Slovenský dídžejský projekt Malalata si už zahral na najväčších domácich a českých festivaloch, v európskych kluboch, ale i na jednom pódiu s aktuálnymi hviezdami electro swingu Parov Stelar Band. Momentálne sa Roman Lalík a Jakub Kmošena pripravujú na dvojtýždňové turné po Amerike a Mexiku.

Mladí Púchovčania vystupujúci pod spoločným názvom Malalata alebo aj Malalata Sound System sú známi najmä pre svoje jedinečné vystúpenia plné temperamentnej hudby Balkánu, mexickej cumbie, karibského reggae a moderného electro swingu. Za sebou majú napríklad hranie na prvej bratislavskej akcii Swing Time v KC Dunaj alebo predskakovanie na koncertoch DJa Kormaca, Nneky či spomínanej rakúskej kapely Parov Stelar Band.

Toto leto sa predstavili aj na Pohode, Grape a naposledy ste ich mohli vidieť v sobotu v noci na Uprisingu.
 Svoju show v poslednom čase obohacujú aj o prvky koncertu, zároveň sa čoraz viac presadzujú aj v zahraničí. O ich pripravovanom americkom turné sa viac dočítate v rozhovore, ktorý exkluzívne pre Hudba.sk poskytla Ivana Drábová.

Ako projekt fungujete už 5 rokov. Čo všetko ste za toto obdobie stihli? 

Za najväčší úspech považujeme, že sa chalani z malého mesta dostali na významné slovenské a české festivaly, do klubov s úžasnou tradíciou a dobrým menom, ale tiež to, že sa "ako doma" cítime v mestách ako Praha, Brno, Berlín, Viedeň, Budapešť či Krakov a Varšava.

Od klubov sa vám teda podarilo dostať až na veľké pódia festivalov. V čom cíti DJ najväčší rozdiel?

Festivaly a kluby majú absolútne odlišnú energiu. Zvuk, veľkosť pódia a v neposlednej rade tiež množstvo ľudí pod pódiom. Pre nás je najdôležitejšie komunikovať s ľuďmi, čo je na festivaloch strašne ťažké. Myslíme, že vďaka saxofonistovi, speváčke, ale tiež našim častým výjazdom na parket sa nám to aspoň trochu podarilo (smiech).

Na festivale Pohoda ste predviedli show spolu so saxofonistom. Aké možnosti prináša spojenie DJs a živej hudby?


My ako dídžeji "len" púšťame našu obľúbenú hudbu. Spolupráca s talentovanými muzikantmi, ako Mikuláš Pejcha alebo Simona Hulejová však posúva celé vystúpenie o level vyššie. Hoci to tak nevyzerá, vždy to je improvizácia a všetci sa pri tom strašne bavíme. A snáď aj ľudia na parkete.


Často hrávate v zahraničí. Pociťujete nejaké zásadné rozdiely?

Publikum je všade trochu iné, ale my sme si vždy išli našou vlastnou cestou, a to prekvapivo funguje.

Najbližšie vás čaká turné po Amerike. Ako ste sa k tomu dostali?

Do Ameriky sme sa chystali už dlho, ale skôr nasávať atmosféru a nové skúsenosti. S vystúpeniami nám však pomohli naši známi z komunity miestnych hudobníkov. Obrovská vďaka patrí napríklad Blackymu, ktorý je jedným z najväčších "balkanizátorov" v Južnej Amerike.

Takže balkánska hudba má zázemie i v týchto končinách?

Rozhodne má! V Mexiku rovnako ako v Rakúsko-Uhorsku vládli Habsburgovci a keďže obe monarchie spolupracovali, do Mexika sa zázrakom dostala v 19. storočí aj vojenská dychová hudba z nášho územia a Balkánu. Preto je dnes Mexiko povinná zastávka väčšiny známych balkánskych kapiel. Znie to bláznivo, ale je to tak.

Kde a kedy presne sa objavíte?

Začíname v prvom septembrovom týždni v Mexico City pre Španielsky kultúrny inštitút, nasleduje Tijuana, odkiaľ pokračujeme ďalší týždeň do Los Angeles. Našu cestu ukončíme 11. septembra na Manhattane v New Yorku.

Čo všetko očakávate od takejto party v Amerike? Tešíte sa na niečo špeciálne? Predsa len, bude to asi  odlišné ako hrať u nás doma.

Tešíme sa na množstvo novej inšpirácie a zaujímavých ľudí, ale keď máme byť úprimní, najviac sa nevieme dočkať roadtripu po pobreží Pacifiku a kvantá pravých nachos a litre Tequily.

Pripravila si slovenská Malalata na Američanov niečo naozaj špeciálne?

Myslíš napríklad zásoby dedovej slivovice alebo tak? (smiech) V tom prípade určite áno a omnoho viac.


Autorka: Ivana Drábová
Foto: archív Malalata

Súvisiaci interpreti: Malalata Soundsystem