V bratislavskej Galérii Umelka vystúpi Adela Mede. Koncert, ktorý sa uskutoční v sobotu 2. marca o 17:00, je sprievodným podujatím výstavy maďarsko-slovenských susedov Silentium - čas pre ticho. Svoju tvorbu na nej prezentujú členovia Spolku maďarských tvorivých umelcov na Slovensku – MAMSzE. "Demonštrujú potrebu vnútorného stíšenia sa, potrebu hľadať či nájsť čas pre tiché hĺbanie, pre stretnutia samého so sebou," približuje galéria výstavu, ktorá potrvá do 3. marca.

Adela Mede je slovensko-maďarská hudobníčka, skúmajúca vzťah hlasu s technológiou a terénnymi nahrávkami. Spieva v troch jazykoch – slovensky, maďarsky a anglicky. "Intímne ambientné výpovede so spirituálnym rozmerom sprevádza experimentálna elektronika s množstvom vplyvov, od minimalizmu po folklór," uvádza galéria.

Adela Mede študovala populárnu hudbu na Goldsmiths University a jej debutový album Szabadság vyšiel 25. februára 2022. Na jar v tom roku absolvovala európske turné s Claire Rousay aj niekoľko koncertov po Slovensku. V novembri minulého roka vydala druhý album Ne Lépj a Virágra.

Prečítajte si rozhovor: Adela Mede: Nechcem prispievať k hnevu a nenávisti vo svete

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Kráľovská mincovňa vytvorila mincu s podobizňou Georgea Michaela. Minca je súčasťou série Royal Mint's Music Legends, ktorá pripomína ikonických britských interpretov vytvorením mince na ich počesť. Dizajnérka mince, Sandra Deiana, o nej hovorí, že "zachytáva jecho charizmatický výraz. Najmä som myslela na jeho ikonické slnečné okuliare." V spracovaní použila kombiníciu čiernej a červenej farby, čím odkazuje na farby typické počas celej hudobníkovej kariéry. Do tejto série sa už dostali aj Elton John a David Bowie.

Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)

V rodnom meste lídra Motörhead bude stáť jeho socha. Podobizeň legendárneho hudobníka Lemmyho bude mať až 2,2 metra. Umiestnená bude v meste Staffordshire, odkiaľ frontman Motörhead pochádzal. Sochu vyrobí zo stafordšírskej hliny miestny sochár Andy Edwards. Edwards tiež navrhol sochu The Beatles na liverpoolskom Pier Head. Stáť bude priamo pred ikonickou a historickou radnicou a jej slávnym Zlatým anjelom.

Jednu sochu už zosnulý hudobník má. Pamätník v životnej veľkosti stojí pred hudobníkovým obľúbeným podnikom Rainbow Bar & Grill v kalifornskom meste West Hollywood. O jej vzniku bol natočený aj dokument Live To Win: The Statue Of Lemmy Kilmister.

Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)

Genius Locci odohrá bezplatný koncert v Slovenskom rozhlase. Skupina vystúpi v utorok 27. februára o 20:00 v rámci programu Pohoda_FM Live, ktorý je dlhoročnou súčasťou vysielania Rádia_FM. Živé koncerty slovenských a českých kapiel prináša raz za mesiac okrem letných prázdnin. Okrem počúvania pri rozhlasových prijímačoch môžu záujemcovia navštíviť koncert aj naživo. Uskutoční sa v komornom Štúdiu č. 5 v Slovenskom rozhlase a vstup je zdarma.

Genius Locci je bratislavská kapela pôsobiaca na scéne od roku 2013. Hrá vlastnú autorskú tvorbu v angličtine, pričom žánrovo sa radí do indie folku a popu. Kapela bola v roku 2014 v rámci hudobných ocenení Radio_Head Awards nominovaná na cenu Objav roka a v roku 2016 v kategórii Debut roka. Aktuálne má novinku v podobe druhého albumu s názvom Shifted, ktorý vyšiel v novembri 2023.

Text: Hudba.sk (zdroj: Filip Púchovský, RTVS)

Enrique Iglesias sa spojil s country speváčkou Mirandou Lambert. Kráľ latinopopu a hviezda country našli prienik v romantickej skladbe Space in My Heart. Milostná pieseň je tretím singlom z Iglesiasovho pripravovaného albumu Final Vol. 2, ktorý vychádza 29. marca. Enrique Iglesias nedávno oznámil, že by malo ísť o jeho posledný album.

"Pracoval som na tomto albume už veľa rokov. A pre mňa to bolo vždy tak, ako som povedal, môj posledný album... toto je ono. Nemyslím si - nie, ja viem , už nebudem robiť žiadne albumy."

Text: Hudba.sk

Beyoncé zverejnila a capella a inštrumentálnu verziu skladby Texas Hold ´Em. Speváčka ich zdieľala na streamovcích platformách na Valentína. "Šťastného Valentína, posielam vám veľa lásky," pripísala Beyoncé k zverejneným novinkám. Kým v prvej žiari silný vokál populárnej speváčky, v druhej vyniká banjo Rhiannona Giddensa a organ Raphaela Saadiqa.

Skladba Texas Hold 'Em spolu s novinkou 16 Carriages, ktoré Beyoncé vydala počas Super Bowlu, slúžia ako prvé ochutnávky pripravovanej nahrávky Act II, ktorá vyjde 29. marca ako pokračovanie albumu Renaissance z roku 2022.

Tip: Beyoncé si na Super Bowle uchmatla pozornosť reklamou. Využila ju ma ohlásenie country albumu

Text: Hudba.sk (zdroj: Billboard.com)

Miley Cyrus zverejnila video zo svojho vystúpenia na Grammy. Speváčka naživo zaspievala svoj vlaňajší megahit Flowers, za ktorý počas galavečera získala dve ceny v kategóriách Najlepší popový sólový výkon a Nahrávka roka.

Viac o Grammy 2024

Text: Hudba.sk

Rocková legenda AC/DC vystúpi v lete na Slovensku. Potvrdila to dnes ráno vo vysielaní Fun rádia Erika Barkolová, hovorkyňa agentúry Silvi Production, ktorá organizuje aj festival Lovestream. Koncert sa uskutoční 21. júla na rovnakom mieste ako vlaňajší druhý ročník festivalu – na Starom letisku vo Vajnoroch. Podľa júlového dátumu pôjde o samostatné podujatie, nie súčasť festivalu, ktorého prvý ročník sa konal v júni 2022 a druhý v auguste 2023. Predaj vstupeniek sa začne v piatok 16. februára.

1AC/DC sa do Európy vrátia po ôsmich rokoch v rámci turné k albumu Power Up, ktorý vyšiel v roku 2020. Celkovo odohrajú 21 koncertov v desiatich európskych krajinách. Skupina je na scéne už viac ako 50 rokov, v Bratislave vystúpi v zložení Brian Johnson (spev), Angus Young (sólová gitara), Stevie Young (rytmická gitara), Matt Laug (bicie) a Chris Chaney (basgitara), ktorý v zostave nahradí Cliffa Williamsa. Ten nedávno ohlásil svoj odchod do dôchodku.

Text: Hudba.sk (zdroj: Sme.sk, Hitky.sk)

Basgitarista Derrick McIntyre zomrel pri dopravnej nehode. Správu o tragickej smrti hudobníka, ktorý bol účastníkom hromadnej dopravnej nehody, oznámila hudobníkova rodina. "Náš otec, Derrick McIntyre, bol hrdý otec, manžel, brat, syn, strýko, starý otec a priateľ. Mal vášeň pre hudbu, väčšinu svojho života hral na basgitaru a požehnal skladby s jeho groovy basovou linkou pre ľudí ako Jamiroquai, Roy Ayers, Beverley Knight a mnoho ďalších."

Hold zosnulému basgitaristovi, ktorý s Jamiroquai nahrával album Dynamite, vzdal na sociálnej sieti aj frontman skupiny Jay Kay. "S veľkým zármutkom počujem smutnú správu o úmrtí Derricka McIntyra. Bola radosť s ním pracovať a bol to mimoriadne talentovaný hudobník."

Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)

Zomrel Henry Fambrough, posledný pôvodný člen The Spinners. Spevák skonal pokojne v stredu prirodzenou smrťou vo svojom dome v štáte Virgínia. Skupinu vlani v novembri uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy. Spolu s Fambroughom boli do nej uvedení John Edwards, Billy Henderson, Pervis Jackson, Bobby Smith a Philippé Wynne.

Formácia, preslávená hitmi ako It's a Shame, Could It Be I'm Falling in Love či The Rubberband Man, získala v roku 1976 i svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Skupina vydávala svoje nahrávky v hudobnom vydavateľstve Motown Records, ktoré – ako spoločnosť vlastnená Afroameričanmi – zohralo dôležitú úlohu v rasovej integrácii populárnej hudby.

The Spinners neskôr podpísali zmluvu s vydavateľstvom Atlantic. Ich piesne získali celkovo šesť nominácií na ceny Grammy a 18 platinových a zlatých platní. Skupina stále koncertuje, Fambrough bol v nej aktívny do apríla minulého roka.

Zdroj: TASR

Vo veku 88 rokov zomrel japonský dirigent Seidži Ozawa. Oznámil to v piatok jeho manažér s tým, že umelec skonal 6. februára na zlyhanie srdca vo svojom dome v Tokiu a je už aj pochovaný. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Seidži Ozawa sa narodil v roku 1935 v čínskej provincii Mandžusko, ktorá bola vtedy japonskou kolóniou, a hrať na klavír sa začal učiť na základnej škole. Ako tínedžer si však pri hraní ragby zlomil dva prsty a prešiel preto k štúdiu dirigovania. V roku 1959 odišiel do zahraničia, kde sa stretol s najväčšími osobnosťami sveta klasickej hudby. Jedným z nich skladateľ a dirigent Leonard Bernstein, u ktorého sa v sezóne 1961-1962 stal jeho asistentom v Newyorskej filharmónii. Nasledujúci rok ho ďalší významný dirigent Herbert von Karajan prijal ako asistenta v Berlínskej filharmónii.

Ozawa viedol orchestre v Chicagu, Toronte a San Franciscu. Pôsobil tiež 29 rokov ako hudobný riaditeľ Bostonského symfonického orchestra, kde po ňom neskôr pomenovali koncertnú sálu. V roku 2002 z tohto telesa odišiel a stal sa šéfdirigentom Viedenskej štátnej opery, kde pôsobil do roku 2010. Hoci zaznamenal úspešnú kariéru na Západe, nikdy nezabudol na svoje ázijské korene a v roku 1992 založil Festival Seidžiho Ozawu v Macumote (OMF), ktorý je dnes jedným z najprestížnejších podujatí v oblasti klasickej hudby v Japonsku.

Ozawa bol držiteľom mnohých domácich aj medzinárodných ocenení vrátane japonského Radu kultúry, francúzskeho Radu čestnej légie, ruského Radu priateľstva, rakúskeho Čestného odznaku Za vedu a umenie, ako aj cien Emmmy a Grammy.

Zdroj: TASR (AFP)

Hudbu k životopisnému filmu o Amy Winehouse vytvorili Nick Cave a Warren Ellis. "Pre mňa to boli jediní hudobníci, ktorí mohli skomponovať hudbu k Back to Black. V priebehu rokov som počúvala všetko, čo zložili, a túžila som uskutočniť sen o spolupráci. Ich citlivosť, ako aj pochopenie tohto príbehu viedli k hlbokej a dojímavej filmovej hudbe," povedala režisérka očakávaného filmu Sam Taylor-Johnson.

Nick Cave a Warren Ellis sú dlhoroční spolupracovníci a ich spoločná práca v skupine Nick Cave and the Bad Seeds trvá už viac ako 30 rokov. Vytvorili tiež hudbu k filmom ako Vražedný návrh (2005), Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom (2007), Cesta (2009) či Blondýnka (2022).

Biografická dráma Back to Black bude mať britskú premiéru 12. apríla, do slovenských kín sa dostane o mesiac neskôr (16.5.). V úlohe Amy Winehouse sa predstaví mladá herečka Marisa Abela. Film sleduje vzostup britskej umelkyne na pozíciu svetovej hviezdy a jej vzťah s manželom, ako aj jej boj so závislosťou od návykových látok. Speváčka zomrela v júli 2011 vo veku 27 rokov.

Mohlo by vás zaujímať: Marisa Abela ako Amy Winehouse: Pozrite si trailer k pripravovanému životopisnému filmu Back to Black

Zdroj: TASR (podľa správy v denníku The Guardian), Hudba.sk edit