David Gilmour - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
David Gilmour
Roky činnosti:
70's,80's,90's,00's
Žánre:
Rock 
Krajina:
Veľká Británia

Biografia:

David Gilmour je famózny anglický gitarista, spevák, hudobný skladateľ a producent. Preslávil sa najmä ako člen legendárnej skupiny Pink Floyd. V začiatkoch hudobnej kariéry sa tvorba Gilmoura pohybovala medzi žánrami blues a rock and roll. Prvou skupinou, v ktorej David pôsobil bola kapela Ramblers, ktorá mala u domáceho publika pozoruhodne veľký úspech.

V roku 1967 sa stal členom spomínanej skupiny Pink Floyd, v ktorej sa stal sólovým gitaristom. Nasledovali veľmi úspešné roky, kedy kapela vydávala jeden úspešný album za druhým. Na druhej strane však zostava bojovala s vnútornými nezhodami, ktoré v roku 1986 zapríčinili, že David Gilmour sa stal lídrom kapely.

Nasledovalo obdobie, kedy Gilmour tvoril aj s kapelou a vydával aj sólo albumy, čo v konečnom dôsledku spôsobilo, že tvorba Pink Floyd ustúpila do úzadia. V roku 2003 sa Gilmour vyjadril, že sám nevie, či vôbec skupina ešte nejaký album vydá.

Zatiaľ posledným počinom tohto interpreta je album On an Island, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2006. Album obsadil prvé miesto albumového rebríčka vo Veľkej Británii, v Kanade získal platinovú platňu a v USA obsadil takisto prvú priečku.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu