Budúcoročná Eurovízia bude v Bazileji alebo Ženeve. V predbežnom rozhodnutí sa zohľadnili kritériá, ako je koncepcia haly, spoje verejnej dopravy, udržateľnosť, situácia v oblasti hotelových lôžok, bezpečnosť, odpadové hospodárstvo, ako aj celková podpora a motivácia príslušného mesta. Konečný výber hostiteľského mesta sa uskutoční koncom augusta. Náklady na usporiadanie podujatia sa odhadujú na približne 30 miliónov eur. Podľa nedávno zverejneného prieskumu má tesná väčšina Švajčiarov negatívny postoj k organizovaniu piesňovej súťaže Eurovízia v roku 2025 vo svojej krajine.
Švajčiar Nemo vyhral tohtoročnú súťaž vo švédskom meste Malmö s piesňou The Code o rodovej nekonformnosti. Zároveň sa stal prvým umelcom, ktorý sa identifikuje ako nebinárna osoba. Jeho triumf tiež podnietil diskusiu o tom, či by sa vo Švajčiarsku malo dať zaregistrovať tretie pohlavie. Táto jazykovo rôznorodá a povestne neutrálna alpská krajina dostane ďalšiu šou, v ktorej sa stretnú umelci z celého svetadielu a ešte vzdialenejších krajín. Švajčiarsko hostilo Eurovíziu v rokoch 1956 (prvý ročník, Lugano) a 1989 (Lausanne). Zdroj: TASRSkupina Travis odohrá buskingový set v Londýne. Pozostávať bude z pesničiek z nového albumu LA Times. Jednorazová šou sa uskutoční v obchode s platňami FOPP na 1 Earlham St. Následne príde štvorica medzi fanúšikov, aby sa s nimi fotili a podpísali im novú nahrávku. Buskingom prekvapilo kvarteto fanúšikov aj minulý týždeň, kedy sa v centre Glasgowa presúvali v dvojposchodovom autobuse, ktorý sa objavil aj vo videoklipe k singlu Bus.
Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)Bob Dylan oznámil európske turné. Bez telefónov!. Dátumy európskej časti Rough and Rowdy Ways oznámil pred ukončením britskej časti turné. Hneď na začiatku si to Dylan namieri do Prahy, kde vystúpi tri po sebe nasledujúce dni. Nasledovať bude Nemecko, Francúzsko, Luxembursko a Belgicko. Turné folk-rockovej ikony má jasne stanovené pravidlá už teraz – zákaz používania fotoaparátov, kamier a mobilných telefónov počas koncertov. Nahrávacie zariadenia držiteľov vstupeniek budú umiestnené v špeciálnych ochranných vrecúškach, ktoré budú počas koncertu uzamknuté.
Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)The Killers dostali ocenenie za rekordný pobyt v londýnskej O2 Arene. Šesť nocí znamenalo pre kapelu šesť zastávok v rámci prebiehajúceho turné Rebel Diamonds. Počas tohto obdobia prekonala formácia z Las Vegas rekord v počte predaných lístkov. Predalo sa viac ako 105 000 vstupeniek, čo predstavuje najlepší predaj v tomto roku.
"Šesť nocí rezidencie The Killers v The O2 bola fenomenálnym zážitkom, ktorého sme sa mohli zúčastniť," povedal Matt Woolliscroft, promotér v SJM Concerts. "Za 20 rokov, čo s kapelou pracujem, sa na turné Rebel Diamonds podľa mňa stretli ich najlepšie vystúpenia, najlepšia produkcia a najlepšie setlisty." "Každý večer bola reakcia a energia publika neuveriteľná. Semifinálový večer eura v The O2 bol skutočným momentom "Bol som tam" a bolo to privilégium byť pri tom. Zakaždým, keď sú na turné po Spojenom kráľovstve, mám pocit, že naživo už nemôžu byť lepší, a keď prídu nabudúce, opäť dosiahnu nové výšky," dodal.Apostrof Franka Zappu oslávi 50. výročie špeciálnou reedíciou. Uznávaný šiesty sólový album, ktorý pôvodne vyšiel v roku 1974, sa dočká reedície so 75 skladbami a šiestimi diskami. Vydanie špeciálnej reedície je naplánované na 13. septembra. Spolu s pôvodnými deviatimi skladbami, ktoré zahŕňajú hity Don't Eat The Yellow Snow a Cosmic Debris, bude reedícia obsahovať bonusový živý materiál z vystúpení v Colorade a Ohiu, nové mixy a ďalšie podrobnosti z nahrávania albumu.
Text: Hudba.skVo veku 96 rokov zomrel hudobník a spoluzakladateľ Bratislavskej lýry Pavol Zelenay. O úmrtí významného slovenského skladateľa, aranžéra, publicistu a dokumentaristu médiá informovala jeho rodina.
Prvá gramoplatňa s jeho skladbou vyšla v roku 1952, bola to pieseň Poď so mnou tancovať. Zakladateľom medzinárodného festivalu Bratislavská lýra, ktorého prvý ročník sa konal v roku 1966, bol spolu s Jánom Siváčkom. Sám Zelenay dvakrát získal ako autor hudby zlatú Bratislavskú lýru. V roku 1967 sa začala jeho rozhlasová dráha v Československom rozhlase na poste vedúceho redakcie populárnej hudby. Bol producentom prvého rockového albumu Zvoňte, zvonky skupiny Prúdy. V roku 2008 vyšla jeho autorská kompilácia Najkrajšie piesne Pavla Zelenaya i Antológia slovenskej populárnej hudby, ktorú zostavil. V decembri 2016 vydal notový album pod názvom 100 slovenských evergreenov. V roku 2007 bol ocenený Krištáľovým krídlom v kategórii hudba a v máji 2008 ho uviedli do Siene slávy slovenskej populárnej hudby. Z rúk prezidenta Ivana Gašparoviča si 1. septembra 2008 prevzal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry. V júni 2018 dostal Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky za celoživotné pôsobenie v oblasti tanečnej a populárnej hudby aj jej dokumentovanie. Hudobný fond mu v septembri 2018 udelil Cenu Gejzu Dusíka za celoživotnú významnú skladateľskú a publicistickú činnosť. Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)Ed Sheeran ohlasuje záverečnú časť matematického turné. "Bol čas zastaviť sa, ale potom môžete stlačiť play," vyhlásil spevák na sociálnej sieti v príspevku, v ktorom oznámil nové dátumy koncertného turné. "V roku 2025 sa matematické turné končí! Zasiahne väčšiu časť ďalších miest, kde sme ešte neboli." Sľúbil tiež, že ďalšie dátumy budú priebežne oznámené. "Vidíme sa na budúci rok," odkázal fanúšikom.
Text: Hudba.skPrvý film legendárnej štvorice Beatles A Hard Day's Night má 60 rokov. 6. júla 1964 mal v Londýne premiéru prvý hraný film skupiny Beatles. Filmu predchádzali veľké očakávania zo strany fanúšikov aj hudobnej kritiky. Hlavnými postavami boli členovia skupiny John, Paul, Ringo a George, ktorí vlastne hrali seba. Prvú klapku nakrútili v stredu 11. marca 1964 v londýnskom filmovom štúdiu Twickenham. Čas nakrúcania bol limitovaný, pretože 8. júna už Beatles cestovali na turné do Hongkongu, Austrálie a Nový Zéland.
Štyri dni po premiére filmu, 10. júla 1964, vychádza tretí album skupiny Beatles s názvom A Hard Day's Night a zároveň aj singel A Hard Day's Night, na B strane bola skladba I Should Have Known Better. Singel aj album sa v priebehu pár dní vyšplhali na prvé miesto rebríčka. Zdroj: TASRVo veku 60 rokov zomrel hudobník Ľuboš Dzúrik. Na sociálnej sieti o tom informovala skupina Chór vážskych muzikantov (CHVM), v ktorej pôsobil.
Ľuboš Dzúrik sa narodil 9. apríla 1964 v Trenčíne. Vyštudoval geodéziu a kartografiu. Ako jeden zo zakladateľov skupiny CHVM patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov undergroundovej hudobnej scény. Založil tiež hudobné vydavateľstvo Fukkavica Records a v 90. rokoch stál aj pri zrode festivalu Pohoda, pričom svojou tvorbou významne ovplyvnil jeho zakladateľa Michala Kaščáka. "Keby neexistovala skupina CHVM, tak je dosť možné, že by nevznikla ani skupina Bez ladu a skladu, nevznikol by festival Pohoda, ani Vrbovské vetry či Karpatské chrbáty, možno, že by sa nehrávalo ani v Trenčianskych Bohuslaviciach. Tá považská alternatívna scéna sa začína kapelou CHVM a kapela CHVM sa začína Ľubošom Dzúrikom," napísal pred niekoľkými rokmi o Dzúrikovom vplyve na našu hudobnú scénu už zosnulý publicista Juraj Kušnierik. Celoživotný podporovateľ alternatívnej a nezávislej hudobnej scény a autor dvoch kníh Ľuboš Dzúrik v roku 2021 prevzal v rámci hudobných cien Radio_Head Awards Ocenenie za prínos do hudby. Slovenská televízia a rozhlas osobnosť Ľuboša Dzúrika pripomenie v stredu 3. júla o 22:25 na Dvojke v dokumente Chór vážskych muzikantov. Zdroj: TASR, archív Hudba.sk, STVRSpotify odstraňuje ruských umelcov podporujúcich vojnu na Ukrajine. V roku 2022 Spotify zatvorilo svoju moskovskú pobočku v reakcii na pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu. Teraz začala streamovacia platforma odstraňovať profily provojnových ruských umelcov. "Pravidlá platformy jasne stanovujú, že podnikneme kroky, keď identifikujeme obsah, ktorý výslovne porušuje naše zásady pre obsah alebo miestne zákony. Po kontrole títo umelci splnili podmienky na odstránenie," uvádza spoločnosť vo vyhlásení.
Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)Nová slovenská hudba: Vypočujte si náš júnový playlist Domáca úroda. Novinky zo slovenskej hudobnej scény bez ohľadu na žáner vám od septembra 2023 prinášame každý mesiac v profile Hudba.sk na Spotify.
► Domáca úroda: jún 2024
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pozýva na záverečný koncert 95. sezóny. Pod taktovkou dirigenta Ondreja Lenárda zaznie v piatok 28. júna o 19:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu program zostavený z diel Emila Nikolausa von Rezniceka, Felixa Mendelssohna-Bartholdyho a Richarda Straussa. Desiaty abonentný koncert končiacej sezóny 2023/2024 naživo prinesie aj Rádio Devín.
Pre viac informácií o budúcich koncertoch a aktivitách SOSR navštívte oficiálnu stránku orchestra sosr.rtvs.sk. Zdroj: RTVS (Ivana Žečevič)