Björk - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Björk
Roky činnosti:
90's,00's
Žánre:
Pop, Ambient 
Krajina:
Island
Web:
http://bjork.com/ 

Biografia:

Svoju hudobnú kariéru odštartovala už ako dieťa. Prešla si hodinami klavíru, bola členkou dievčenskej punk – rockovej kapely Spit and Shot, v roku 1981 založila ďalšiu kapelu Jam-80. Neskôr to bola kapela KUKL, s ktorou vydala dva albumy Holiday in Europe z roku 1976 a The Eye z roku 1984. O dva roky nato bola členkou zoskupenia The Sugarcubes. Prvý album kapely vyšiel v roku 1988, dosiahol medzinárodný úspech.

V roku 1992 sa však táto formácia rozpadla a Björk začala rozbiehať svoju sólo kariéru. Debutový album dostal jednoduchý názov Debut, na hudobných pultoch sa objavil v roku 1993. Album zožal veľký úspech, dokonca za neho získala aj ceny Brit Awards.

Dva roky od debutového albumu vyšiel ďalší s názvom Post, ktorý za svojím predchodcom nezaostával. O rok nato uzrel svetlo sveta tretí album Hemogenic. Bol to jej najexperimentálnejší a naj extrovertnejší album.

Ďalší album Vespertine z roku 2001 sa niesol v duchu jemných citlivých vokálov a melódiou sláčikových tónov komorného orchestra.

Piaty album Medúlla sa vyznačoval množstvom hostí. Zaujímavé bolo spojenie eskymáckej speváčky s hip-hopom, rockom či beatboxom.

Zatiaľ posledný album Volta. Vyznačuje sa odľahčenou formou a návratom k hudobným začiatkom.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu