Arakain - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Arakain
Roky činnosti:
80's,90's,00's
Žánre:
Heavy metal 
Krajina:
Česká republika
Web:
http://www.arakain.eu// 
Zoznam členov:

Honza Toužimský, spev
Jirka Urban, gitara
Marek Mach, gitara
Zdeněk Kub, basa
Lukáš Doksanský, bicie 

Biografia:

Arakain je názov českej heavy metalovej skupiny, ktorú v roku 1982 založili Aleš Brichta, Jiří Urban a Miroslav Nedvěd. Táto trojica bola mnohokrát doplnená o nových členov a dokonca aj keď to vyzeralo tak, že zakladajúci členovia sú stabilní, nebolo to tak. Kapela vo svojich začiatkoch bola čiste nekomerčná. Záujem o ňu nejavili rádiá ani vydavateľstvá. Mierny zlom nastal v roku 1986, kedy nahrali svoj prvý singel Gladiátor/Excalibur. Na ďalší si museli počkať až do roku 1989. V roku 1990 vyšiel kapele prvý vytúžený album, ktorý niesol názov Thrash The Thrash. Predalo sa z neho 120 tisíc nosičov, čo je zároveň aj doterajším rekordom kapely. Od tohto album zaviedla skupina tradíciu, a to vydávať albumy každoročne. Jeden z najzásadnejších albumov vo svojej kariére vydali v roku 1998. Dostal názov Apage Satanas a získal mnoho ocenení a umiestnení v rôznych albumových a singlových rebríčkoch.V roku 2002 vydala kapela album Archeology, ktorý vyšiel pri príležitosti 20. výročia existencie a obsahoval skladby, ktoré doposiaľ nevyšili na žiadnom nosiči. V tomto období nastal v zostave kapely výrazný zlom. Spevák Aleš Brichta opustil kapelu a vydal sa na svoju sólo dráhu. Na jeho miesto kapela prijala Petra Kolářa, s ktorým nahrali album Metalmorfoza, za ktorý získali zlatú platňu. Kolářovi však rastúca sláva stúpla do hlavy a v roku 2005 sa taktiež vydal na sólo dráhu. Jeho náhradníkom sa stal Jan Toužimský. Pri príležitosti 25. výročia sa kapela vydala na česko-slovenské turné, ktorého dvoj a pol hodinové koncertné vystúpenie mapovalo celú tvorbu kapely. Vystúpenie na Zimnom štadióne Slavie v Edene bol zaznamenaný na DVD nosiči, za ktorý kapela získala cenu Najpredávanejšie sa hudobné video DVD a VHS.V roku 2008 bola kapela uvedená do Retro Music Hall medzi legendy českej rockovej scény.

Zlatú dosku získal i nasledujúci album Warning!. Novinkou je i výmena na poste bubeníka, za bicie si sadol Lukáš "Doxa" Doksanský. Na jar 2009 vychádza kapele nový album Restart, ktoré kapela podporila česko-slovenským turné.

V marci 2011 vyšiel Arakainu nový štúdiový album, ktorý dostla názov Homo Sapiens..? K tomuto albumu precestovala kapela na turné cca 30 miest, bolo to ich najdlhšie trvajúce turné v histórii (3 mesiace).

Rok 2012 je jubilejný, kapela oslavuje 30 rokov existencie, pri tejto príležitosti odohrá XXX Best of Tour 2012, na ktorom sa zúčastní aj bývalá speváčka Arakainu Lucie Bílá.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu