Ali Ibn Rachid - profil

Zmeniť informácie

Interpret je registrovaným členom, informácie môže meniť len užívateľ registrovaný ako Makak.

Názov interpreta:
Ali Ibn Rachid
Roky činnosti:
90's,00's
Žánre:
Alternative rock 
Krajina:
Slovensko
Mesto:
Prešov
Zoznam členov:

Ľubo Burgr - syntiak, spev
Dano Hurtuk - gitara, spev
Jančo Višnovský - basa,sax, spev
Vlado Šipoš - bembny 

Biografia:

ALI IBN RACHID

Ak sa v 80. rokoch za hudobnú alternatívu pokladalo všetko, čo sa vymykalo akémukoľvek štýlovo-žánrovému uchopeniu, potom bezpochyby k tým najpodivnejším zoskupeniam na Slovensku patrila pôvodne prešovská skupina ALI IBN RACHID. Vznikla roku 1985 z iniciatívy dvoch absolventov konzervatória v Košiciach, huslistu Ľubomíra Burgra a kontrabasistu Martina Marinčáka. Znechutení atmosférou „vážnohudobného“ školstva začali sa venovať opaku drilovania – freejazzovým experimentom. Burgr však postupne od akýchkoľvek jazzových idiómov upúšťal. Začal sa totiž stretávať s inými hudobníkmi. Ich recesistický životný štýl mu však dodal chuť tvoriť niečo iné.
Ľubomír Burgr s gitaristom Danom Hurtukom, saxofonistom Janom Višňovským a bubeníkom Vladom Šipošom objavovali nové hudobné svety – českú a moravskú undergroundovú scénu, ale aj skladby I. Xenakisa, F. Zappu, J. Calea alebo aj skupín King Crimson a The Residents. Svoje však zohralo aj čaro načúvania rozhlasu Slobodná Európa, ktoré bolo v tom čase „obohatené“ o piskľavé zvuky rušičiek ŠtB...
Zvuk kapely sa navyše obohatil o šikovných dychárov Štefana Tkáča – klarinet, saxofón a Jozefa Mička – pozauna. Ľubo Burgr tak mohol čoraz viac experimentovať so syntetizátorom, ale najmä s hudobnoalternatívnymi možnosťami, ktoré vtedajšia šesťčlenná zostava Ali Ibn Rachid poskytovala.


1. CD
Ali ibn Rachid
Rok vydania: 1992
Vydavateľ: ZOON Records ( TLIS004CD )

Výsledkom takmer päťročného cizelovania repertoáru je prvý album, ktorý roku 1992 vydal Miloš Spišák vo svojom novozaloženom, v danom období vlastne jedinom fungujúcom nezávislom vydavateľstve vydávajúcom slovenskú alternatívnu hudbu Zoon records.
Tento osobitý, dnes už raritný opus sa radí na Slovensku k aranžérsky najbohatším albumom. Tucet transžánrovo rozmanitých, vzájomne kontrastných piesní a skladieb sa nesie v atmosfére ťažko opísateľných nálad.
Atypický obal platne tvorí len fotografická momentka z hokejového zápasu ČSFR – Švédsko bez akéhokoľvek nápisu. Skupina po vydaní platne koncertovala už len sporadicky.


2. CD
Ali ibn Rachid
Rok vydania: 1997
Vydavateľ: Gregor Agency Records ( GR00092311 )

V roku 1997 vyšiel druhý album Ali Ibn Rachid, v malom vydavateľstve Gregor Agency Records. Tiež nemal názov, prezývaný je „cyklistický“ (podľa titulnej fotky). Burgr sa v ňom chcel upriamiť len na tvar jednoduchej piesne, čo ostatných členov veľmi nenadchlo. Ľuba Burgra však podporil klavírista a jeden z najvýraznejších súčasných skladateľov na Slovensku Peter Zagar. Využitím princípu „menej je niekedy viac“, sa im podarilo vytvoriť piesne, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo tu v minulej dekáde vzniklo. Celý druhý album Ali Ibn Rachid, so starodávnou fotkou usmievavých cyklistiek na obale, sa vyznačuje na naše pomery vzácnou rovnováhou hudby a „prežitkov udalostí“ (ako zvykne Ľubo Burgr hovorievať svojim textom). Na nahrávkach ešte ochotne participovali Višňovský, Šipoš aj Hurtuk, toho však na vystúpeniach nahradil už flexibilný multižánrový gitarista Daniel Salontay. Skupina načas obnovila svoj koncertný život – vystupovala v rôznych slovenských kluboch, na trenčianskom festivale Pohoda alebo aj v Prahe, no po definitívnom odchode Vladimíra Šipoša a zaneprázdneného Petra Zagara, ktorého občas zastupoval všadeprítomný Martin Burlas, znovu prerušuje na neodhadnuteľný čas svoju činnosť.


Ali ibn Rachid sa vracia ( 20.6.2008 )

Dnes je každý pomaly legendou, no len máloktorí si toto označenie skutočne zaslúžia. Slovenskej alternatívnej skupine Ali ibn Rachid, ktorá 20.6.2008 odohrla v bratislavskom Nultom priestore A4 svoj comebackový koncert, nálepka legendy pristane.
Skupina, vedená hercom a hudobníkom Ľubom Burgrom, odohrala jediný koncert v pôvodnej zostave. Naposledy tak vystupovala na začiatku deväťdesiatych rokov. „Takto sme hrali ešte v roku 1990. Potom sme v oklieštenej zostave vystúpili v roku 1995 v Stoke,“ spomína Burgr. Opäť po rokoch dostal chuť oprášiť svoju pôvodnú skupinu, ktorej bývalí členovia boli rozlietaní po celom svete.
„Chcel som urobiť nové pesničky, ale bez tejto kapely to nešlo. Niečo som zložil, ale nemohol som s tým pohnúť ďalej. “ Skupina odohrala pesničky z oboch albumov, ktoré doteraz vydala.

Ali ibn Rachid si svoj comeback zaslúži, predovšetkým vďaka vernosti fanúšikov, ktorí neustále zháňali a počúvali jej bizarné albumy, aj keď skupina bola dlhé roky mŕtva, nefunkčná.
„...Dostali sme ponuku natočiť nový album a máme už aj ponuky na koncerty. Ak kapela zahrá dobre, tak budeme pokračovať. Oprášime ďalšie staré veci a k nim pridáme nejaké nové, tak by mohol vzniknúť ďalší album. Uvidíme. Môžem len povedať, že ma to baví, dokonca som oprášil svoj starý nástroj - syntiak!“


„Zatiaľ čo väčšina ľudí poskakovala niekde na zlatých pieskoch, ja som si skočila do A4 na trochu zatuchnutej avantgardy. Menovite na zoskupenie okolo Ľuba Burgra pod názvom Ali ibn Rachid...odznelo viacero hitov, a publikum, rozdelené na Ľ-tábor:stojaci, mierne sa pohupujúci v rytme hudby a P-tábor:sediaci so stálym úsmevom na perách(nevylučujem, že aj Ľ-tábor sa usmieval), veľmi dobre reagovalo na každú ďalšiu a ďalšiu skladbu, až sa mu podarilo vytlieskať nielenže prídavok či dva ale aj "vôbec nenacvičenú pieseň" ....krásny kultúrny večer:) “


3. CD
Ali ibn Rachid - DANCING
Rok vydania: 2009
Vydavateľ: Azyl Music ( R266 0008-2-131 )

„Do katalógu vydavateľstva Azyl Music pribudne v najbližších dňoch až sedem nových albumov, pod ktorými je podpísaných niekoľko zvučných mien z domácej nezávislej scény. Všetkých sedem bude pokrstených v sobotu 23. mája 2009 v A4 – nultom priestore. Päť noviniek sa bude krstiť naživo v spojení s koncertom. Na pódiu sa prestriedajú skupiny Ali Ibn Rachid, Home Made Mutant a Bezmocná hŕstka. “

Použité zdroje: Július Fujak,SME, mončičis blog, Azyl Music

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu