplynulých desiatich rokov podarilo prispieť ku kultivácii knižného prostredia u nás, predstaviť dôležitých umelcov a priniesť k ľuďom knihy, ktoré bohužiaľ nie je tak často vidieť na pultoch kníhkupectiev," uvádza Malík a pokračuje: "Na tohoročnej grafike festivalu vidíme ikonickú sochu Diskobola. Antická socha vrhača diskov zachyteného v dynamickej momentke, tesne pred hodením. Na našom vizuále však namiesto disku drží knihu. Tak aj náš festival len úchytkom nostalgicky spomína, aby sa následne celou svojou silou sústredil na to, čo bude. Prepájame minulé s budúcim. A aj preto je mottom festivalu Knihy + čas. A takisto všetci vieme, že je to to najlepšie kombo."
Program predstaví zahraničných aj domácich autorov a autorky
Súčasťou BRaKu sú od začiatku autori a autorky, ktorí v duchaplných diskusiách predstavujú svoje diela, a tak to bude aj tento rok. Na pódiách sa vystriedajú Talianka Beatrice Salvioni (Špina, Literárna bašta, 2023), Arménka Narine Abgarian (Z neba spadli tri jablká / Simon, Artforum, 2022 / 2023) a poľský autor Andrzej Stasiuk (Cestou do Babadagu, Absynt, 2023).
V debatách a na autorských čítaniach si tiež budú môcť návštevníci vypočuť Krisztinu Tóth (HU), Ostapa Slyvynského (UA), Dmitrija Kapitelmana (DE), Tatianu Țîbuleac (MLD) a Lanu Bastašić (BiH). Vystúpia aj zástupcovia slovenskej a českej literatúry ako Daniel Majling, Ján Buzássy, Alena Wagnerová, Jana Bodnárová a ďalší.
V priestoroch Novej Cvernovky budú môcť návštevníci vidieť výstavy vizuálnych umelcov, okrem iných katalánskeho výtvarníka európskeho formátu Joana Negrescolora, svetového ukrajinského karikaturistu Vladimira Kazanevskeho či českej autorky a ilustrátorky, čerstvej držiteľky ocenenia Zlatá stuha, Magdaleny Rutovej. Súčasťou je aj výstava s názvom "Na začiatku to bolo ako na začiatku, všetko sa však skončilo koncom" pod kuratelou Jana Kraloviča, ktorá predstaví okrem iného diela študentov VŠVU.
"Festival nezabúda ani na MDD a my sme si dali záležať na vytvorení pestrého programu aj pre najmenších, preto je BRaK skvelou víkendovou aktivitou pre celú rodinu. Zabaviť sa môžu na kreatívnych workshopoch, divadlách aj čítaniach," hovorí František Malík. Deti si budú môcť vyskúšať tvorbu leporela či tvorbu pesničky, absolvovať knihátorský rýchlokurz, ale aj zabaviť sa na detských predstaveniach NevaDivadla, Divadla ŠEM či Divadla Veteš.
Kompletný program a všetky ďalšie podrobnosti nájdete na oficiálnej stránke podujatia www.brakfestival.sk. Zakúpiť si môžete trojdňovú permanentku, ale aj vstupy na jednotlivé dni. Vstupné neplatia deti do 12 rokov, dôchodcovia a držitelia ZŤP preukazu. Na jednotlivé predstavenia v rámci festivalu nie sú potrebné samostatné vstupenky.
Konferencia sa zameria na knižný trh aj umelú inteligenciu
Súčasťou festivalu je aj bezplatná BRaK Konferencia o zákulisí vydávania kníh, ktorá je určená pre vydavateľov, ale tento rok prvý raz aj pre širokú verejnosť. Zameria sa na vplyv umelej inteligencie a sociálnych sietí na knižný trh, ale aj na to, či je súčasný výber kníh dostatočne rozmanitý – a ak nie, ako ho otvoriť pestrej škále príbehov a prístupov. Konferencia sa bude konať už vo štvrtok 1. júna v Novej Cvernovke od 10:00. Vstup na konferenciu je bezplatný. Viac informácií o konferencii nájdete vo Facebook evente.
Hlavný partner festivalu: Fond na podporu umenia
Partneri podujatia:
Nórske granty – Projekt Bibliodiverzita – podpora malých nezávislých vydavateľstiev je financovaný z Grantov EHP 2014-2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Visegrad Fund, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, LITA - autorská spoločnosť, Bratislava - hlavné mesto SR, Nová Cvernovka, Goethe Inštitút v Bratislave, České centrum Bratislava, Větrné mlýny, Villa Decius Institute for culture, Society of Hungarian Authors - Szépírók Társasága, CzechLit - České literární centrum, Solum Bokvennen AS, Taliansky inštitút, Katalánsky inštitút, Portugalský inštitút, Literarnyklub.sk, Medziriadky, Nadácia SPP, Staromestské kultúrne centrá, Mestská knižnica v Bratislave, Staromestská knižnica v Bratislave, Združenie kníhkupcov a vydavateľov Slovenska.
Mediálni partneri:
Rádio_FM, Rádio Devín, Magazín o knihách, Medziknihami, inBA, Denník N, .týždeň, citylife.sk, Literárne noviny, Knižná revue, Kapitál, Rozum, Nota Bene, Big Media, JCDecaux, Vlna, A2, iliteratura.cz.
Redakciu Hudba.sk za organizátorov festivalu informovala Monika Želasková. Správu sme upravili a doplnili.