Bývalého bubeníka My Chemical Romance našli mŕtveho. Bob Bryar zomrel vo veku 44. Naposledy ho videli živého 4. novembra. Jeho telo v štádiu rozkladu našli v jeho dome v Tennessee až 26. novembra. Príčina smrti je predmetom vyšetrovania. Bryar bol členom kapely My Chemical Romance od roku 2004 do 2010. Jeho odchod z kapely vtedy zostávajúci členovia opisovali ako "bolestivý".

Text: Hudba.sk

 

Spoznajte Nové tváre slovenského jazzu 2024. V nedeľu 24. novembra sa v Bratislave v .klube pod lampou konal už 38. ročník súťažnej prehliadky Nové tváre slovenského jazzu, ktorý organizuje Slovenská jazzová spoločnosť.

Odborná porota pod vedením Matúša Jakabčica v zložení Peter Lipa, Juraj Griglák, Štefan Bugala, Eugen Vizváry a Ondrej Juraši, posudzovala vystúpenia šiestich skupín, ktoré postúpili do finále z celkovo desiatich prihlásených skupín.

Boli nimi The HiFiVe z Košíc, Lawn Dogs z Lučenca, Alen Petráč Trio z Bratislavy, Jakub Turác TrioPetra Onderuf Quartet a Gatsby Sounds Orchestra (všetky tri z Banskej Bystrice), ocenenia si odniesli štyri formácie.

Ceny SOZA získali:

•  Alen Petráš Trio: Cena za prezentáciu vlastnej tvorby 
•  The HiFiVe: Cena za prezentáciu vlastnej tvorby 
•  Lawn Dogs: Cena za originálne kompozície 

Ceny Hudobného fondu:

•  Jakub Turác (bicie): Cena za presvedčivý inštrumentálny výkon 
•  Jakub Turác Trio: Cena za presvedčivý kolektívny výkon 
•  Lawn Dogs: Cena za presvedčivý kolektívny výkon

Pozrite si vystúpenia a hodnotenia poroty na Facebook stránke Slovenskej jazzovej spoločnosti, kde bol priebeh večera streamovaný naživo.

Zdroj: Katarína Ovseníková, Slovenská jazzová spoločnosť (Hudba.sk edit)

Vyšla kniha Depeche Mode Live mapujúca vyše 40 rokov živých vystúpení kapely. Vizuálne pôsobivá publikácia obsahuje množstvo doteraz nepublikovaných fotografií a nezverejneného materiálu z jednotlivých turné skupiny. "Fotografie sprístupnili samotní fanúšikovia a atmosféru živých vystúpení zachytávajú emotívnejšie ako mnohé profesionálne fotografie," uvádza k novinke vydavateľstvo Slovart.

V publikácii podávajúcej svedectvo o tom, ako Depeche Mode od roku 1980 rástli od turné k turné, nájdu fanúšikovia fenomenálnej skupiny aj zaujímavé rozhovory s ľuďmi, ktorí k nej mali blízko. Autormi knihy sú Dennis Burmeister a Sascha Lange. Tí stoja aj za "depešáckymi" knihami Monument (2015) a Behind The Wall (2018), ktoré v slovenčine nevyšli.

"České i slovenské vydanie knihy je so súhlasom autorov nemeckého originálu doplnené o autorské kapitoly Filipa Macháčka a fotografie týkajúce sa pražských a bratislavských koncertov Depeche Mode. Tieto stránky od zvyšku knihy odlišuje žltá farba," dodáva vydavateľ ku knižnej novinke, ktorú pokrstia 7. decembra v bratislavskom klube Šafko na podujatí Black Celebration Xmas: Depeche Mode Party (vstupenky).

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Anketa Český slavík už v piatok vyhlási svojich víťazov za rok 2024.. Česká hudobná verejnosť sa v piatok 29. novembra dozvie mená interpretov a skupín, ktoré získajú ocenenie Český slavík 2024. Slávnostný galavečer odovzdávania ocenení v pražskom Forum Karlín pripravila TV Nova, ktorá je zároveň organizátorom ankety. Moderátormi večera bude už osvedčená dvojica Aleš Háma a Ondřej Sokol.

V 62. ročníku ankety mohli fanúšikovia do 17. novembra hlasovať v kategóriách Spevák, Speváčka, Skupina, Hip hop a rap aj Objav roka. Počas večera bude zverejnený aj Absolútny slávik. Známe je už meno nového člena, resp. členky siene slávy, tento rok sa ňou stane legendárna speváčka Marta Kubišová.

V programe vystúpia Tomáš Klus, ktorý zaspieva aktuálny singel Dokola, úspešná kapela Mirai, ktorá ponúkne hit Summer Love, predstavia sa aj stálice Marie Rottrová a Michal David. Program si pripomenie aj 30 rokov od českého naštudovania rockovej opery Jesus Christ Superstar a do svojich úloh sa na chvíľu vráti trojica sólistov Bára Basiková, Kamil Střihavka a Dan Bárta.

Zlatú pozíciu z minulého roka obhajujú v hlavných kategóriách skupina Kabát, Marek Ztracený a Ewa Farna, ktorá si navyše odniesla aj ocenenie Absolútny slávik. Objavom roka bola Tereza Balonová, v kategórii Hip hop vyhral Calin a do siene slávy vstúpil Václav Neckář. Najviac zlatých slávikov v histórii získala Lucie Bílá, tá ich má už 21. O jedného slávika menej v ére ankety Český slavík získal Karel Gott, no spolu s československými ich celkovo nazbieral 42.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Adele vydá limitovanú edíciu live vinylového boxu z rezidencie v Las Vegas. Speváčka Adele sa so svojimi fanúšikmi rozlúčila na dlhší čas. Plánovanú pauzu oznámila na záverečnom koncerte dvojročnej rezidencie v Las Vegas, ktorú si pripomenie špeciálnym live vinylovým boxom. "Aby som si pripomenula koniec môjho pobytu v Las Vegas, vyrábam limitovanú edíciu vinylového boxu s celým živým setlistom, fotoknihou a dokonca aj konfetami zo šou," napísala na sociálnych sieťach.

Vinylový box obsahuje dve hodiny v 21 skladbách, medzi ktorými nechýbajú hity Hello, Easy On Me, Rumor Has It, Skyfall či Rolling in the Deep. Špeciálny live album by mal vyjsť vo februári 2025.

Text. Hudba.sk (zdroj: Billboard.com)

Zomrel Vic Flick, ktorý nahral slávny gitarový riff do bondoviek. Vraj za to dostal šesť libier. Anglický štúdiový hudobník naposledy vydýchol minulý týždeň, 14. novembra, vo veku 87 rokov. TASR o tom informuje podľa stredajšej správy stanice BBC News.

Vic Flick, vlastným menom Victor Harold Flick, sa narodil v roku 1937 v grófstve Surrey. Počas svojej kariéry spolupracoval so skupinami ako The Beatles a Bee Gees alebo interpretmi ako Tom Jones, Eric Clapton, Jimmy Page či Cliff Richard. Známy je však najmä vďaka gitarovému riffu z ústrednej melódie do filmov o agentovi 007 Jamesovi Bondovi.

Hudobník, ktorý bol hlavným gitaristom tejto slávnej skladby, údajne za prearanžovanie a nahratie ústrednej melódie skladateľa Montyho Normana pre prvú bondovku Dr. No (1962) so Seanom Connerym v hlavnej úlohe dostal odmenu vo výške šesť libier. Riff zahral na anglickej gitare Clifford Essex Paragon Deluxe z roku 1939 zapojenej do zosilňovača Fender Vibrolux. Tento hudobný nástroj neskôr vystavili v Rock'n'rollovej sieni slávy v USA.

Skladateľ Monty Norman zomrel v roku 2022 vo veku 94 rokov. Podľa vlastných slov vedel, že ústredná melódia vystihla podstatu agenta 007, až keď zmenil hlavný riff zo sitáru na elektrickú gitaru. "Jeho (Bondov) sexepíl, tajomnosť, bezohľadnosť – to všetko je v niekoľkých tónoch," povedal Norman. Victor Flick v roku 2013 dostal cenu za celoživotné dielo od Národného gitarového múzea (NGM), ktoré ho označilo za "jedného z najväčších svetových gitaristov". Rok predtým, v októbri 2012, vystúpil na podujatí "The Music of Bond: The First 50 Years" organizovanom americkou Akadémiou filmových umení a vied. 

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Richard Autner v rámci Odpovede Tour zavíta do siedmich slovenských miest. Slovenský herec, ktorého tvár môžete poznať z inscenácií v Slovenskom národnom divadle, divadle Aréna, Divadle P. O. Hviezdoslava alebo zo slovenských televíznych seriálov je známy aj ako hudobník. Divákov spolu so svojou kapelou poteší počas nadchádzajúcich koncertov v rámci Odpovede Tour. Začne sa v sobotu 23. novembra v Banskej Bystrici, ďalšími zastávkami budú Brezno (8.12.), Martin (14.12.), Bratislava (17.12.), Prešov (18.12.), Banská Štiavnica (19.12.) a Liptovský Mikuláš (20.12.).

K hudbe sa Richard dostal počas štúdia herectva na konzervatóriu, kde sa po prvý raz stretol s bubeníkom Marekom Žilincom, s ktorým o niekoľko rokov neskôr vyprodukovali úspešný album Odpovede, založili kapelu, začali koncertovať po celom Slovensku a tešia sa z veľkej priazne divákov. Za debutovú nahrávku s textami o živote, smrti, existencii a vzťahoch získal cenu Nadácie Tatrabanky za umenie 2021 v kategórii Hudba – Mladý tvorca a bol nominovaný aj v top 5 Radio_Head Awards 2021 v kategórii Debut roka.

Spolu s Richardom hrajú v kapele spomínaný Marek Žilinec (bicie, perkusie), Boris Čellár (gitara), Milan Koyš (basgitara), Valér Miko (klavír), Janko Slezák (saxofón) a Karol Sipos (trúbka). V rámci bratislavského koncertu ich doplnia dvaja hudobne spriaznení hostia – pesničkár Martin Geišberg a speváčka Zuzana Smatanová.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Braňo Jobus v SND pokrstí novú knižku Muflón Ancijáš v opere. Krst spojený s autogramiádou sa uskutoční v sobotu (23.11.) po dopoludňajšom predstavení opery Muflón Ancijáš napísanej podľa rovnomenných Jobusových kníh. Dobrodružstvá dobrosrdečného muflóna ožili na javisku s hudbou Slava Solovica a samotný autor príbehov aj libreta k detskej opere Braňo Jobus účinkuje v predstavení v úlohe rozprávača. Od premiéry až doteraz videlo Muflóna Ancijáša v Opere SND viac ako 10.500 návštevníkov.

Jobus už pri premiére detskej opery sľuboval, že aj "operné" dobrodružstvá Ancijáša dostanú knižnú podobu. "Snažil som sa opísať skutočný príbeh, ktorý sa odohrával predtým, než vôbec vznikla naša detská opera v SND. S hudobným skladateľom Slavom Solovicom sme pôvodne písali túto operu pre seba, pre radosť, ako splnenie nášho životného sna, keď sme ani netušili, že sa tento príbeh vôbec môže dostať na dosky SND," približuje Jobus genézu knižnej novinky z vydavateľstva Slovart.

Okrem dobrodružstiev láskavého muflóna prinesie deťom aj pohľad do zákulisia opery a priblíži jednotlivé profesie, ktoré v nej pracujú. Deti tak môžu zistiť, kto je to dirigent, inšpicient, šepkár či korepetítor a aká je ich úloha v divadelnom predstavení, ale tiež na čo sú divadelné dielne a kto všetko stojí za vznikom opery. Hudobník a spisovateľ priznáva, že knižka sa mu písala veľmi ľahko, pretože čerpal zo zážitkov pri skúšobnom procese opery, ktoré do svojej novinky prerozprával. "A je to tak ako vo väčšine mojich kníh – vznikla premiešanina reálneho života s rozprávkovým svetom, ktorý som si vymyslel počas svojich 19 rokov slobody a abstinencie," uzatvára Jobus.

Text: TASR (zdroj: Jana Alexová), Hudba.sk edit

Bryan Adams sa v lete 2025 vráti do Bratislavy. Uprostred prázdnin, 30. júla, sa predstaví svojim fanúšikom v TIPOS Aréne (Zimný štadión Ondreja Nepelu).

Kanadský spevák, skladateľ, ale aj vášnivý fotograf je jedným z najpredávanejších rockových spevákov všetkých čias. Na konte má sedemnásť štúdiových albumov, na turné predstaví ten najnovší s názvom So Happy It Hurts (2022), za ktorý bol nominovaný na Grammy v kategórii Najlepší rockový výkon. Celkovo má na konte pätnásť nominácií, pričom jednu premenil na ocenenie. Má tiež tri nominácie na Oscara a množstvo ďalších nominácií a ocenení vrátane dvadsiatich cien Juno Awards (kanadské Grammy).

Na budúcoročnom turné po USA a Európe, v rámci ktorého príde opäť aj na Slovensko, popri novšej tvorbe určite zaznejú aj jeho nezabudnuteľné hity ako (Everything I Do) I Do It For You, Heaven, Run to You, Please Forgive Me, Somebody či Summer of 69. Vstupenky na bratislavský koncertu budú v predaji od štvrtka 21. novembra od 10:00.

Bryan Adams Zdroj: PR

Zdroj: agentúra Amadeus (Hudba.sk edit)

Zomrel Colin Petersen, pôvodný bubeník The Bee Gees. Petersen bol prvým bubeníkom skupiny, ku ktorej sa pripojil v roku 1966. Správu o jeho smrti oznámila jeho súčasná kapela Best of The Bee Gees. "S ťažkým srdcom oznamujeme úmrtie nášho drahého priateľa Colina 'Smileyho' Petersena. Obohatil naše životy a spojil našu skupinu láskou, starostlivosťou a rešpektom. Nie som si istý, ako môžeme pokračovať bez jeho žiarivého úsmevu a hlbokého priateľstva. Ľúbime ťa, plukovník, odpočívaj v pokoji," uviedli na Facebooku.

Text: Hudba.sk (zdroj: Billboard.com)

Bola odhalená príčina smrti Quincyho Jonesa. Quincy Jones zomrel 3. novembra vo veku 91 rokov. Správu o jeho úmrtí potvrdil na druhý deň jeho hovorca, ktorý vo vyhlásení uviedol, že zomrel obklopený rodinou. Príčinu smrti v tom čase nezverejnil. Verejnosť s ňou bola oboznámená až v týchto dňoch. Ministerstvo verejného zdravia okresu Los Angeles odhalilo, že hudobník zomrel na rakovinu pankreasu.

Telesné pozostatky Quincyho Jonesa uložili 11. novembra počas intímneho ceremoniálu, ktorého sa zúčastnila najbližšia rodina. Všetkým sa poďakovala za prejavy sústrasti. "Podrobnosti o spomienkovej oslave života pána Jonesa budú oznámené neskôr," uviedli vo vyhlásení.

Text: Hudba.sk (zdroj: Billboard.com)

Rádio Devín prinesie exkluzívne priame prenosy a záznamy operných predstavení z celého sveta. Relácia Operné Rádio Devín v sezóne 2024-2025 poslucháčov prenesie do najslávnejších svetových operných domov, ako sú Viedenská štátna opera, Teatro alla Scala Miláno, Opéra Bastilla Paríž, či Metropolitná opera New York. Poslucháči tak zažijú unikátnu atmosféru predstavení s vynikajúcimi svetovými orchestrami a umelcami.

Najbližšie sa môžu poslucháči tešiť v sobotu 16. novembra na záznam opery Zvieracia farma Alexandra Raskatova podľa románu Georgea Orwella. Predstavenie z Viedenskej štátnej opery v dvoch dejstvách ponúkne podmanivú hudbu, ktorá sa ponára hlboko do tieňov ľudskej povahy. 

Rádio Devín bude aj pri slávnostnom otvorení sezóny milánskej La Scaly, a to 7. decembra s Verdiho operou Sila osudu. Fanúšikov Metropolitnej opery New York potešia priame prenosy ako Aida, Fidelio, Čarovná flauta a ďalšie. Hviezdy operného neba vďaka Rádiu Devín prídu k vám domov pravidelne až do 14. júna 2025. Podrobnosti nájdete na stránkach Rádia Devín.

16. 11. – Alexander Raskatov (1953): Zvieracia farma, podľa románu Georgea Orwella
(záznam z Viedenskej štátnej opery)

23. 11. – Giacomo Puccini (1858-1924): Turandot
(záznam z Viedenskej štátnej opery)

7. 12. – Giuseppe Verdi (1813-1901): Sila osudu
(priamy prenos zo zahájenia sezóny milánskej La Scaly)

11. 1. – Gaetano Donizetti (1797-1848): Les martyrs
(záznam z MusemsQuartier vo Viedni)

25. 1. – Giuseppe Verdi (1813-1901): Aida
(priamy prenos z Metropolitnej opery New York)

8. 2. – Henry Purcell (1659-1695): Kráľovná víl
(záznam z Parížskej opery)

22. 2. – Richard Wagner (1813-1883): Lohengrin
(záznam z Viedenskej štátnej opery)

15. 3. – Ludwig van Beethoven (1770-1827): Fidelio
(priamy prenos z Metropolitnej opery New York)

12. 4. – Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1792): Čarovná flauta
(priamy prenos z Metropolitnej opery New York)

10. 5. – Marc-Antoine Charpentier (1643-1704): Médée 
(záznam z Parížskej opery)

24. 5. – John Adams (1947): Antony and Cleopatra
(priamy prenos z Metropolitnej opery New York)

31. 5. – Gioacchino Rossini (1792-1868): Barbier zo Sevilly
(priamy prenos z Metropolitnej opery New York)

14. 6. – Sergej Prokofiev (1891-1953): Hráč
(záznam zo Salzburských hudobných slávností)

Zdroj: STVR (Ivana Zečevič), Hudba.sk edit