Cher - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Cher
Žánre:
Pop 
Krajina:
USA
Web:
http://www.cher.com/ 

Biografia:

Pod pseudonymom Cher je ukrytá americká speváčka Cherilyn LaPiere Sarkisian. Vo svojich hudobných začiatkoch vystupovala v duete so svojim partnerom Sonnym Bonom ako Caesar and Cleo, neskôr Sonny & Cher. Z ich prvého spoločného albumu Look at Us v lete 1965 vzišiel megaúspešný singel I Got You Babe, ktorý sa dlho držal v americkej hitparáde a postaral sa o zviditeľnenie tejto dvojice.

Koncom roku 1965 vydala svoj prvý debutový album All I Really Want to Do, ktorý sa stal zlatým a obsahoval pieseň s rovnomenným názvom naspievanú populárnym Bobom Dilenom.
O rok neskôr nasledoval jej druhý sólový album The Sonny Side of Cher. Na oboch týchto albumoch sa producentsky aj textársky podieľal práve Sonny Bono a oba bodovali v rebríčkoch v USA.

Úspech však netrval dlho a nasledovali roky neúspechu, keď sa dvojici nedarilo usadiť ani vo filmovej ani hudobnej branži a všetky projekty, do ktorých sa zapojili skončili ako komerčne neúspešné.
Šťastie sa na dvojicu obrátilo až začiatkom 70-tych rokov, kedy dostali šancu moderovať svoju vlastnú zábavnú reláciu, ktorá zožala úspech po celej Amerike a znova zviditeľnila tento hviezdny pár, čo im umožňovalo znovu naštartovať aj hudobnú kariéru.

Cher pokračovala ako sólová interpretka a zabodovala na prvých miestach s piesňou Gypsys, Tramps & Thieves z rovnomenného albumu. Do polovice 70-tych rokov vydala ešte mnoho hitov, ktoré sa vyšplhali veľmi vysoko v hitparádach ako napríklad The Way of Love (1972), Half-Breed (1973) a Dark Lady (1974).

V roku 1975 sa duo rozviedlo a Cher si vzápätí vzala za muža rockera Gregga Allmana, s ktorým vydala spoločný album Two the Hard Way, ktorý však nezožal žiadny väčší úspech a ich manželstvo sa krátko na to rozpadlo.
V rokoch 1975 až 1978 vydala Cher niekoľko neúspešných albumov ako Stars, I'd Rather Believe in You a Cherishe.

Na konci desaťročia sa Cher preorientovala na disko štýl a vydala disko ladený album Take Me Home, ktorého predajnosť podporil najmä kontroverzný obal Cher ako sexuálnej otrokyne.

Začiatkom 80-tych rokov Cher sformovala rockovú kapelu s názvom Black Rose. Nasledoval rovnomenný album, ktorý sa spočiatku moc neujal, ale o rok neskôr v roku 1981 s ním kapela prerazila, Cher sa vrátila k vlastnej tvorbe, no jej nasledujúci album I Paralyze bol pre kritikov sklamaním, a tak sa Cher naklonila sa k hereckej sfére.
K hudbe sa triumfálne vrátila až koncom 80-tych rokov, kedy postupne vydala tri svoje platinové albumy v štýle rocku, na ktorých sa podieľali osobnosti ako Jon Bon Jovi, Michael Bolton a iní. Vzišlo z nich mnoho veľmi úspešných singlov ako We All Sleep Alone, If I Could Turn Back Time a iné.

Začiatkom 90-tych rokov vydala multiplatinový album Love Hurts (1991), ktorý sa stal dovtedy najpredávanejším albumom jej kariéry.
Aj napriek mnohým osobným tragédiám a stúpajúcemu veku, dokázala že ešte stále oplýva energiou, keď v roku 1998 vydala megaúspešný album Believe, ktorého skladby sa nesú

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu