Prešovská skupina Hrdza pôsobí na scéne world music od roku 1999. Ich prevažne autorské piesne z dielne Slavomíra Gibartiho prepájajú históriu so súčasnosťou a stavajú na základoch slovenskej a slovanskej folklórnej tradície, ktorú umocňujú silné hlasy speváčok Susanny Jara a Lucie Gibarti.
Album 22 predstavuje nové verzie piesní Dumy, Chodia kone a Mám ja orech z debutového albumu Muzička a viac, či menej zmenené a novonahraté verzie piesní Pod božími oknami, Poňižej Keľemeša, Taká sa mi páči, Rozmarín, Jedno leto, Chvastúňska a Stískaj, bozkaj, miluj ma. Nové verzie niektorých skladieb vznikli aj preto, že albumy Pod božími oknami a Hajnajnanyja už nie sú v predaji a album Pod božími oknami nie je momentálne k dispozícii ani v digitálnych obchodoch.
"Piesne Dumy a Chodia kone na úplnom začiatku rozhodli o smerovaní kapely. Naša prvá speváčka Jarka Sisáková mi ich zaspievala a pevne trvala na tom, aby som ich upravil a zaradil do repertoáru. Bola veľmi neústupná, a preto sme to urobili. Vtedy sme si mysleli, že sú to ruské ľudové piesne. Až po mnohých rokoch som zistil, že sme sa mýlili, a že sú to autorské piesne, ktoré napísal Julij Čersanovič Kim, ruský bard, skladateľ a básnik," povedal o začiatkoch skupiny Slavo Gibarti.
Nový album nahrávala Hrdza pod vedením Slavomíra Gibartiho (autor piesní, spevák a multiinštrumentalista) so speváčkami Susannou Jara a Luciou Gibarti a hudobníkmi Dominik Maniak (husle), Ľubo Šamo (husle), Matej Palidrab (akordeón), Pavol Boleš (basová gitara) Marek Szarvaš (bicie nástroje) a Mykhaylo Zakhariya (cimbal). Okrem členov skupiny na nahrávkach účinkujú aj špičkoví hostia: Štefan Štec (spev), Gabriel Silvay (fujara a šesťdierová píšťalka), Marek Pastírik (kaval a gajdy) a ďalší.
Posledná pieseň nového albumu Veru mi je dobre bola upravená pre nový videoklip, ktorý režíroval Michal "Kunes" Kováč. Jeho príbeh sa odohráva v povojnovom období na slovensko-poľskom pohraničí, kde chudobné pomery prinútili ľudí pašovať kone z Poľska na naše územie. "Príbeh do videoklipu som napísal z osobných dôvodov, najmä kvôli tomu, že moji predkovia pochádzajú z Litmanovej, a môj dedo sám pašoval kone z Poľska. Spojenie s ľudovou piesňou trávnicou, mi je v tomto prípade veľmi blízke. Moja babka každé leto pri hrabaní trávy spievala trávnice. Nakrúcali sme ho v dubovom pralese v Čergove a na pastvinách v jeho okolí," povedal o vzniku klipu jeho tvorca Michal Kunes Kováč.
22. narodeniny bude Hrdza oslavovať 16. septembra v prešovskej Záhrade umenia. Na narodeninovom koncerte zahrá naživo celý album 22 a predstaví aj novinky. Okrem kompletnej súčasnej zostavy skupiny sa na pódiu predstavia aj hostia: Štefan Štec, spevácka skupina Šafolka, Dominika Šuťáková (spev), Gabi Silvay (fujara, píšťalky, husle), Mykhaylo Zakhariya (cimbal), Marek Pastirik (kaval, duduk, gajdy). Mnohé skladby si tak návštevníci budú môcť vychutnať v neopakovateľnej podobe.
Najúspešnejší album skupiny Neskrotený (2018) dosiahol v apríli 2019 štvrté miesto v prestížnom medzinárodnom rebríčku World Music Charts Europe (WMCE). V rebríčku, kde redaktori 42 rozhlasových staníc z 24 krajín Európy hodnotia aktuálne albumy z celého sveta je to od jeho vzniku v roku 1991 historicky najvyššie miesto získané slovenskou skupinou. Pieseň aj video Štefan, sa v marci 2019 vyšplhali na vrchol rebríčka World Music Charts stránky Ethnocloud. Video Štefan, zverejnené súčasne s albumom Neskrotený, sa stalo najsledovanejším klipom kapely Hrdza a pravdepodobne aj najsledovanejším slovenským videom v zahraničí. V júli tohto roka presiahlo hranicu 25 miliónov vzhliadnutí.
Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Rado Messa z agentúry Pro:messa.
Súvisiaci interpreti: Hrdza