Vo veku 53 rokov nečakane zomrel spevák skupiny Maxim Turbulenc. Príčinou úmrtia bol zrejme infarkt. O náhlej smrti speváka v sobotu informovala CNN Prima News, podľa ktorej bol Daniel Vali na večeri s priateľmi. Tam sa náhle zosunul k zemi a ani napriek rýchlemu zásahu zdravotníkov sa ho nepodarilo oživiť.

Text: Hudba.sk

Čečensko zakazuje príliš rýchlu aj príliš pomalú hudbu. Úrady v Čečensku zakázali hudbu, ktorú považujú za "príliš rýchlu alebo príliš pomalú." "Oznámil som konečné rozhodnutie, dohodnuté s hlavou Čečenskej republiky Ramzanom Achmatovičom Kadyrovom, že odteraz všetky hudobné, vokálne a choreografické diela musia zodpovedať tempu 80 až 116 úderov za minútu," vyhlásil minister kultúry Musa Dadajev.

Toto rozhodnutie má podľa jeho slov zabezpečiť, že čečenské hudobné a tanečné kreácie budú v súlade s čečenskou mentalitou a hudobným rytmom, ktorého cieľom je priniesť "ľuďom a budúcnosti našich detí kultúrne dedičstvo čečenského ľudu". Tempo 80 až 116 úderov za minútu je relatívne pomalé, na rozdiel od väčšiny dnešnej modernej pop music. Toto rozhodnutie tak má vylúčiť, že sa na verejnosti budú hrať rôzne západné hudobné žánre.

Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)

Kino Lumiére premietne film o slávnej piesni Leonarda Cohena Hallelujah. Snímku s názvom Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song (2021) môžete vidieť na jedinej projekcii v stredu 10. apríla o 20:00 v rámci obnoveného cyklu Music & Film. Uvedenie filmu sa koná pri príležitosti tohtoročných nedožitých 90. narodenín Leonarda Cohena a 40. výročia vzniku piesne. Filmový dokument režisérskej dvojice Daniel Geller a Dayna Goldfine uvedie znovuotvorené kino Lumiére ako jediné na Slovensku.

Film je inšpirovaný knihou Alana Lighta The Holy or the Broken: Leonard Cohen, Jeff Buckley & the Unlikely Ascent of Hallelujah. V roku 2021 ho uviedol Medzinárodný filmový festival v Benátkach, ale do slovenských kín sa nedostal. Snímku tvoria tri línie – Cohenov život a osudové stretnutia, niekoľko rokov práce na piesni Hallelujah a jej dramatická cesta od odmietnutia nahrávacou spoločnosťou k hitu na vrchole rebríčka.

"Výrobu tohto filmu Cohen schválil rok pred svojou smrťou a diváci v ňom uvidia mnoho doteraz nezverejnených archívnych materiálov vrátane Cohenových osobných zápisníkov, denníkov a fotografií, záznamov z vystúpení a mimoriadne vzácnych zvukových nahrávok a rozhovorov," približuje Slovenský filmový ústav (SFÚ).

Pieseň Hallelujah vznikla v roku 1984. Napísal a nahral ju Cohen, ale vyšla na albume len v Spojenom kráľovstve, nie v USA. "Na svojich koncertoch ju hrával Bob Dylan, na tribute album Leonarda Cohena ju naspieval John Cale a v 90. rokoch svoju verziu naspieval Jeff Buckley. Mnoho ľudí ju po prvý raz počulo práve v jeho podaní a myslelo si, že je jeho. Keď odznela v Shrekovi v podaní Rufusa Wainwrighta, bol to celosvetový ošiaľ," osvetľuje kontext piesne Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film.

Zdroj: TASR (Martina Tolstova, SFÚ), Hudba.sk edit

Svetový úspech skupiny ABBA začal pred 50 rokmi na Eurovízii v Brightone. 19. ročníka autorskej piesňovej súťaže sa 6. apríla 1974 zúčastnilo 17 krajín, pričom ABBA nepatrila k najväčším favoritom a bola na Eurovízii nováčikom. Za pesničku Waterloo získala skupina 24 bodov, o šesť viac ako Gigliola Cinquetti so skladbou Si na druhom mieste. Tretí boli Holanďania Mouth & McNeal so skladbou I See A Star, až štvrtá skončila hlavná favoritka Olivia Newton-John s piesňou Long Live Love.

ABBA mala poradové číslo osem, po vystúpení sa členovia a členky skupiny uchýlili do salónika za pódiom a pozorne sledovali ďalší priebeh súťaže, ktorý opisuje v knihe ABBA Andrew Oldham: "Björn sa usmieval po každej sade bodov, ktoré vyznievali v ich prospech, Benny sa snažil vyzerať chladne, cítil sa však mizerne, Anni-Frid bola v predšokovom stave so zaťatými päsťami a Agnetha musela krotiť túžbu skákať od radosti, vedomá si toho, že sa jej kostým môže roztrhnúť. Keď bolo po všetkom, objímali sa od radosti tak vášnivo, že niektorým nebolo jasné, kto s kým vlastne tvorí pár."

Pieseň Waterloo v ten večer otvorila švédskej štvorici cestu k medzinárodnému úspechu. V britskom rebríčku albumov sa postupne umiestnilo celkom 14 albumov skupiny, z nich deväť sa dostalo na prvé miesto. Kompilácia ABBA Greatest Hits z novembra 1975 sa v rebríčku udržala 130 týždňov, album Arrival z októbra 1976 celkom 92 týždňov. V rámci singlov sa celkom 26 piesní sa dostalo do anglickej hitparády a takisto deväť dosiahlo až na prvú pozíciu.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Nová slovenská hudba: Vypočujte si náš marcový playlist Domáca úroda. Novinky zo slovenskej hudobnej scény bez ohľadu na žáner vám od septembra 2023 prinášame každý mesiac v profile Hudba.sk na Spotify.

► Domáca úroda: marec 2024


 

Billie Eilish, Pearl Jam či dediči Franka Sinatru vyzývajú na ochranu pred AI. Svoju výzvu vyjadrili spolu so stovkami ďalších hudobných umelcov a umelkýň podpísaním otvoreného listu, ktorý upozorňuje na hrozby súvisiace s rozvojom umelej inteligencie (AI).

"Musíme sa chrániť pred agresívnym zneužitím AI na krádež hlasu a podobizne profesionálnych umelcov, na porušenie autorských práv a ničenie hudobného ekosystému," píše sa v liste, ktorého iniciátorom je nezisková organizácia Aliancia práv autorov (ARA).

"Vyzývame všetky digitálne hudobné platformy a služby, aby sa zaviazali, že nebudú vyvíjať a používať technológie umelej inteligencie na generovanie hudby, ktoré by mohli ohroziť alebo nahradiť umeleckú tvorbu ľudí či obrať nás o spravodlivé ohodnotenie našej práce," píše sa v liste, ktorého signatármi sú napríklad aj Katy Perry alebo Smokey Robinson.

V USA aktuálne už prebiehajú prvé legislatívne kroky na ochranu umenia pred AI, zatiaľ na úrovni jednotlivých štátov. Napríklad v štáte Tennessee ako v prvom vznikol ochranný zákon zvaný "ELVIS Act". O podobnej legislatíve sa však už diskutuje aj na federálnej úrovni v Kongrese.

"Pracujúci hudobníci už aj tak bojujú o prežitie vo svete streamingu a teraz im hrozí ešte aj bremeno súboja so záplavou hluku generovaného umelou inteligenciou," poukazuje na situáciu výkonná riaditeľka organizácie ARA Jennifer Jacobsen.

Zdroj: TASR (AFP), Hudba.sk edit

Twenty One Pilots vydali nový singel a oznámili svetové turné. Americká alt-rocková skupina Twenty One Pilots oznámila svetové turné s názvom The Clancy World Tour a vydala druhý singel Next Semester z očakávaného albumu Clancy. Ten vychádza 17. mája 2024. Grammy ovenčené duo oslávi vydanie novej platne vo veľkom štýle - svojim doposiaľ najväčším turné. To začne v auguste v americkom Denveri a vyvrcholí v máji 2025 v Londýne. Predtým však kapela zavíta aj do pražskej O2 Arény, kde sa koncert uskutoční 12. apríla 2025.

Zdroj: Warner Music

Lady Gaga oslávila 38. narodeniny príhovorom k fanúšikom. Popová speváčka sa vo štvrtok 28. marca, v deň svojich narodenín, prihovorila fanúšikom na sociálnych sieťach, aby im prezradila, že rok 2024 bude veľmi dôležitý. "Dnes bol taký výnimočný – nepamätám si, kedy som bola na svoje narodeniny taká šťastná. Som zamilovaná do svojho najlepšieho priateľa, moja rodina a priatelia sa milujú a sú zdraví. Cítim, že moje srdce puká vďačnosťou za moje zdravie a hudbu.  Píšem niektoré z mojich najlepších skladieb."

"Ďakujem, že ma milujete tak, ako ma milujete a že máte takú skutočnú lásku k mojim piesňam – mňa, ktorá od malička písala popové piesne. Nemôžem uveriť, že stále môžem robiť to, čo milujem. Viem, že tento rok bude pre nás dôležitým a zmysluplným rokom. Hudba mení životy ľudí, som taká poctená, že som toho súčasťou," napísala k selfie fotografii.

Text: Hudba.sk (zdroj: Music-news.com)

O slovenskej speváčke Karin Ann po NME píše aj magazín Clash. Článok, ktorý speváčku uvádza slovami "game changer" (ten, kto mení hru / udáva trendy) alternatívneho popu, informuje o jej debutovom albume through the telescope, ktorý vyjde 10. mája.

Pripomína tiež jej nedávne vystúpenie na prestížnom americkom showcase festivale SXSW. "Predstavujúc svoj úplne nový materiál, Karin Ann zanechala dojem tichou silou svojej prítomnosti a výraznou muzikalitou," píše autor článku Robin Murray.

Prečítajte si celý článok v magazíne Clash aj profilový rozhovor v NME, o ktorom sme informovali v pondelok.

Text: Hudba.sk (zdroj: Clashmusic.com)

Duff McKagan a Jerry Cantrell uvažujú o spoločnom albume. Basgitarista Guns N' Roses Duff McKagan s gitaristom Alice In Chains Jerrym Cantrellom už za sebou majú nejednu spoluprácu. Vzájomne si vypomáhali na sólových albumoch, a to ich doviedlo k myšlienke, posunúť svoju spoluprácu na inú úroveň. Premýšľajú o nahraní spoločného albumu.

"Uvažujeme o tom, že by sme v určitom okamihu urobili spoločnú nahrávku. Natočili sme video k piesni Just Don't Know (prvý singel z McKaganovho sólového albumu Lighthouse z roku 2023). Tak sme sa poflakovali s našimi akustickými gitarami a napísali sme asi štyri pesničky za dve alebo tri hodiny," odhaľuje Duff McKagan.

 

Elton John dostal Gershwinovu cenu za celoživotný prínos pre populárnu hudbu. Kongresová knižnica vzdala poctu spevákovi Eltonovi Johnovi a Berniemu Taupinovi udelením Gershwinovej ceny. V histórií tohto ocenenia sa stali iba tretím autorským tímom. V rámci slávnostného ceremoniálu obdaroval Elton John publikum trojicou piesní - Mona Lisas and Mad Hatters, Saturday Night's Alright for Fighting a Your Song.

Skladateľskú dvojicu si 20. marca uctili umelci zo širokej škály hudobného spektra - Joni Mitchell, ocenená Gershwinovou cenou za rok 2020, Garth Brooks, Brandi Carlile, Annie Lennox, Metallica, Maren Morris, Billy Porter, Charlie Puth a Jacob Lusk z Gabriels.

Text: Hudba.sk

Šiesty singel skupiny The Beatles Can't Buy Me Love vyšiel pred 60 rokmi. Na B strane singla, ktorý vyšiel 20. marca 1964, bola skladba You Can't Do That. Pieseň Can't Buy Me Love, ktorej autormi sú John Lennon a Paul McCartney, bola na čele anglickej hitparády tri týždne, prvýkrát 2. apríla 1964.

The Beatles skladbu zaradili aj do svojho prvého filmu A Hard Day's Night, ktorý mal premiéru 6. júla 1964. Jeho režisérom bol Američan Richard Lester, producentom Walter Shenson a scenáristom liverpoolský rodák Alun Owen. Vo filme predstavovali hudobníci sami seba, prvú klapku nakrútili 11. marca 1964 vo filmovom štúdiu Twickenham v Londýne. Producent skupiny George Martin zaradil pieseň aj na tretiu LP platňu A Hard Day's Night, ktorá vyšla 10. júla 1964.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)