Bob Dylan - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Bob Dylan
Roky činnosti:
60's,70's,80's,90's,00's
Žánre:
Pop, Rock, Rock and roll, Rockabilly, Folk, Folk rock, Country, Blues 
Krajina:
USA
Web:
http://www.bobdylan.com/ 

Biografia:

Robert Allen Zimmerman, známy ako Bob Dylan (* 24. máj 1941, Duluth, Minnesota, USA) je americký spevák, skladateľ, básnik a maliar. Je považovaný za jednu z hlavných postáv histórie populárnej hudby.

Najviac významných diel z tvorby Boba Dylana pochádza zo 60. rokov, kedy začal neformálne reagovať a protestovať proti situácii v Amerike. Viacero jeho songov ako je napríklad 'Blowin' in the Wind' alebo 'The Times They Are a-Changin' sa stali hymnami dvoch hnutí afro-američanov za občianske práva v rokoch 1955-1968 a odporu proti vojne vo Vietname.

Dylanove prvé texty združovali dobové politické, sociálne, filozofické a literárne vplyvy. Ignorovali konvencie, zaužívané vo vtedajšej populárnej hudbe. Počas rozvoja vlastného štýlu sa Bob Dylan opieral o tradície amerických songov od folku, blues, country, džez, swing po gospel, rokenrol a rockabilly, či škótsky, anglický alebo írsky folklór. Vystupoval s gitarou, hrával aj na klavíri i ústnej harmonike.

Až do 7. júna 1988, keď sa jeho sprievodnou kapelou na vyše 20 rokov stala zostava nazvaná "Never Ending Tour", ho pri nahrávaní albumov a vystúpeniach prevádzali rôzni kvalitní hudobníci, najväčší dôraz bol však vždy kladený na Dylanove nápady.

Počas svojej hudobnej kariéry sa Bob Dylan stal držiteľom celého zoznamu ocenení. Za svoje nahrávky má ceny Grammy, Zlatý glóbus, Cenu akadémie, bol uvedený do Rokenrolovej siene slávy, či Nashville Songwriters Hall of Fame a Songwriters Hall of Fame. V rebríčku 500 najlepších albumov všetkých čias, ktorý v roku 2003 vydal časopis Rolling Stone má Bob Dylan 10 albumov, z toho dva sú v prvej desiatke.

Chodník, ktorým sa v rodnom Duluthe tídendžer Bob Zimmerman šiel v roku 1959 pozrieť na koncert Buddy Hollyho, bol na Dylanovu počesť v roku 2008 pomenovaný "Cultural Pathway". V tomto istom roku Dylan dostal Pulitzerovu cenu za umenie, ktorá bola zdôvodnená slovami: "Za jeho jedinečný vplyv na populárnu hudbu a americkú kultúru, príznačný svojou lyrickou kompozíciou neobyčajnej sily poézie".

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu