Cranberries - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
The Cranberries
Roky činnosti:
90's,00's
Žánre:
Rock, Alternative rock 
Krajina:
Írsko
Web:
http://www.cranberries.com// 
Zoznam členov:

Noel Hogan
Mike Hogan
Fergal Lawler
Dolores O'Riordan 

Biografia:

Pôvodne Cranberry Saw Us vznikli v roku 1989 v zložení Noel Hoga, Mike Hogan a Fergal Lawer, chýbala im však Dolores O´ Riordan. Tá nahradila pôvodného speváka kapely – Nialla a stala sa tipickou črtou The Cranberries, ktorá sa autorsky podieľala na väčšine ďalších textov a svojím hlasom dodala skupine osobitý zvuk.

Po pol roku fungovania v tejto zostave vydali The Cranberries demosnímok Nothing Left At All, ktorého náklad 300 kusov bol v miestnych obchodoch počas niekoľkých dní rozpredaný. Pod novým názvom vydali album Uncertain, ktorý obsahoval skladby Linger, Put Me Down či Dreams. V Anglicku sa s ním vôbec nepresadili. S ďalším neúspechom sa stretol aj album Everybody Else Is Doing It, So Why Can´t We? z roku 1993.

O dva roky nato vyšiel album No Need To Argue, ktorý sa stal v histórii kapely prelomovým. Za svoj úspech vďačí predovšetkým hitu Zombie, ktorý získal cenu MTV Greatest Hit Of The Year. Z albumu sa predalo viac ako 12 miliónov kópií. Na albume je počuť výrazný posun vpred, čo sa kvality spevu týka, ale i po stránke textov, ktoré sú o vojne, smrti, láske.

Po ďalšom albume To The Faithful Departed, ktorý nedosiahol úspech svojho predchodcu si kapela dala pauzu. V roku 1998 sa dali opäť dohromady a o rok nato vydali album Bury The Hatchet, ktorý obsahoval hity ako Animal Instinct, You And Me a Just My Imagination. V roku 2001 vydala kapela album Wake Up And Smell The Coffee pod značkou MCA. Najväčším hitom sa stal singel This Is The Day. No úspech zaznamenal aj singel Analyse. Zaujímavosťou albumu je, že o všetky texty sa postarala Dolores.

O rok nato vydala kapela Greatest Hits Stars - The Best of 1992 - 2002 a v roku 2002 taktiež koncertovali na turné. Začiatkom roka 2003 začali pracovať na novom albume, no zrazu nečakane oznámili, že si kapela dáva pauzu, aby sa jej členovia mohli venovať vlastným projektom. Hiatus trval dlhých 6 rokov.

V roku 2009 kapela ohlásila návrat a a Dolores informovala fanúšikov, že The Cranberries pôjdu na turné. Na nový album si však fanúšikovia museli počkať do roku 2012, kedy vyšla nová nahrávka s názvom Roses.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu