ABBA - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
ABBA
Roky činnosti:
70's,80's
Žánre:
Pop rock, Synthpop, Glam rock 
Krajina:
Švédsko
Web:
http://www.abbasite.com// 
Zoznam členov:

Agnetha Fältskog
Björn Ulvaeus
Benny Andersson
Anni-Frid Lyngstad 

Biografia:

Švédsku skupinu ABBA založili v roku 1972 jej štyria členovia Agnetha Faltskog, Bjôrn Ulvaeus, Benny Andersson a Anni-Frid Lyngstad známa pod prezývkou Frida.

Títo štyria hudobníci založili skupinu s názvom Bjôrn, Benny, Agnetha And Frida. Prvý spoločný singel nahrali v roku 1972,bola to skladba People Need Love, ktorá vyšla v roku 1973 na albume Ring Ring.
Názov skupiny bol zdĺhavý a ťažko zapamätateľný, preto ho upravili spojením začiatočných písmen na ABBA.

Skupina sa zúčastnila na Veľkej cene Eurovízie, ktorá sa konala 6.4. 1974. Vyhrala ju s piesňou Waterloo.

Druhý album vydáva ABBA v roku 1974 pod názvom Waterloo. Okrem titulnej skladby sa z albumu presadili hity ako Hasta Maňana, či Honey, Honey.

Do povedomia celého sveta sa dostali v roku 1975, kedy vydali album pod názvom ABBA. Z neho skupina vypúšťala do éteru rádií jeden hit za druhým: Mamma Mia, So Long, Hey, Hey, Helen, či megahit Dancing Queen, ktorý pozná aj dnešná mladá generácia. No skôr asi z coververzií, o ktoré sa postarali mnohé teenegerské kapely (napr. A-TEENS).

V tom istom roku začala skupina používať logo, v ktorom bolo teraz už dobre známe obrátené druhé B naopak.
Ďalší album vyšiel skupine v roku 1976, a to pod názvom Arrival. Najznámejšia z neho je skladba Money, Money, Money.

Okrem čisto hudobnej kariéry ABBA zaujala aj inak. V roku 1977 sa predstavila filmom ABBA: The Movie, ktorý detailne datuje megaúspešné turné po Austrálií z roku 1977. Taktiež muzikálom The Girl With Golden Hair.
V tom istom roku vydali album s opäť jednoduchým názvom The Album. Obsahuje hity ako The Name Of The Game, Take A Chance On Me a Thank You For The Music.
Po tomto vyčerpávajúcom období sa v tlači objavili správy o pauze.

Na hudobnú scénu sa vrátili v roku 1977 vďaka albumu Voulez – Vous, ktorý obsahoval ako Chiquitita, Angeleys, či titulná skladba Voulez – Vous.
V roku 1980 sa na pultoch objavil album s názvom Super Trouper. Na ňom sa prezentovali ako vyzretá dospelá skupina.

Posledným albumom tejto úžasnej kapely bol práve The Visitors. Vyšiel v roku 1981. Bol charakteristický tým, že sa niesol v pochmúrnom duchu.

Kvôli nezhodám a vyčerpanosti z posledných rokov, kapela skončila svoju činnosť ako štvorica a každý sa začal venovať svojej sólovej kariére. V súčasnosti sa však objavil v muzikály Mamma Mia!

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu