Aaliyah - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Aaliyah
Krajina:
USA

Biografia:

Narodila sa 16. januára 1979 v New Yorku ako Aaliyah Dana Houghton. Spevu sa začala venovať už ako dieťa. Keď mala Aaliyah 11 rokov, objavila sa v show Star Search. Už vtedy zaujala vďaka svojmu výnimočnému hlasu. V Detroite spoznala speváka R. Kellyho, ktorý jej pomohol s prvým albumom Age Ain´t Nothing But A Number(1994), ktorý sa stal platinovým.
Pod názvom One In A Milion (1996) vyšiel jej v poradí druhý album, na ktorom spolupracovala s Timbalandom a Missy Elliott. Tento album spravil z Aaliyah doslova hviezdu.
K pesničke Are You That Somebody z filmu Doctor Dolittle natočila v roku 1998 videoklip.
Ten zaujal producenta Jeola Silvera natoľko, že jej ponúkol úlohu vo filme Romeo Must Die.
Vďaka tejto úlohe sa začala Aaliyah celkom sľubne rozbiehať aj herecká kariéra o čom nepochybne svedčí nominácia na MTV Movie Awards za najlepší ženský herecký výkon.
Aaliyah však nezanevrela ani na hudbu. V roku 2001 totiž vydala svoj tretí album pod názvom Aaliyah. Len v USA sa z neho predalo vyše 15 miliónov kusov.
Získala rolu v 2. a 3. časti trilógie Matrix, no premiéry sa žiaľ už nedočkala. 21. augusta 2001 totiž tragicky zahynula pri páde lietadla na Bahamách, odkiaľ sa vracala z nakrúcania videoklipu Rock the Boat. Táto tragická udalosť ukončila jej život v 22. roku jej života.
Po smrti vyšli ešte dve výberovky I Care 4 U (2002), Ultimate Aaliyah (2005).

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu