Originálny folklórny projekt Korene sa od svojho vzniku v roku 2021 teší veľkému úspechu. Zhmotnil sa aj v záujme o jeho živé prevedenie, keď sa v decembri 2023 v Michalovciach a v januári tohto roka v Bratislave uskutočnili vypredané koncertné premiéry. Odvtedy kapela Iconito na doposiaľ vydané skladby nadviazala vydaním dvoch verzií skladby Není také poléčko vrátane remixu od producenta a dídžeja Roberta Buriana.
Najsilnejšie momenty však členovia skupiny Iconito a Folklórneho súboru Zemplín zažili len nedávno, keď vystúpili na najznámejšom folklórnom festivale Východná a na festivale Európske ľudové remeslo (EĽRO) v Kežmarku.
"Pre ľudí, ktorí sa venujú folklóru dlhé roky, je účinkovanie vo Východnej akýmsi piedestálom kariéry. Keď som bol vo Východnej ako tanečník FS Zemplín v roku 2010 či ako sólista Lúčnice, tak som sníval o tom, že raz sa tam postavím v rámci vlastného projektu. Preto je pre mňa aj pre nás ako kapelu či súbor Zemplín obrovská česť, že sme mohli otvoriť tak významné podujatie, akým Východná nepochybne je, a to práve predstavením celistvého projektu Korene. Bol som naozaj dojatý z toho, ako to diváci prijali a koľko ľudí prišlo," hovorí frontman skupiny Iconito Kristián Dufinec.
"Týždeň nato nás čakala ďalšia špeciálna akcia, EĽRO. Keďže ide o remeselnícky festival s celoeurópskym rozmerom, išlo o úplne iné atmosférické vystúpenie. Korene sme predstavili na špeciálnom pódiu, ktoré bolo kvôli nám postavené a prispôsobené. Zároveň sme hrali za denného svetla, kdežto vo Východnej sme odohrali za západu slnka do úplnej noci. Pred rokom takto na EĽRO odohrala svoj program Lúčnica, pred nimi SĽUK, preto bola pre nás pocta po týchto dvoch fenomenálnych telesách predstaviť v Kežmarku projekt Korene. Sme nesmierne vďační a poctení zároveň, že nás prišlo podporiť toľko ľudí na obe pre nás tak dôležité akcie."
Podpora aj od umelcov staršej generácie
Vo Východnej otvoril festival moderátor a bývalý folklorista Milan "Junior" Zimnýkoval, ktorý počas pauzy pred vypredaným publikom vyspovedal zakladateľa a choreografa súboru Zemplín, Milana Hvižďáka. Ten učil tancovať nielen frontmana kapely Iconito či samotného Juniora, ale aj uznávaného choreografa muzikálov Jána Ďurovčíka. "Je to obrovská vec prezentovať svoju prácu na podujatiach, ako je Východná. Hodnotím to na výbornú a nesmierne ďakujem, že som dostal pozvanie si to pozrieť aj tu naživo. Som hrdý, kam sa tento projekt dostal," povedal Juniorovi na pódiu Hvižďák.
Vo videoklipe k titulnej skladbe projektu Korene účinkujú aj známi herci staršej generácie. Dvaja z nich prišli predstavenie projektu svojou účasťou podporiť aj do Východnej. Jedným z nich je herec a riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre Ján Greššo.
"FS Zemplín je úžasný súbor, kde sú úžasné tanečníčky, tanečníci, speváčky, speváci a majú za sebou fantastického šéfa, ktorý vychoval celý rad uznávaných tanečníkov, muzikantov, choreografov a pedagógov. Jedným z nich je aj náš fantastický Kristián Dufinec, ktorý tento projekt dal dokopy, a je to aj úžasný človek, ktorý má pred sebou fantastickú budúcnosť ako choreograf," nešetril Greššo chválou na adresu hlavných protagonistov projektu Korene, ktorého spomínaná titulná skladba má za tri roky od premiéry už takmer šesť miliónov prehratí na Youtube a ďalší milión na Spotify. Druhým z hercov vo videoklipe, ktorý si prišiel pozrieť vystúpenie vo Východnej, je Alfréd Swan.
Remixom od Roberta Buriana chcú folklór priblížiť mladým
Skupina Iconito ešte pred začiatkom leta pripravila originálne prekvapenie, ktorým chce okrem fanúšikov projektu Korene osloviť aj mladú generáciu so záujmom o folklór a jeho fúzie s modernou hudbou. Skladba Není také poléčko tak dostala okrem videoklipu zachytávajúceho premiérové koncerty aj špeciálny tanečný remix od Roberta Buriana.
"Už dlhšie sme zvažovali spoluprácu a Robo mal záujem o to, aby mala skladba v sebe ľudovosť. Vyšlo to práve na pieseň Není také poléčko, ktorá sa teší obľube najmä u nás v kapele a v súbore Zemplín. Slovo dalo slovo a sme veľmi vďační, že je táto verzia dostupná na hudobných streamovacích platformách," uzatvára Kristián Dufinec.
Krátka história a koncept projektu Korene:
- Titulná pieseň Korene vyšla v máji 2021 a spolu s videoklipom má veľký divácky úspech. Vizuál zobrazuje príbeh šiestich regiónov Slovenska a šiestich hlavných postáv. Vyvrcholením klipu je stretnutie hlavných hrdinov pod Tatrami a ich premena na ich staršiu alternáciu. Vo videoklipe sa objavujú slovenské herecké ikony Ján Greššo, Marián Slovák, Ľubomír Paulovič, Vladimír Jedľovský, Alfréd Swan a František Kovár.
- Multižánrové edukatívne predstavenie o slovenskom folklóre, ktorý je však synkreticky zapracovaný do úplne nového šatu a modernej podoby. Okrem nosných veľkých koncertov budú Korene pokračovať ako turné po krajských mestách Slovenska, kde sa budú snažiť odprezentovať vystúpenie nielen širokej verejnosti, ale rovnako tak školám v podobe výchovných koncertov.
- CD Korene predstavuje soundtrack z predstavenia projektu Korene. Spolu obsahuje 29 piesní vrátane titulnej skladby a ďalších siedmich videosinglov, ktorými sú ľudové piesne v moderných úpravách. Šesť z nich reprezentuje vždy jeden región Slovenska, siedmy klip spája všetky príbehy.
- Filmový dokument vzniká postupne počas turné.
Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Jana Trellová z Krea Production. Správu sme upravili.