Poznáme víťazov Oscarov. Cenu za najlepšiu pieseň získal hit z indického filmu RRR. 95. ročník udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied pozná svojich víťazov. V kategórii Pôvodná filmová pieseň zvíťazila skladba Naatu Naatu z filmu RRR (Rise Roar Revolt). Skladba, z ktorej sa stal globálny hit, je vôbec prvou indickou filmovou piesňou nominovanou na Oscara. Po januárovom získaní Zlatého glóbusu sa tak skladba dočkala druhého výzhamného ocenenia. Pieseň napísali MM Keeravani a Chandrabose.

V kategórii pôvodná filmová hudba si sošku Oscara odniesol Volker Bertelmann za hudbu k nemeckej vojnovej dráme All Quiet on the Western Front (Na západe nič nové). Víťazstvo prinieslo nemeckému skladateľovi prvého Oscara. 

Zdroj: Oscars.org

Tina oslávila narodeniny novým singlom 11. Po niekoľkých minuloročných spoluprácach ide o jej prvý sólový singel. Novinku zverejnila v sobotu (11.3.), presne v deň svojich 39. narodenín. Na skladbe, ktorú zverejnila spolu s klipom, spolupracovala s hudobným producentom Fillipianom.

Viac o singli 11

Zdroj: Ruka Hore

Tomáš Bezdeda sa oženil a čoskoro sa stane otcom. Spevák povedal svoje áno Ivane Lešťanovej, ktorú požiadal o ruku po ôsmich mesiacoch od zoznámenia. Bývalý superstarista zverejnil krátko po obrade svadobnú fotografiu, ku ktorej napísal - "Budem ťa milovať navždy!!! Ste moje všetko."  A ako napovedá jeho odkaz, mladomanželia sa už čoskoro stanú rodičmi, čo prezrádza aj pohľad na spomínanú fotografiu.


Zdroj: Instagram.com/tomas_bezdeda

Peter "Ďuďo" Dudák by dnes oslávil 50 rokov. Jeho kolegovia a priatelia zo skupiny Hex mu na sociálnej sieti zanechali dojímavý odkaz. "Všetko najlepšie Ďuďko, ďakujeme za chvíle, ktoré sme s tebou strávili, ďakujeme za inšpiráciu, ďakujeme za teba kamarát. Aj keď tu nie si fyzicky s nami, my každý deň cítime, že si nablízku. Máme ťa veľmi radi."

Zdroj: Facebook.com/HEXOFFICIAL

Ellie Goulding a Calvin Harris predstavili pesničku Miracle. Ide o prvú spoluprácu anglickej speváčky a škótskeho dídžeja po takmer desiatich rokoch. Ich prvá spoločná skladba I Need Your Love vznikla v roku 2012 a o dva roky neskôr predstavili skladbu Outside. Skladba inšpirovná zvukom 90. rokov je tak ich tretím spoločným hudobným počinom.

Singel vyšiel spolu s animovaným videoklipom. "Som nadšená z toho, že sme to vydali. Dajte nám vedieť, čo si myslíte," napísala Goulding odkaz fanúšikom na sociálnej sieti. 

Zdroj: Pitchfork.com

Vychádza ďalšia z reedícií hudobnej tvorby Deža Ursinyho - album Na ceste domov. Ide o v poradí ôsmu štúdiovú nahrávku Deža Ursinyho, ktorá pôvodne vyšla v roku 1987. Je vlastne posledným prednovembrovým albumom, nakoľko nasledujúce Momentky síce vznikli v roku 1989, ale vyšli až o rok neskôr. Ursiny bol v tom čase vo svojom vrcholnom tvorivom období, mal pri sebe básnika Ivana Štrpku i skupinu Provisorium v najlepšej zostave (Filip-Kaššay-Stankovský-Kroczek a Jiří Stivín ako hosť).

Toto všetko sa premietlo do jedinečnej umeleckej výpovede, ktorá má typickú ursinyovskú silu, naliehavosť a originalitu. Album tvoria dve rozsiahle verzie titulnej kompozície Na ceste domov, ktoré sú doplnené kratšími skladbami Suchý dážď a Neviditeľný spevák. Ursiny aj na tomto albume potvrdil, že bol jedným z mála skutočných originálov česko-slovenskej hudobnej scény.

Zoznam piesní na LP:

  1. A1 Na ceste do nahoty
  2. A2 Suchý dážď
  3. B1 Na ceste domov
  4. B2 Neviditeľný spevák
 

Zdroj: Opus

Shakira a Bizarrap prekonali v Guinnessovej knihe 14 rekordov. Podarilo sa im to so skladbu Music Sessions Vol. 53 vydanou v januári, ktorá je ich prvou spoluprácou. Skladba, v ktorej Shakira naráža na svojho manžela Gerarda Piquého, sa umiestnila na 9. mieste v rebríčku Billboard Hot 100 a na 2. mieste v rebríčkoch Billboard Global 200 a Billboard Global Excl.

Music Sessions Vol. 53 získala titul najstreamovanejšej latinskej skladby na Spotify za 24 hodín (14 393 324), najsledovanejšej latinskej skladby na YouTube za 24 hodín (63 000 000), najrýchlejšej latinskej skladby, ktorá dosiahla 100 miliónov videní na YouTube (za dva dni a približne 22 hodín) či najviac streamovaná latinská skladba na Spotify za jeden týždeň  (80 646 962). Shakira sa po tomto úspechu stala až 17-násobnou držiteľkou Guinnessovej knihy rekordov.

Zdroj: Billboard.com

Projekt Marek po debutovej coververzii prichádza s autorskou novinkou. Marek Babušiak alias Kasko z kapely Saténové ruky na jeseň s pesničkou Príjemný ťažký sen predstavil svoj sólový projekt. Teraz na coververziu takmer zabudnutej skladby kapely Kosa z Nosa nadväzuje singlom Auto Dom Loď, ktorej dadaistický názov určila detská hračka. "Nápad prišiel z detskej hračky, ktorá má také pady ako sampler (auto, dom, loď) a ženský hlas to po stlačení hovorí," prezrádza Kasko.

Spevák, hudobník a skladateľ je autorom hudby aj textu, zároveň nahral všetky inštrumenty okrem bicích, s ktorými mu pomohol Martin Zverko. Mastering zveril známemu českému majstrovi zvuku Ecsonovi Waldesovi. Autorom farebného artworku je Teemu Raudaskoski a videoklip Kasko a Martin Malina zostrihali z archívnych záberov z podujatia Expo 67, ktorým Kanada oslávila 100 rokov od svojho vzniku. Zábery, ktoré tam nakrútil Henry Charles Fleischer, pochádzajú z archívu Prelinger Library & Archives v San Franciscu.

Text: Hudba.sk (zdroj: Kasko)

Miley Cyrus zverejnila pár hodín pred vydaním nového albumu videoklip ku skladbe River. Po megahite Flowers je pesnička druhým singlom z aktuálneho albumu Endless Summer Vacation, ktorý vyšiel práve dnes (10. marca). K novinke zverejnila včera vo večerných hodinách, doslova iba pár hodín pred vydaním očakávaného albumu, pôvabný čiernobiely videoklip. V ňom, iba v objatí svetiel, na vyvýšenej plošine tancuje samotná speváčka, ku ktorej sa o malý moment pridajú sporo odetí tanečníci. Neskôr na všetkých začne padať silný dážď a v tom momente energia skladby zosilnie v refréne.

Na sociálnej sieti speváčka uviedla, že pesnička River vznikala v období, kedy prežívala v osobnom živote veľa emocionálnych vecí. "Myslím, že všetky moje piesne sa nejako vyvíjajú. Môžu začať ako niečo, čo bolo problémom, ako keby to bolo ako aprílová sprcha. Nikdy neprestane pršať," dodala Miley Cyrus.

Zdroj: Billboard.com

Ed Sheeran zverejnil ukážku novej pesničky. Eyes Closed bude v celej svojej dĺžke zverejnená 24. marca. Ukážka je ďalšou ochutnávkou z pripravovaného albumu označeného matematickým znakom mínus. Očakávaný šiesty štúdiový album vyjde 5. mája.

Spevák zdieľal v priebehu tohto týždňa na sociálnych sieťach niekoľko krátkych videí, v ktorých ponúka ukážky nových skladieb. "Tak tancujem so zatvorenými očami. Pretože všade, kam sa pozriem, stále ťa vidím. Čas plynie tak pomaly. A ja neviem, čo ešte môžem urobiť. Tak budem tancovať so zatvorenými očami," znie z krátkej ukážky skladby Eyes Closed.


Zdroj: Nme.com

Depeche Mode predstavili druhú skladbu z očakávaného albumu Memento Mori. Po singli Ghosts Again dnes (9.3.) na streamovacích službách zverejnili ďalšiu novinku s názvom My Cosmos Is Mine, ktorá je v trackliste albumu hneď prvá. Podľa Davida Gahana "zachytáva perfektnú rovnováhu melanchólie a radosti" a Martin Gore dodáva, že ide o vzácny prípad skladby, ktorej počúvanie ho len tak neomrzí. Ak patríte k fanúšikom temnejších atmosfér a experimentálnejšieho zvuku, budete na tom zrejme rovnako.

Album Memento Mori vyjde už o dva týždne, v piatok 24. marca. Ďalšie dve skladby z nahrávky sa kapela rozhodla fanúšikom predstaviť najskôr naživo. Vo francúzskom La Plaine-Saint-Denis mala 14. februára premiéru pieseň Wagging Tongue a o päť dní neskôr na špeciálnom evente pre fanúšikov v Mníchove kapela prvýkrát uviedla skladbu My Favourite Stranger.

Zdroj: Thelineofbestfit.com, wiki

Janet Jackson zaznamená blížiace sa turné v dokumente Family First. Pripravovaný dokument tiež odhalí speváčkinu snahu o znovuzjednotenie rodinne kapely po 40 rokoch. Nový dokument, v ktorom Janet Jackson priblíži nadchádzajúce tohtoročné turné, na ktorom oslávi 50 rokov na hudbnej scéne, je pokračovaním minuloročného dokumentu s názvom Janet Jackson. 

"Dotkla sa ma láska a podpora od úžasných fanúšikov, ktorí si dokument užili minulý rok," uviedla Jackson vo vyhlásení. "Som nadšená, že môžem pokračovať v zdieľaní svojho príbehu a vítam fanúšikov v mojom živote a na turné Together Again. Ďakujem za vašu nekonečnú podporu a dúfam, že sa vám bude ďalšia kapitola páčiť," uviedla na sociálnych sieťach. 

Zdroj: Nme.com